latinica  ћирилица
31/10/2024 |  19:22 ⇒ 20:19 | Autor: RTRS

Bošnjački političari i dalje ćute o terorističkom napadu; Šta kažu u ambasadama? (VIDEO)

Ni sedmicu od terorističkog napada u Bosanskoj Krupi, kada je ubijen policajac, a drugi ranjen, nema jasne osude od bošnjačkih zvaničnika i institucija.
PU Bosanska Krupa - Foto: RTRS
PU Bosanska KrupaFoto: RTRS

Sa osudom nisu žurili ni iz pojedinih ambasada, a neke su to učinile tek nakon našeg dopisa.

Dok se javnost u Federaciji brani ćutanjem, tamošnji mediji objavili su prvu ispovijest ranjenog policajaca Avde Hasanovića, koji je potvrdio da cijeli slučaj ima ekstremističku pozadinu.

Hasanović, ranjeni policajac, poslije otpuštanja iz kantonalne bolnice u Bihaću ispričao je do sada nepoznate činjenice. Sa kolegom Ozrenom Maranom, koji je u napadu ubijen, bio je na radnom mjestu, kada je u policijsku stanicu ušao mladić, uzvikujući riječi, kakve su se širom svijeta nerijetko čule prilikom izvršenja terorističkog akta.

- Kada je ulazio na vrata, rekao je "Tekbir, Alahu ekber. Govorim samo istinu" - rekao je Hasanović.

To je, po mnogima, potvrda da je motiv za zločin bio islamski radikalizam. U Kantonalnom tužilaštvu napad su odmah okarakterisali kao teroristički akt. Da slučaj nije samo djelo maloljetnika, već organizacije sa ideologijom, smatraju u Odboru za bezbjednost Narodne skupštine. S druge strane, bošnjački predstavnici kažu da su instucije obavile svoj dio posla.

- Zabrinjava činjenica što organi, posebno organi na nivou BiH, federalni koji se bave tim i bezbjednosne agencije nisu baš reagovale, ili nisu bile prisutne ili nisu u javnosti dali pažnju koliko zaslužuje ovaj događaj - kaže Ilija Tamindžija, zamjenik predsjednika Odbora za bezbjednost.

Poslanik u NSRS Ramiz Salkić kaže da "ako su Tužilaštvo i institucije koje bave provođenjem zakona reagovale i provele određene radnje, onda se ne može kazati da nema reakcija".

A kakva je bila "reakcija" pokazuje odluka sudije Sene Uzunović da, na prijedlog Tužilaštva BiH, licima koja se dovode u vezu sa maloljetnim počiniocem terorističkog akta, odredi kućni pritvor.

Premijer Srpske Radovan Višković pita kako je moguće da niko ne dovodi u pitanje uzroke koji su doveli do toga da četrnestogodišnjak počini ovakvo krivično dijelo.

- Kaže maloljetnik pa ne odgovara. A šta je sa njegovim roditeljima, zašto oni nisu pozvani na dogovornost ako je u pitanju maloljetnik Јel to znači da neko maloljetnik može da uradi šta mu se prohtje i da zato nema nikakvu odgovornost? - pita Višković.

Pita Višković i zašto se ne oglašavaju diplomate, koje uvijek imaju spreman komentar kada je u pitanju Republika Srpska. Pitali smo i mi. Dopise smo poslali njemačkoj, britanskoj i američkoj ambasadi. Iz njemačke Ambasade odgovor još nismo dobili, u britanskoj kažu da su napad odmah osudili na društvenoj mreži Iks.

- Svaki napad na policijske službenike na dužnosti, dok služe svojoj zajednici, je neprihvatljiv. Pozdravljamo činjenicu da bezbjednosne agencije na različitim nivoima nadležnosti u BiH istražuju ovaj slučaj i nadamo se pravovremenom rezultatu njihove istrage - rečeno je iz Ambasade Velike Britanije.

Odgovor američke Ambasade stigao je danas.

- Sjedinjene Američke Države daju punu podršku domaćim organima za provođenje zakona u njihovim naporima da istraže ovaj gnusni čin. Osuđujemo svaki čin terorizma, nasilja i ekstremizma koji ugrožavaju bezbjednost i stabilnost BiH - rečeno je iz ove ambasade.

Pitali smo i šefa Delegacije Evropske unije u BiH Luiđija Soreku koji smatra da cijeli slučaj mora biti prioritet za nadležne.

- Јasno je da očekujemo da ova istraga bude tretirana kao apsolutni prioritet. Neizbježno, ima ovaj bezbjednosni element u svemu - rekao je Soreka.

Oni koji su zaduženi za bezbjednost u FBiH, Bosansku Krupu ovih dana, izgleda, zaobilaze. Nema ih ni u Novom Gradu, gdje je živio policajac Ozren Maran ubijen u policijskoj stanici u Bosanskoj Krupi. Njegovu porodicu juče je obišao ministar bezbjednosti Nenad Nešić, koji je danas posjetio i ranjenog policajca Avdu Hasanovića.