"Srbi značajna podrška Trampu, Srpska očekuje otvoreniju saradnju"
- Očekivan je veći fokus na bilateralne odnose koji bi unaprijedili saradnju na ekonomskom planu, kao i pravičniji pristup u kojem će se lokalni lideri podržati da sami odlučuju o budućnosti svoje zemlje i svog naroda, bez nametanja i u skladu sa svojim vrijednostima i tradicijom. Republika Srpska i SAD imaju mnogo zajedničkih ciljeva te se nadamo iskrenom poštovanju i partnerstvu u odnosima sa budućom američkom administracijom - navela je Telić.
Ona ukazuje da je bila značajna podrška Srpske zajednice novoizabranom predsjedniku Donaldu Trampu, navodeći da je to uradio i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, koji po njenim riječima uživa veliko povjerenje i podršku među Srbima u SAD-u zbog otvorene i iskrene politike usmjerene isključivo na zaštitu interesa srpskog naroda.
- Upravo zbog toga Srbi vjeruju da bi Trampov povratak donio promjene u pravcu srpskih interesa, smanjenja uplitanja u međunarodne sukobe, što bi koristilo i stabilizaciji Balkana - istakla je Telićeva za Srnu.
Smatra i da bi politika Trampa, koja je usmjerena na ekonomiju, mogla pozitivno uticati na srpsko-američke odnose.
- To je pravac koji Srbi žele da vide u politici. U noći proglašenja pobjede, ugledni predstavnici srpske dijaspore u SAD-u su se pridružili slavlju u Trampovom štabu, što dovoljno govori o naporima koje je srpska dijaspora učinila u predizbornom procesu, mobilisana i posvećena kao nikada ranije - istakla je Telićeva.
Telićeva smatra da će se Tramp posvetiti kao i u prethodnom mandatu, rješavanju unutrašnjih problema, te da bi njegov pristup Balkanu mogao biti bez dubokih diplomatskih intervencija, gdje se fokus stavlja na ekonomski razvoj i dijalog, uz minimalan američki intervencionizam i rješavanje regionalnih pitanja uz pomoć evropskih struktura.
- Očekujemo da će Tramp nastaviti s pristupom koji se fokusira na smanjenje američkog angažmana u međunarodnim organizacijama i insistiranje na tome da saveznici poput NATO povećaju svoje doprinose. U odnosu na Rusiju i Kinu, moguć je nastavak oštrijeg tona, ali u isto vrijeme i pragmatičan pristup zasnovan na direktnim interesima SAD-a. Može doći do većeg fokusa na trgovinske sporazume i bilateralne aranžmane koji bi više odgovarali američkim ekonomskim interesima - smatra Telić.
Navodi da se Tramp već ranije izjasnio protiv američkog angažmana u stranim sukobima, i za smanjenje vojne podrške, a kako bi se fokusirali na unutrašnje prioritete i smanjenje troškova za SAD.
Ona kaže da trenutno nije zabilježen veći postizborni nemir nakon predsjedničkih izbora, ali i da postoji pojačano prisustvo bezbjednosnih snaga s ciljem mirne tranzicije.