Čubrilović: Istrajati u borbi i podržati Dodika jer udar na instituciju predsjednika udar je na Srpsku
- To suđenje nema nikakve veze s pravom i većina naroda u Republici Srpskoj misli tako, a to potvrđuju brojni renomirani pravnici, advokati, profesori univerziteta i drugi stručnjaci - rekao je Čubrilović.
Čubrilović je dodao da većina tužilaca i sudija Suda BiH, pred kojim se vodi taj proces, zna da je to suđenje politički motivisano i da će nekako biti politički razriješeno.
On je rekao da ne zna ishod tog suđenja, kao što to ne znaju ni članovi sudskog vijeća, sudije, ni tužioci, pa ni advokati zbog toga što se tu ne sudi po pravu, nego se suđenjem žele "poravnati" neki drugi računi - dodatno razvlastiti Republika Srpska i ogaditi njenim građanima politika koju ona vodi.
- Da je prava i pravde, do suđenja ne bi ni došlo i sad bismo se mogli više posvetiti ekonomskim temama i razvoju, ali neka moćna ruka to ne dopušta. Iz svojih interesa, a ne radi koristi ovog naroda - naveo je Čubrilović.
On je naglasio da je Republika Srpska danas, da je bila i da su sve prilike da će biti i u doglednoj budućnosti pred velikim izazovima, kako političkim, tako i ekonomskim, a najviše demografskim.
- Politički gledano, i dalje se nastavljaju pritisci, kako unutrašnjih, tako i spoljašnjih, inostranih faktora na politički subjektivitet Republike Srpske - rekao je Čubrilović.
Prema njegovim riječima, pokazalo se da se gotovo ništa nije promijenilo od kada SDA nije u vlasti, kad su je zamijenile stranke "trojke" jer su političke poruke gotovo iste - što više centralizovati i unitarizovati BiH, a umanjiti nadležnosti i državotvorni kapacitet Srpske.
- S tim ciljem bošnjački političari se sve više oslanjaju na pravosudne institucije Ustavni sud i Sud BiH i još neke institucije pravosuđa, ali i na međunarodne institucije i organizacije i njihove misije u BiH koje predvodi Kristijan Šmit, te nekoliko ambasada zapadnih država - rekao je Čubrilović.
On je rekao da je konstantan pritisak da Srpska odustane od borbe za svoja prava, koja joj je garantovao Dejtonski mirovni sporazum, odnosno sam Ustav BiH, ali da Srpskoj ne preostaje ništa drugo nego da istraje u toj borbi, da sačuva ono što je u proteklom Odbrambeno-otadžbinskom ratu dostignuto i da je to kao kapital i nasljeđe preda generacijama koje dolaze.
Čubrilović smatra da ovakva BiH nema budućnost.
- Ovakva sigurno ne. Tačnije, može ona gurati ovako još godinama u budućnost, ali to je mučenje za sve narode i građane u njoj. Sa njom ovakvom kakva je nisu zadovoljni ne samo Srbi nego ni Hrvati, ali i većina Bošnjaka - rekao je Čubrilović.
On smatra da je rješenje u dijalogu i kompromisu, u poštovanju i sprovođenju međunaronog ugovora kao što je Dejtonski mirovni sporazum, posebno njegov Aneks četiri, odnosno Ustav BiH, na čemu stalno i uporno insistira srpska strana u BiH.
Čubrilović je rekao da više niko neće dozvoliti bilo kome da bude preglasan, potčinjen, diskriminisan, kolektivno stigmatizovan i optuživan da je genocidan narod.
- Mora se doći do kakvog-takvog jedinstva u različitostima, jer alternativa tome su sukobi, regresija, a onda je pitanje šta će biti sa svima nama koji živimo u BiH - rekao je Čubrilović.
On je dodao da strancima ne odgovara stabilizacija prilika u BiH, da oni mešetare, ali zato što su im to omogućili predstavnici bošnjačke politike, koji se više uzdaju u nekog ambasadora ili delegata EU da će im oni riješiti njihove probleme, prije nego dogovor sa Srbima i Hrvatima.
Čubrilović je istakao da u vladajućoj koaliciji u Republici Srpskoj ima mnogo političkih stranaka čiji su stavovi podudarni u vezi sa očuvanjem Republike Srpske, zaštite i afirmacije srpskih nacionalnih interesa i identiteta srpskog naroda.
Predsjednik DEMOS-a je rekao da se ove stranke, nakon lokalnih izbora, okreću rješavanju konkretnih problema građana i sve nesuglasice ostavljaju po strani.