Graorac: Procesuirati izvršioce zločina nad Srbima u 13 zapadnokrajiških opština
Graorčeva je Srni izjavila da je danas jedan od najcrnjih dana Mrkonjić Grada i drugih opština zapadne Krajine.
- Ono što se desilo u ovim opštinama je tipični primjer agresije na naše vjekovne prostore, naša ognjišta, prošlost i istoriju našeg naroda - istakla je Graorčeva.
Ona je podsjetila da je prije 29 godina Mrkonjić Grad ostao pust, da je u njemu ubijeno sve što se kretalo i da je tada život u ovom malom gradu zamro.
Pobijeni vojnici i civili, imovina uništena ili opljačkana. To je ostalo poslije 10. oktobra 1995. godine. I kao što i svake godine ponavljamo, niko nije odgovarao, niko nije procesuiran, postupak nije i pitanje je da li će pokrenut", konstatovala je Graorčeva.
Ona je ukazala da, uprkos svim dokazima, snimcima, dokumentima, uprkos najvećoj masovnoj grobnici srpskog naroda u proteklom ratu, posrmtnim ostatacima 181 lica, dokaza zločina koje su hrvatske snage, potpomognute sa jedinicama iz Hercegovine učinile nad srpskim narodom, niko nije osuđen.
- U gradu je nađena grobnica u kojoj su se nalazili jedni do drugih starci, žene, vojnici... Zločin za koji Tužilaštvo BiH nije našlo za shodno da procesuira, toliko jasno i dokazano.... do danas ništa - naglasila je Graorac.
Ona je navela da je na nedavnom sastanku sa glavnim tužiocem Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove u Hagu Seržom Bramercom tražena saglasnost porodica žrtava da taj mehanizam preuzme predmete gdje su počinioci u susjednim zemljama.
- A šta je sa Mrkonjić Gradom, šta je sa zločinima koje su počinile regularne snage Hrvatske? Hoće li procesuirati svoje državljane, generale i odgovorne za ove zločine? Nažalost, srpske žrtve nisu isto tretirane - navela je Graorčeva.
Ona je konstatovala da je srpska majka Mileva Župić ostala bez svoja tri sina, sa kojima se ugasila loza još jedne srpske porodice.
Graorčeva je navela da su svi bili ubijeni i da su ih našli u masovnoj grobnici.
- Živjela je ona poslije njih, žalila i presvisla za njima, a pravdu nije dočekala - naglasila je Graorčeva.
Ona je pozvala nadležne, tužilaštva BiH i Hrvatske, da reaguju, da pokažu da su spremni da osude zločince, imajući u vidu šta su radili, da su nevine srpske civile ubijali, da su imovinu palili i da su uništili čitav jedan grad.
Graorčeva je ukazala da nije riječ samo o Mrkonjić Gradu, da je tu čitav sjever Republike Srpske, Petrovačka cesta i nebrojena mjesta stradanja srpskih civila za koje su direktno odgovorni vojnici Hrvatske vojske.
- Nama ostaje da ove dane budemo uz porodice čiji članovi su stradali, da našoj djeci govorimo o onom šta se desilo i da nikad više ne dozvolimo da se ovako nešto nikad ne ponovi - naglasila je Graorčeva.
Oružane snage Hrvatske, HVO-a i takozvane Armije BiH su u agresiji na 13 zapadnokrajiških opština protjerale 120.000 Srba sa njihovih vjekovnih ognjišta.
Za zločine koje su počinili niko nije odgovarao jer srpske žrtve, nažalost, još nisu tretirane kao stradali iz druga dva naroda.
Najveća masovna grobnica pronađena je na pravoslavnom groblju u Mrkonjić Gradu iz koje je ekshumirano 181 tijelo.
Među 2.214 ubijenih su 753 srpska civila, od kojih se 149 vode kao nestali, kao i 1.461 pripadnik Vojske Republike Srpske, od kojih se njih 79 još vode kao nestali.
Agresija je izvršena od jula do oktobra 1995. godine na 13 zapadnokrajiških opština Republike Srpske Grahovo, Glamoč, Kupres, Šipovo, Srbobran, Јajce, Ripač, Drvar, Petrovac, Ključ, Krupa na Uni, Sanski Most i Mrkonjić Grad.