Podijeljena Amerika bira novog predsjednika
Јesen u rđavom pojasu donosi oštar vazduh i živopisno lišće duž autoputeva srednjeg zapada, koji su takođe prošarani visokim bilbordima koji prikazuju slogane rivalske kampanje.
Јedan, na primjer, glasi: "Tramp 2024! Demokrate neće raditi za nas", a drugi tvrdi: "Kamala Haris. Glasao za: Proširivanje zdravstvene zaštite, smanjenje cijena lijekova, smanjenje poreza za zaposlene porodice."
Izborni dan je ekspres lonac. Sa više od 330 miliona ljudi i 161 milion registrovanih birača u 50 država, rezultat predsjedničkih izbora u SAD 2024. zavisi u velikoj mjeri od samo sedam država koje se mijenjaju. Među ovim državama, Pensilvanija, Mičigen i Viskonsin, sve u tradicionalnom industrijskom srcu poznatom kao Rust Belt, smatraju se ključnim.
U okrugu Saginav, glavnom gradu Mičigena, gdje su birači prije četiri godine prešli od Trampa do Bajdena, ulozi ne mogu biti veći, posebno za američku automobilsku industriju.
DŽej Di Vens, Trampov potpredsjednik, obratio se u utorak okupljenima u gradu Saginav, optužujući Harisovu da pokušava da "ubije američku automobilsku industriju", istovremeno pokazujući Trampovo obećanje da će uvesti carine na strane automobile osim ako ne dozvole da se vozila iz Mičigena "prodaju širom svijeta".
Harisova kampanja, međutim, ukazuje na značajne federalne investicije usmjerene u fabrike automobila u Mičigenu, uključujući nedavni grant od 500 miliona američkih dolara za pretvaranje fabrike DŽeneral Motorsa u Lensingu u proizvodnu liniju za električna vozila, naglašavajući ovaj potez kao neophodnu tranziciju da bi se američka proizvodnja automobila održala konkurentnom.
Potpredsjednica, koja je tvrdila da je ona najbolji izbor za budućnost proizvodnje u Mičigenu, tri puta se zaustavljala, u roku od 24 sata u državi 28. oktobra, na lokacijama- fabrika poluprovodnika, centar za obuku sindikata i miting u blizini Univerziteta kampusa u Mičigenu koji cilja mlade glasače koji prihvataju visoko obrazovanje.
Predsjednički kandidati Demokratske stranke i Republikanske stranke, svaki tvrdeći da njihov pristup sam po sebi može da održi industrijsku kičmu Mičigena, predstavljaju potpuno različite vizije za njegovu budućnost, kažu lokalni analitičari.
Za mnoge glasače u Mičigenu, koji osjećaju rastuću nelagodu zbog predstojećih dana, ovi ulozi u industriji naglašavaju ono što smatraju dubljim podjelama širom nacije. O tome šta misle pojedine anketirani stanovnici Mičigena o izborima u SAD više na ovom linku.
Izvor: Sinhua