Doboj: Naučno savjetovanje o transportu opasnih materija; Višković: Zakonska regulativa u Srpskoj veoma uređena (VIDEO)
Oko 75 odsto opasnih materija prevozi se drumskim, ostatak željezničkim i riječnim saobraćajem. Najveći rizici su požar, eksplozije i zagađenja životne sredine.
Inženjer saobraćaja Nikola Brković radi u kompaniji koja se bavi prevozom opasnih materija. Na sedmičnom nivou prevoze više od 200 tona, najviše u međunarodnom transportu. Obučenost vozača, adekvatnost vozila, putna infrastruktura, uslovi su za bezbijedan transport.
Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković danas je na Saobraćajnom fakultetu u Doboju otvorio međunarodni naučni skup, posvećen problematici transporta opasnih roba. pic.twitter.com/VXuYMMPvZF
— Vlada Republike Srpske (@Vlada_Srpske) November 5, 2024
- Nije isto da se prevoze zapaljive materije, pa materije koje su korozivne ili otrovne, sve imaju svoje uslove i zahtjeve - rekao je Nikola Brković direktor logistike u kompaniji "Aktros" iz Prnjavora.
Opasna roba zahtijeva posebne uslove za transport i skladištenje. Akcidentne situacije mogu dovesti do dalekosežnih posljedica po zdravlje stanovništva i životnu sredinu.
- Najčešće u prometu su nafta i naftni derivati, ali ima u prometu i raznih kiselina, tako da mnogo toga ima što je u svakodnevnom prometu, a što mi nismo ni svjesni - kaže Nebojša Arsić, rektor Univerziteta u Prištini sa privremenim sjedištem u Kosovskoj Mitrovici.
Siniša Sremac, profesor na Tehničkom fakultetu u Novom Sadu smatra da se najveći rizici pojavljuju prilikom utovara i istovara, odnosno prelaska iz jednog logističkog podsistema u drugi, gdje lica koja dolaze u dodir sa opasnim materijama.
Zbrinjavanje otpada koji nastane od opasnih roba, ključno je za očuvanje životne sredine. U Srbiji godišnje nastane oko 80 tona opasnog otpada, od čega se između 30 i 40 odsto odlaže na nezakonit način.
- Јedan dio se tretira, jedan se izvozi i još jedan dio nam je u toj sivoj zoni, koji završava uglavnom na našim smetlištima - kaže Marko Rokvić, predstavnik kompanije "Grin grup".
Međunarodni propisi koji najveću pažnju pridaju bezbijednosti u ovoj oblasti, mijenjaju se svake dvije godine. Zakonska regulativa u Srpskoj je najuređenija.
- Tako da su sada obuhvaćene neke druge vrste opasne materije koje do sada skoro da nisu bile u nekom posebnom fokusu, napominjem transport medicinskog otpada, litijumskih baterija, pa zašto ne reći i uginulih životinja - naglasio je Radovan Višković, predsjednik Vlade Republike Srpske.
Premijer Višković istakao je da je riječ o veoma važnom naučnom savjetovanju, s obzirom da je došlo do izmjena normi u vezi sa transportom i kategorizacijom opasnih materija, te da očekuje da se u narednom vremenu više pažnje posveti edukaciji lica koja rade s opasnim materijama. pic.twitter.com/e870nnlLat
— Vlada Republike Srpske (@Vlada_Srpske) November 5, 2024
Potpisani su sporazumi o poslovno-tehničkoj saradnji između Saobraćajnog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu i Željeznica Republike Srpske, kompanija "Integral inženjering" i "Kargo logistik", te Instituta za građevinarstvo , koji će studentima omogućiti obavljanje stručne prakse.