latinica  ћирилица
29/10/2024 |  13:51 ⇒ 14:28 | Autor: SRNA

Zakon o Ustavnom sudu BiH upućen u redovnu proceduru

Prijedlog zakona o Ustavnom sudu BiH kojim se, između ostalog, predviđa zamjena stranih sudija domaćim, a koji je u parlamentarnu proceduru uputio srpski delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Želimir Nešković, biće razmatran po redovnoj proceduri, odlučeno je na današnjoj sjednici Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH.
Dom naroda PS BiH - Foto: SRNA
Dom naroda PS BiHFoto: SRNA

Prethodno su delegati odbacili prijedlog zaključka Kluba Bošnjaka da se zakon, koji je bio predložen po hitnoj proceduri, povuče sa dnevnog reda sjednice, koji je utvrđen još u martu, kada je ova sjednica započeta.

Dom naroda odbacio je i zahtjev za razmatranje prijedloga zakona po hitnoj proceduri, kao i po skraćenoj proceduri.

Nakon što je u martu u dnevni red sjednice Doma naroda uvršten Neškovićev zahtjev da se Prijedlog zakona o Ustavnom sudu BiH razmatra po hitnom postupku, bošnjački delegati su napustili sjednicu tvrdeći da se radi o neustavnom zakonu i sve do danas ova sjednica nije nastavljena.

U međuvremenu je Nešković sredinom oktobra saopštio da povlači ovaj zakonski prijedlog iz procedure, nakon čega su bošnjački delegati došli na danas zakazani nastavak sjednice.

Bošnjački delegati bili su stava da je sa dnevnog reda nastavljene sjednice Kolegijum Doma naroda trebalo da bude povučen Prijedlog zakona o Ustavnom sudu, dok su predsjedavajući Doma naroda Dragan Čović i zamjenik predsjedavajućeg iz reda Srba Nikola Špirić istakli da Poslovnik Doma naroda to ne omogućava.

Bošnjački zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Kemal Ademović bio je stava da se iza odbijanje povlačenja ove tačke sa dnevnog reda krije orkestrirana kampanja kako bi se Klub Bošnjaka optužio za blokiranje evropskog puta BiH.

Prema njegovim riječima, u Domu naroda ne slušaju se argumenti i uvedena je praksa preglasavanja.

Replicirajući Ademoviću, Čović je rekao da je održan sastanak sa Klubom Bošnjaka i da je rečeno da će na sjedici biti glasano protiv hitne i skraćene procedure, i da će zakon biti upućen u redovnu proceduru sa nadom da će tamo propasti.

- Najjednostavnije bi bilo da ovoga danas nema na dnevnom redu, međutim, poslovnički to nije moguće - rekao je Čović i poručio da Poslovnik Doma naroda ne treba tumačiti kako kome odgovara.

U ime Kluba Bošnjaka Šefik DŽaferović predložio je zaključak da se na osnovu Neškovićevog obavještenja povlači Prijedlog zakona o Ustavnom Sudu BiH, da se ova tačka skida sa dnevnog reda Doma naroda, što je prilikom glasanja odbačeno.

U raspravi o ovom problemu Špirić je zamolio Klub Bošnjaka da poštedi Neškovića dalje blamaže prijedlozima da se u fusnoti dnevnog reda navodi da je povukao zakon iz procedure.

Ističući da Nešković zna da ne može postati dio Kluba bošnjačkog naroda, Špirić ga je zamolio dalje ne srlja.

- Taj put kojim je Nešković krenuo zove se sramota i on će imati šansu da to dalje obrazlaže - istakao je Špirić.

On je naveo da treba da se znaju prioriteti i dodao da Klub Bošnjaka svojim postupcima stavlja do znanja da želi da "vuče" evropski put BiH, ali da pri tome bježi od onoga što je na tom putu.

U jednom od svojih javljanja Nešković je podsjetio da je više od godinu dana insistirao na ovom zakonu i da je on u martu stigao na dnevni red.

Nešković je naveo da je najavljivao da će se bošnjački delegati nakon izbora vratiti u parlametarne klupe što se i danas desilo i da će glasati da se ovaj zakon nađe u redovnoj proceduri, iako tvrde da je neustavan.

- Oni koji su preko sedam mjeseci blokirali rad normalno sjede, najnormalnije ću prihvatiti da tačka iza koje stojim i dalje da je važna za srpski, ali i sve narode, konačno nađe na dnenvnom redu - rekao je Nešković, koji je konstatovao da je njegov zahtjev za hitnost sa protokom vremena prestao da postoji.