latinica  ћирилица
15/10/2024 |  14:26 ⇒ 16:05 | Autor: SRNA

Raković o rezultatima popisa: Srpski identitet najdominantniji u Crnoj Gori

Istoričar Aleksandar Raković izjavio je za Srnu da su objavljeni rezultati popisa stanovništva pokazali da je srpski identitet najdominantniji u Crnoj Gori i da rezultatima najmanje ima razloga da se raduje "takozvana crnogorska nacija i DPS" jer je njihov identitet u "totalnom padu".
Јezička struktura (Foto: Screenshot/YouTube/ RT CG) -
Јezička struktura (Foto: Screenshot/YouTube/ RT CG)

Raković je rekao da je dobro što je srpski identitet najdominantniji u Crnoj Gori, jer preko srpskog jezika on to jeste.

- Možemo da budemo zadovoljni usponom srpskog identiteta u Crnoj Gori, ali ne i sadašnjim rezultatima - rekao je Raković.

On je ukazao da ostaju otvorena pitanja zašto je izračunavanje rezultata popisa predugo trajalo.

- Dobro je što su Srbi "porasli" u odnosu na prethodni popis, na 34,52 odsto, a bilo je oko 28 odsto. Dobro je što je takozvana crnogorska nacija spala na 41 odsto. To je sve u redu, ali ne možemo do kraja da budemo zadovoljni, jer smo očekivali da će srpski jezik preći natpolovičnu većinu i da će Srbi biti 36-37 odsto, kao što se to prema nekim istraživanjima vidjelo ranije - istakao je Raković.

On smatra da je sada važno da se do sljedećeg popisa, ako na njemu bude bilo identitetskih pitanja, tih 10-tak odsto "dualista", onih koji se izjašnjavaju kao Crnogorci a govore srpskim jezikom, pridobije da se i izjašnjavaju kao Srbi, kako bi Srbi postali većinska nacija u Crnoj Gori.

- Ali, ono što takođe možemo da vidimo u Crnoj Gori jeste da se identitet ljudi u Crnoj Gori potpuno raspolutio i to je proces koji imamo od Like, BiH i Crne Gore - na čitavom Dinarskom prostoru identitet srpskog naroda se raspolućuje - primijetio je Raković.

Etnička struktura (foto:Screenshot/YouTube/ RT CG)

CRNA GORA POSTAЈE LIBAN EVROPE

Raković je rekao da je Crna Gora postala veoma složena etnička zajednica, kakva je Liban na Bliskom istoku, te da, za razliku od BiH, u Crnoj Gori ne postoje entiteti.

- Kako će se sada prilike odvijati u Crnoj Gori – Crna Gora postaje Liban Evrope, ja ne mogu da dokučim niti iko to može da uradi - istakao je Raković.

Prema njegovim riječima, najmanje zadovoljni rezultatom popisa mogu da budu "crnogorska nacija i DPS" Mila Đukanovića.

- Oni nemaju nikakvog razloga za zadovoljstvo, jer takozvani crnogorski identitet se svodi na oko 200.000 ljudi, što je ništa u poređenju sa srpskim narodom koji živi u Crnoj Gori, ali i u okruženju. To je malena zajednica koja ni na koji način ne može da se odmjerava sa srpskom nacijom iz koje potiče. Nažalost, oni, crnogorska nacija, su naš izdanak koji nam je radio o glavi tokom ovih nekoliko decenija - rekao je Raković.

CRNA GORA ЈE ISTORIЈSKA DRŽAVA SRPSKOG NARODA

On je podsjetio da je Crna Gora istorijska država srpskog naroda isto koliko i Srbija i isto toliko koliko Republika Srpska, te istakao da su to "matične teritorije" srpskog naroda.

Istoričar Raković naveo je da je u vrijeme kada je Crna Gora bila samostalna država, pod dinastijom Petrović – Njegoš, to bila nacionalna država srpskog naroda i svi Crnogorci su se izjašnjavali kao Srbi po nacionalnosti koji govore srpskim jezikom.

- Međutim dosta je rađeno od Beča, Budimpešte, Rima, Vatikana, komunističke Moskve, Vašingtona, Londona, Brisela i komunista u Јugoslaviji da se razbije srpski identitet u Crnoj Gori. I kao što vidimo, oni su uspjeli u tome. U velikoj mjeri su uspjeli – srpski identitet se raspolutio. To je tragična situacija - rekao je Raković.

On je istakao da Srbi nikada ne smiju odustati od Crne Gore – ni Srbija ni Republika Srpska niti čitav srpski narod.

Ali, naveo je on, mora se primijetiti da se u Crnoj Gori desio isti proces kao sa odnarođavanjem Srba u Lici, Dalmatinskoj zagori, zapadnoj Hercegovini, BiH i prelazak u druge identitete koji postaju ekstremni, suprostavljeni onima koji su zadržali srpski identitet.

- To je primjer sada u Crnoj Gori. Ono što su naši preci gledali tokom prethodnih vijekova svojim očima, mi smo sad videli u Crnoj Gori – to totalno raspolućivanje. To su sada dva identiteta koji više nikada neće biti jedan - rekao je Raković.

On je ocijenio da dualizam u Crnoj Gori - oni koji se izjašnjavaju kao Crnogorci koji govore srpski jezik, nestaje, i da će se njeni stanovnici ubuduće opredjeljivati za jedinstven identitet.

- Važno je da čovjek ima jasan identitet, jer sve što nije jasan identitet, vodi čovjeka čak i do psiholoških i socioloških problema - zaključio je Raković.

Prema zvaničnim rezultatima popisa, u Crnoj Gori se kao Crnogorci izjašnjava 41,12 odsto ili 256.463 stanovnika, a kao Srbi 32,93 odsto ili 205.370 stanovnika te zemlje, ali srpskim jezikom govori njih 43,18 odsto /269.307 stanovnika/, a crnogorskim 34,52 odsto.