U ponedjeljak nastavak sjednice NSRS o Izvještaju Glavne službe za reviziju javnog sektora (VIDEO)
Narodni poslanici obavili su danas, raspravu o Izvještaju o radu i poslovanju Garantnog fonda Republike Srpske za 2023. godinu.
U srijedu uveče narodni poslanici okončali su raspravu o Izvještajima Fiskalnog savjeta Republike Srpske: a) Izvještaju o sprovođenju Zakona o fiskalnoj odgovornosti u Republici Srpskoj za 2023. godinu; b) Izvještaju o radu za period od 1. 1. do 31. 12. 2023. godine.
Obavljena je i rasprava o Izvještajima Komisije za hartije od vrijednosti Republike Srpske: a) Izvještaju o stanju na tržištu hartija od vrijednosti za 2023. godinu; b) Izvještaju o radu za 2023. godinu; v) Izvještaju o finansijskom poslovanju za period od 1. 1. do 31. 12. 2023. godine, Izvještajima Agencije za osiguranje Republike Srpske: a) Izvještaju o stanju sektora osiguranja u Republici Srpskoj za period od 1. 1. 2023. do 31. 12. 2023. godine; b) Izvještaju o radu za period od 1. 1. 2023. do 31. 12. 2023. godine; v) Izvještaju o finansijskom poslovanju za period od 1. 1. 2023. do 31. 12. 2023. godine, kao i o Izvještajima Agencije za bankarstvo Republike Srpske: a) Izvještaju o stanju u bankarskom sistemu Republike Srpske za period od 1. 1. 2023. do 31. 12. 2023. godine; b) Izvještaj o poslovanju i rezultatima rada sa finansijskim izvještajem za period od 1. 1. 2023. do 31. 12. 2023. godine.
Prethodno su razmotrili Izvještaj Komiteta za koordinaciju nadzora finansijskog sektora Republike Srpske za 2023. godinu, kao i Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o razvoju malih i srednjih preduzeća.
Ministar privrede i preduzetništva Republike Srpske Vojin Mitrović rekao je da se Nacrtom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o razvoju malih i srednjih preduzeća mijenja postupak i nadležni organ za donošenje Strategije razvoja ovih preduzeća.
Mitrović je naveo da je ova strategija sveobuhvatni dokument sa osnovnim ciljevima, vizijom i pravcima srednjoročnog razvoja u ovoj oblasti.
- Intervencijama u dijelu Zakona, kojim se uređuje postupak dodjele podsticajnih sredstava za razvoj malih i srednjih preduzeća, ostvaruje se bolja transparentnost i pristupačnost mjera u ovoj oblasti - rekao je Mitrović u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
Narodna skupština Republike Srpske razmotrila je u prijepodnevnom dijelu sjednice Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Srpske i Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Sudskoj policiji.
Ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović rekao je da se Nacrtom zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Srpske vrši usklađivanje sa odredbama Ustava Republike.
Bukejlović je naveo da se iz Krivičnog zakonika Republike Srpske briše rodni identitet, jer Ustav Srpske propisuje da su građani ravnopravni.
- Naime, građani su u slobodama, pravima i dužnostima, jednaki pred zakonom i uživaju istu pravnu zaštitu bez obzira na rasu, pol, jezik, nacionalnu pripadnost, vjeroispovijest, socijalno porijeklo, rođenje, obrazovanje, imovno stanje, političko i drugo uvjerenje, društveni položaj ili drugo lično svojstvo - izjavio je Bukejlović u Narodnoj skupštini obrazlažući zakonsko rješenje.
Bukejlović je rekao je da će rješenja predložena u Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Sudskoj policiji Republike Srpske olakšati funkcionisanje ove policije u praksi, te da se razlog za donošenje ovih izmjena i dopuna nalazi u potrebi za izmjenom organizacije Sudske policije, gdje se predviđa osnivanje osnovnih i unutrašnjih organizacionih jedinica.
- Osnovna uloga osnivanja Sudske policije ogleda se u pružanju pomoći sudu i tužilaštvu i shodno tome treba biti prepoznatljiv faktor bezbjednosti i efikasnosti rada pravosudnih institucija, kao i da uživa povjerenje sudija, tužilaca i samih građana - rekao je Bukejlović, obrazlažući ovo zakonsko rješenje.
Poslanici su prethodno okončali raspravu o Nacrtu zakona o izmjenama Zakona o stranim ulaganjima.
Ministar privrede i preduzetništva Republike Srpske Vojin Mitrović rekao je da je cilj izmjena Zakona o stranim ulaganjima unapređenje ove oblasti, te je obrazlažući navedeno zakonsko rješenje u Narodnoj skupštini rekao da su izmjene tehničke prirode koje treba da usklade odredbe važećeg Zakona o stranim ulaganjima sa odredbama Zakona o republičkoj upravi.
Prethodno je obavljena rasprava o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika ustanovljene u skladu sa Aneksom 8. Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini.
U utorak, 29. oktobra, prvi dan zasjedanja Јedanaeste redovne sjednice okončan je raspravom o Prijedlogu zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne – prijedlog Nenada Stevandića, predsjednika Narodne skupštine.
Prijedlog zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne propisuje da se u Zakonu o upotrebi zastave, grba i himne (Službeni glasnik Republike Srpske, broj 4/93) u članu 8. poslije stava 2. dodaje novi stav 3. koji glasi:
- Zajedno sa isticanjem zastave i grba/amblema Republike Srpske i izvođenjem himne Republike Srpske mogu se isticati zastave i grbovi i izvoditi himne stranih država sa kojima Republika Srpska ima potpisan Sporazum o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa, odnosno država sa kojima pojedini ili svi konstitutivni narodi ili Ostali ili građani u Republici Srpskoj imaju zajedničko istorijsko, kulturološko i tradicionalno nasljeđe.
- Na ovaj način Republika Srpska doprinosi zaštiti identiteta svojih konstitutivnih naroda i ostalih građana, njihove kulture i tradicije, afirmiše poštovanje ljudskih prava i unapređuje prijateljske odnose i saradnju među državama i narodima - rekao je Stevandić obrazlažući ovo zakonsko rješenje.
Poslanici su prije toga razmotrili Prijedlog zakona o samostalnim preduzetnicima i Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o posebnom postupku eksproprijacije radi izgradnje aerodroma u Trebinju – po hitnom postupku.
Ministar privrede i preduzetništva Republike Srpske Vojin Mitrović rekao je obrazlažući Prijedlog zakona o samostalnim preduzetnicima da ovaj zakon uređuje oblast njihove registracije i poslovanja sa ciljem unapređenja rada, kao i razvoja zanatskih djelatnosti.
Rekao je da se ovim zakonskim rješenjem uređuju poslovna obilježja, registracija, vođenje registra i organizovanje samostalnih preduzetnika, zanatske djelatnosti i druga pitanja od značaja za poslovanje.
Cilj Prijedloga zakona o izmjeni Zakona o posebnom postupku eksproprijacije radi izgradnje aerodroma u Trebinju jeste izgradnja ovog aerodroma što je od opšteg interesa za Republiku Srpsku.
„Donošenje ovog zakona po hitnom postupku je neophodno jer postupci eksproprijacije u 2020. godini nisu mogli ni biti započeti, a pogotovo sprovedeni i okončani iz opravdanih razloga, odnosno bili su usporeni zbog pandemije izazvane virusom korona“, navodi se u obrazloženju ovog zakonskog rješenja.
Prije toga, obavljena je rasprava o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju – po hitnom postupku.
Ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović rekao je da se izmjenama Zakona o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju koriguje odredba koja se odnosi na nadležnost Komisije za sprovođenje Strategije za borbu protiv korupcije radi uspostavljanja efikasnijeg i jednostavnijeg sistema te borbe.
Bukejlović je naveo da će Ministarstvo pravde, umjesto Komisiji za sprovođenje Strategije za borbu protiv korupcije Republike Srpske, godišnji izvještaj podnositi Vladi Srpske.
„Bilo je potrebno izvršiti izmjenu Zakona da se propiše novi način izvještavanja po analitičkim izvještajima o broju i ishodu primljenih prijava i postupaka za zaštitu lica koja prijavljuju korupciju“, rekao je Bukejlović, obrazlažući Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju – po hitnom postupku u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
Prethodno su, u okviru prve tačke dnevnog reda - Aktuelnog časa, ministri u Vladi Republike Srpske odgovarali na pitanja narodnih poslanika.