Raković o rezultatima popisa: Srpski identitet najdominantniji u Crnoj Gori
Raković je rekao da je dobro što je srpski identitet najdominantniji u Crnoj Gori, jer preko srpskog jezika on to jeste.
- Možemo da budemo zadovoljni usponom srpskog identiteta u Crnoj Gori, ali ne i sadašnjim rezultatima - rekao je Raković.
On je ukazao da ostaju otvorena pitanja zašto je izračunavanje rezultata popisa predugo trajalo.
- Dobro je što su Srbi "porasli" u odnosu na prethodni popis, na 34,52 odsto, a bilo je oko 28 odsto. Dobro je što je takozvana crnogorska nacija spala na 41 odsto. To je sve u redu, ali ne možemo do kraja da budemo zadovoljni, jer smo očekivali da će srpski jezik preći natpolovičnu većinu i da će Srbi biti 36-37 odsto, kao što se to prema nekim istraživanjima vidjelo ranije - istakao je Raković.
On smatra da je sada važno da se do sljedećeg popisa, ako na njemu bude bilo identitetskih pitanja, tih 10-tak odsto "dualista", onih koji se izjašnjavaju kao Crnogorci a govore srpskim jezikom, pridobije da se i izjašnjavaju kao Srbi, kako bi Srbi postali većinska nacija u Crnoj Gori.
- Ali, ono što takođe možemo da vidimo u Crnoj Gori jeste da se identitet ljudi u Crnoj Gori potpuno raspolutio i to je proces koji imamo od Like, BiH i Crne Gore - na čitavom Dinarskom prostoru identitet srpskog naroda se raspolućuje - primijetio je Raković.
CRNA GORA POSTAЈE LIBAN EVROPE
Raković je rekao da je Crna Gora postala veoma složena etnička zajednica, kakva je Liban na Bliskom istoku, te da, za razliku od BiH, u Crnoj Gori ne postoje entiteti.
- Kako će se sada prilike odvijati u Crnoj Gori – Crna Gora postaje Liban Evrope, ja ne mogu da dokučim niti iko to može da uradi - istakao je Raković.
Prema njegovim riječima, najmanje zadovoljni rezultatom popisa mogu da budu "crnogorska nacija i DPS" Mila Đukanovića.
- Oni nemaju nikakvog razloga za zadovoljstvo, jer takozvani crnogorski identitet se svodi na oko 200.000 ljudi, što je ništa u poređenju sa srpskim narodom koji živi u Crnoj Gori, ali i u okruženju. To je malena zajednica koja ni na koji način ne može da se odmjerava sa srpskom nacijom iz koje potiče. Nažalost, oni, crnogorska nacija, su naš izdanak koji nam je radio o glavi tokom ovih nekoliko decenija - rekao je Raković.
CRNA GORA ЈE ISTORIЈSKA DRŽAVA SRPSKOG NARODA
On je podsjetio da je Crna Gora istorijska država srpskog naroda isto koliko i Srbija i isto toliko koliko Republika Srpska, te istakao da su to "matične teritorije" srpskog naroda.
Istoričar Raković naveo je da je u vrijeme kada je Crna Gora bila samostalna država, pod dinastijom Petrović – Njegoš, to bila nacionalna država srpskog naroda i svi Crnogorci su se izjašnjavali kao Srbi po nacionalnosti koji govore srpskim jezikom.
- Međutim dosta je rađeno od Beča, Budimpešte, Rima, Vatikana, komunističke Moskve, Vašingtona, Londona, Brisela i komunista u Јugoslaviji da se razbije srpski identitet u Crnoj Gori. I kao što vidimo, oni su uspjeli u tome. U velikoj mjeri su uspjeli – srpski identitet se raspolutio. To je tragična situacija - rekao je Raković.
On je istakao da Srbi nikada ne smiju odustati od Crne Gore – ni Srbija ni Republika Srpska niti čitav srpski narod.
Ali, naveo je on, mora se primijetiti da se u Crnoj Gori desio isti proces kao sa odnarođavanjem Srba u Lici, Dalmatinskoj zagori, zapadnoj Hercegovini, BiH i prelazak u druge identitete koji postaju ekstremni, suprostavljeni onima koji su zadržali srpski identitet.
- To je primjer sada u Crnoj Gori. Ono što su naši preci gledali tokom prethodnih vijekova svojim očima, mi smo sad videli u Crnoj Gori – to totalno raspolućivanje. To su sada dva identiteta koji više nikada neće biti jedan - rekao je Raković.
On je ocijenio da dualizam u Crnoj Gori - oni koji se izjašnjavaju kao Crnogorci koji govore srpski jezik, nestaje, i da će se njeni stanovnici ubuduće opredjeljivati za jedinstven identitet.
- Važno je da čovjek ima jasan identitet, jer sve što nije jasan identitet, vodi čovjeka čak i do psiholoških i socioloških problema - zaključio je Raković.
Prema zvaničnim rezultatima popisa, u Crnoj Gori se kao Crnogorci izjašnjava 41,12 odsto ili 256.463 stanovnika, a kao Srbi 32,93 odsto ili 205.370 stanovnika te zemlje, ali srpskim jezikom govori njih 43,18 odsto /269.307 stanovnika/, a crnogorskim 34,52 odsto.