Samit Evropske političke zajednice o saradnji sa SAD, Ukrajini i padu njemačke vlade (VIDEO)
Većina učesnika bila je saglasna - Evropi predstoje teška i izazovna vremena.
Evropska bezbjednost, situacija i sukobi u Ukrajini i na Bliskom istoku, kao i najaktuelnije globalno pitanje, a to je pobjeda Donalda Trampa na predsjedničkim izborima u SAD glavne su teme ovogodišnjeg samita. Domaćin Viktor Orban smatra da je potrebno održati povezanost evropskih zemalja, ali istovremeno i sačuvati autonomiju svake države.
- Naša politička zajednica mora razgovarati o geopolitičkim pitanjima. Imamo lidere oko ovog stola koje zajedno povezuje zajednički interes i zajednička odgovornost za Evropu - izjavio je mađarski premijer Viktor Orban.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić naglasio je da Evropa konačno mora da preuzme odgovornost za određena pitanja. Potrebno je, kaže, da EU donosi strateške, a ne birokratske odluke.
- Potrebno je da razgovaramo jedni s drugima i da promijenimo našu strategiju. Govorim o Zapadnom Balkanu, ne samo Srbiji. Vjerujem da Evropska unija treba donositi strateške odluke - rekao je Vučić.
Da je došlo vrijeme da se Evropa probudi, izjavio je predsjednik Francuske Emanuel Makron. Ratni sukobi na teritoriji starog kontinenta i prijetnje od terorizma moraju biti stavljeni pod kontrolu, naglasio je Makron.
- Mi moramo odlučivati. Moramo braniti naše nacionalne i evropske interese, da vjerujemo u našu stratešku autonomiju, naš suverenitet. Zato što mi ne želimo da budemo neko ko samo doprinosi, mi ne želimo da budemo tržište koje je delegirano drugima. Mi ne želimo da drugi utiču na naša primirja. Mi želimo mir na našoj teritoriji - poručio je Makron.
Samit u Budimpešti nije protekao bez osvrta na krizu koja potresa najmoćniju članicu Evropske unije, Njemačku. Njemačka vlada mogla bi da padne nakon što je Slobodna demokratska stranka najavila povlačenje svojih ministara iz savezne vlade, zbog odluke njemačkog kancelara Olafa Šolca da smijeni ministra finansija iz te stranke Kristijana Lindnera.
- U prvoj nedjelji zasjedanja parlamenta u novoj godini zatražiću glasanje o povjerenju Vladi. To će omogućiti poslanicima da odluče da li da trasiraju put za vanredne izbore koji bi se onda mogli održati najkasnije do kraja marta - istakao je Šolc.
Njemački kancelar nije bio među 47 šefova država i vlada koji su učestvovali na petom samitu Evropske političke zajednice u Budimpešti.