Sahara pretvorena u plavu lagunu: Voda u jezeru koje je presušilo prije 50 godina (FOTO/VIDEO)
Kako se može vidjeti na snimcima i fotografijama koje su preplavile društvene mreže, u jugoistočnom Maroku ima više vode nego decenijama unazad.
Ovo mjesto u Zapadnoj Sahari je jedno od najsušnijih i rijetko kada pada kiša, a sada je marokanska vlada saopštila da su dva dana padavina u septembru premašila godišnje prosjeke u nekoliko oblasti koje vide manje od 250 milimetara godišnje, uključujući Tatu, jednu od najteže pogođenih oblasti.
Extremely rare flooding has hit the Sahara Desert.
— Channel 4 News (@Channel4News) October 8, 2024
It has been at least 30 years since the Moroccan region has seen this much rain in such a short space of time. pic.twitter.com/kIFHfRUlBj
Iz Maroka i stižu fotografije snimljene poslije najvećeg pljuska u posljednjih nekoliko godina.
The Sahara Desert partially flooded after a downpour rare for the area, with some areas receiving more rainfall in two days than the annual average - Moroccan government/AP
— NEXTA (@nexta_tv) October 9, 2024
It's been 30-50 years since there has been so much rainfall in such a short period of time - Morocco… pic.twitter.com/NfAdlndZBR
Pljusak je izazvao poplave, a vodom se napunilo i jezero koje je presušilo prije pola vijeka, prenio je Dejli mejl.
- Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali ovoliko kiše u tako kratkom vremenskom periodu - rekao je Husein Јuabeb iz marokanske generalne direkcije za meteorologiju.
Pijesak nije mogao da primi velike količine padavina, pa je kiša ostavila plave lagune vode među palmama i dinama Sahare.
U Tagounitu, selu oko 450 kilometara južno od glavnog grada Rabata, zabilježeno je više od 100 milimetara kiše u periodu od 24 časa.
Sateliti NASA prikazali su vodu koja se uliva u poznato jezero Irikui, između Zagore i Tate, koje je presušilo prije 50 godina.
U pustinjskim zajednicama koje često posjećuju turisti, vozila sa pogonom na četiri točka probijala su se kroz bare, dok su lokalni žitelji posmatrali prizor čudeći se, jer kiša je pala poslije šest godina.
Ove kiše, koje meteorolozi nazivaju ekstratropskom olujom, mogu promijeniti tok vremena u regionu u mjesecima i godinama koje dolaze, jer vazduh zadržava više vlage, izazivajući veće isparavanje i privlačeći više oluja.