Vranješ: Srpska može očekivati umanjenje pritisaka i opuštanje totalitarnih stega
- Činjenica da je njih pobijedio, da u vrijeme prvog mandata nije širio ratove, da je bio čovjek pregovora i mira, možemo očekivati da će predsjednik Tramp pokušati stabilizovati i smiriti usijanu atmosferu na globalnom planu. Naravno ne treba očekivati nikakve radikalne zaokrete, posebno ne na Balkanu, to ne bi bilo realno - ocijenio je Vranješ.
On je konstatovao da je svijet noćas svjedočio istorijskoj pobjedi Trampa, te da do sada nije zabilježena niti jedna slična situacija u američkoj istoriji.
Ambasador Vranješ je podsjetio da je predsjednik Tramp tokom prvog mandata doživio udruženi otpor i blokadu američke duboke države, krupnog kapitala, mejnstrim liberalnih medija i tradicionalnih američkih saveznika.
Prema njegovim riječima, mediji u SAD su mu bili primarni politički oponent uz stalno širenje dezinformacija, lažnih vijesti, satanizacije i svakog drugog osporavanja kako na političkom, tako i na ličnom planu.
Tokom narednih izbora, rekao je Vranješ, pokrali su ga, a zatim u vrijeme mandata DŽo Bajdena demonizovali, "kanselovali", izbacili sa društvenih mreža i podigli bezbroj nekih optužnica kako bi ga trajno ućutkali i diskvalifikovali.
Vranješ je naglasio da se u takvoj atmosferi Donald Tramp vraća na velika vrata, okuplja one slobodomisleće i najglasnije novinare u borbi protiv američkih liberalnih "vouk" fanatika, preživljava dva atentata, pridobija na svoju stranu Ilona Maska, vlasnika mreže "Iks" koja u sveopštoj "kansel" atmosferi postaje mreža slobode govora u SAD, i uz ogromne napade ubjedljivo pobjeđuje ne samo demokrate i Kamalu Haris, nego čitavu moćnu grupaciju liberalnih fanatika iz svijeta politike i (šou)biznisa.
Zato je, istakao je ambasador Vranješ, Trampova pobjeda istorijska.
Kada je riječ o odnosu Trampove administracije prema BiH, Vranješ je rekao za Srnu da se ona može očitavati prema nekim manjim potezima, prije svega, kako će izgledati mandat novog ambasadora SAD u BiH, da li će Daglas DŽouns biti Bajdenov prijedlog ili neko drugi.
- Imamo tu nekoliko varijanti. Prvo ćemo vidjeti da li će DŽounsa postojeći saziv Senata uopšte potvrditi za ambasadora SAD u BiH ili će to prepustiti novom sazivu sa republikanskom većinom. Ukoliko ga potvrdi postojeći saziv, postaviće se onda pitanje da li će ga Tramp smijeniti kad stupi na dužnost ili ne.
Ukoliko ni do toga ne dođe i ako ga Tramp ostavi kao Bajdenovog ambasadora u nebitnoj zemlji, postavlja se još jedno pitanje koliko će imati podrške u novoj administraciji. Može se desiti da DŽouns ostane ambasador u BiH, ali za razliku od /Majkla/ Marfija, prilično pasivan i tih, bez odobrenja da vrši neke radikalne poteze kao njegov prethodnik - pojasnio je Vranješ.
On je ukazao da je alternativa svemu ovome da dođe potpuno novi ambasador SAD u BiH koji će biti Trampov izbor i koji će možda nastaviti Marfijevim stopama ili će svoj mandat zasnivati na poštovanju dejtonske strukture BiH i prava domaćih političkih predstavnika na slobodnom i demokratskom donošenju odluka.
- Koja god od ovih varijanti se ostvari, nju ćemo analizirati i na bazi toga procjenjivati da li je došlo do nekih pomaka. Nažalost, više od toga i ne možemo očekivati. Realno najveći benefit koji Republika Srpska može očekivati od novog Trampovog mandata jeste umanjivanje postojećih pritisaka, pomjeranje fokusa sa BiH i opuštanje njihovih totaliratnih stega kao što su sankcije i prijetnje, ali ne i neke velike zaokrete - ocijenio je ambasador BiH u Srbiji Aleksandar Vranješ.