Mrndžić proglašen krivim za prikrivanje učešća u zločinima nad Srbima
Mrndžić /52/ je osuđen zbog učestvovanja u šemi prikrivanja istine o njegovom učestvovanju u maltretiranju Srba zarobljenih u ozloglašenom logoru Čelebići u BiH 1992. godine.
- On je osuđen zbog davanja lažnih izjava agentima Državne bezbjednosti u vezi sa svojom ulogom u logoru, posjedovanja sertifikata o naturalizaciji i kartice socijalnog osiguranja koji su dobijeni prevarom, te korištenja pasoša takođe dobijenog uz pomoć prevare - navodi se u saopštenju.
Porota je Mrndžića proglasila nevinim po dvije tačke optužnice koje se tiču davanja lažnih izjava.
- Srceparajuća svjedočenja preživjelih zarobljenika podsjetila su nas da ih i 30 godina kasnije proganjaju fizički bol i psihička patnja koju su im nanijeli Kemal Mrndžić i drugi čuvari tog ozloglašenog logora - rekao je vršilac dužnosti tužioca za okrug Masačusetsa DŽošua Levi.
On je podsjetio da je Mrndžić sakrivao svoje zločine decenijama, ali i da je strašno potcijenio hrabrost žrtava i posvećenost policijskih agencija kada se radi o pronalaženju onih koji su učestvovali u progonu tokom rata.
- Istraživanje i krivična obrada takvih istorijskih transnacionalnih slučajeva zahtijeva izuzetnu posvećenost i veoma smo zahvalni za izuzetan rad naših partnera iz državnih policijskih agencija, kao i partnera iz zemalja širom svijeta - istakao je Levi.
Specijalni agent zadužen za istrage državne bezbjednosti Majkl Krol podsjetio je da logor Čelebići ima dokumentovane slučajeve nasilja, zlostavljanja i ubijanja.
Nakon što je Mrndžić, koji je kao čuvar sprovodio torturu nad srpskim logorašima, razotkriven i uhapšen u Bostonu, protiv njega je podignuta optužnica za lažiranje, prikrivanje materijalnih činjenica od američke Vlade, korištenje prevarom stečenog pasoša i lažno stečenog uvjerenja o naturalizaciji.
Za zločine u logoru u Čelebićima pred Haškim tribunalom su osuđeni Zdravko Mucić, Hazim Delić i Esad Landžo, dok pred Sudom BiH traje postupak protiv lica optuženih za ubistva, progone, silovanje, zatvaranje i mučenje srpskog civilnog stanovništva na području Konjica.
Kemal Mrndžić je, prema nezvaničnim informacijama, u SAD doputovao 1999. godine i na osnovu lažnih informacija, odnosno sakrivanja detalja iz ratne prošlosti, te 2008. godine dobio status stalnog boravka. Godinu kasnije dobio je i američki pasoš.
Za zločine u logoru Čelebići pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Јugoslaviju osuđeni su Zdravko Mucić, Hazim Delić i Esad Landžo, dok pred Sudom BiH traje postupak protiv lica optuženih za ubistva, progone, silovanje, zatvaranje i mučenje srpskog civilnog stanovništva na području Konjica.
U okolini Konjica od 1992. do 1995. godine ubijeno je oko 400 Srba, većinom civila, ostatak stanovništva je protjeran, a sela su spaljena. Najveći zločin počinjen je u selu Bradina, gdje je od 25. do 27. maja 1992. godine pobijeno 48 civila. /