Održana konferencija "Strateški izazovi opstanka i razvoja Srpske" (VIDEO)
Na konferenciji se govorilo o refleksiji stranih uticaja na Republiku Srpsku kao i o unutrašnjim čioniocima koji razaraju odnose na prostoru BiH.
Različiti faktori iz spoljnjeg i unutrašnjeg okruženja utiču na bezbjednost u Republici Srpskoj, rekao je Mitar Kovač, direktor Bezbjednosnog foruma Banja Luka. Istakao je da građani u Republici Srpskoj i Federaciji treba da shvate da su oni ti koji kreiraju bezbjednosni aspekt.
- Sve posljedice snosi narod oba entiteta a nas posebno zanima Republika Srpska i mislimo da će i dalje Republika Srpska djelovati blagotvorno na odnose u okviru BiH kako ne bi dolazilo do ekstremnih odnosa na planu etničkih i međuvjerskih odnosa - rekao je direktor Bezbjednosnog foruma Banja Luka, Mitar Kovač.
Rektor Nezavisnog univeziteta Banjaluka Ostoja Barašin istakao je da postoje tri grupe međunarodnih faktora koji djeluju na sprovođenje Dejtonskog sporazuma i utiču na Republiku Srpsku- to su američka administracija, OHR i Ustavni sud BiH.
- Poslije svih ovih godina njihovog funkcionisanja vidimo da oni rade sve samo ne ono što je nadležnost ustavnog suda. Donošenje odluka koje su uvijek u suprotnosti, najčešće interesa srpskog naroda - dodaje Barašin.
Da spoljna politika SAD utiče na političku situaciju na Balkanu i Srbe koji tu žive, smatra i Dragan Petrović, naučni savjetnik u Institutu za međunarodnu politiku iz Beograda.
- Što se nas Srba tiče , mislim da mi treba da radimo na našem jedinstvu, unapređujemo naše privrede, pozicije i potpuno je jasno da multipolarni svijet sa Rusijom, Kinom i Briksom, je nešto što mijenja svijet i čiji će se uticaj povećavati - istakao je naučni savjetnik u Institutu za međunarodnu politiku i privredu Beograd, dr Dragan Petrović.
Faktor američke administracije je veoma značajan i ne smijemo ga zanemariti, jedan je od zaključaka konferencije. To se, kako su naveli učesnici, vidi i kroz posljedice trenutne finansijske blokade u kojoj Srpska djeluje.