Advokati: Imamo obavezu da ukažemo na ono što nije u skladu sa zakonom i to ćemo raditi i ubuduće (VIDEO)
- Danas smo na početku pretresa vidjeli nemuštu zamjenu svjedoka, a nismo vidjeli argumente zašto se svjedok Siniša Soldat ne može pojaviti na glavnom pretresu - navodi Bubić.
Bubić kaže da je Tužilaštvo potom ponudilo druga dva svjedoka.
- Iako su ti svjedoci sastavni dio tima Tužilaštva i ispada da Tužilaštvo saslušava lica koja saslušava u istrazi i da u stvari saslušavaju sami sebe - ističe Bubić.
Navodi da po tom pitanju postoje jasna ograničenja, kao i praksa Evropskog suda za ljudska prava koji takvu aktivnost ne dozvoljava.
- Znate da smo ranije predlagali da se sasluša Kristijan Šmit, na sve ove okolnosti koje su sporne u ovom predmetu sada nije ni to u pitanju sada su tu ponudili gospodina Dijaza koji vrši jednu prepisku naručenu sa tužiocima i sada se ta jedna prepiska u nedostatku argumenata prije svega pravnih razloga za optuženje pokušava provući kao dokaz u ovom krivičnom postupku - Јasno to je sve neprihvatljivo - ističe Bubić.
Dodaje da su kao odbrana imali niz prigovora u pogledu nepoštivanja zakonskih odredaba.
Advokat Miljkan Pucar kaže da odbrana isključivo traži primjenu Zakona o krivičnom postupku i pozitivnih propisa u BiH - od Ustava BiH, Ustava Republike Srpske, do svih ostalih zakona.
- Danas je odbrana tražila da svaki dokument koji dođe na stranom jeziku bude preveden od strane ovlaštenog sudskog prevodioca. Nažalost, Tužilaštvo bi trebalo da zna tu normu i da dostavlja sve ono što dostavlja kao dokaz na engleskom jeziku da to prevede stalni sudski tumač, a ne da dobijamo dokumente koji su nepotpisani, otkucani u Vordu, i da može da kaže da je to prevod - rekao je Pucar.
Advokat Anto Nobilo izrazio je očekivanje da će postupak biti završen u decembru.
- U naredna tri ročišta u novembru došli bismo do kraja dokaznog postupka, a onda bismo išli ili na odbrane ili na završne riječi Tužilaštva i odbrane. Za to će trebati dva do tri dana i nakon toga je rok od tri dana gdje treba očekivati presudu Suda. U svakom slučaju, do kraja ove godine ovaj postupak bi trebao završiti - rekao je Nobilo.
Naveo je da su viđeni dopisi OHR-a u kojima njihov pravnik pokušava dokazati da je zakon po kojem se sudi Dodiku objavljen objavom na stranici OHR-a.
Nobilo je dodao da je problem u tome što u BiH postoji propis koji kaže da se svaki zakon mora objaviti u Službenom glasniku, nakon čega postoji rok kada on stupa na snagu.