Pobjedom Trampa može se računati na stabilizaciju prilika u BiH (VIDEO)
Republika Srpska jasno je bila pozicionirana i gajila je želju da se Tramp vrati što se, dodaje Dodik, i ostvarilo.
Ne gledaju isto na Trampovu pobjedu u zemljama Evropske unije, prije svega zbog najavljenih carina na uvoz.
To prije svih, ne odgovara Olafu Šolcu, Njemačkoj i njenoj auto-industriji.
Kolaps vladajuće koalicije i povratak Trampa stvaraju nove rizike za najveću ekonomiju Evropske unije, koja je već u zabrinjavajućem padu.
Republika Srpska nikada nije prestala podržavati Donalda Trampa. Više je razloga za to.
Bajdenova administracija bila je nepravedna i zlonamjerna prema srpskom narodu.
Skrnavljen je Dejtonski mirovni sporazum, vršen pritisak na institucije, a BiH dovedena u nemoguću poziciju da ide dalje, upozorava predsjednik Srpske. Trampova administracija, na drugoj strani, daje šansu dogovoru u BiH.
- Najveće zasluge za rušenje BiH ima administracija Bajdena, predvođena Marfijem i svim službenicima oko njega. Zato mislimo da je pobjeda Trampa važna. Važna da se pokušamo vratiti na izvorni Dejton i onome što je napisano u međunarodnom pravu, sve nepravde i nelogične stvari da vratimo u okvire Dejtona i Ustava BiH - kazao je Dodik.
Na globalnom nivou, moguća je stabilizacija odnosa i mira, ako bi, prema riječima predsjednika Dodika, došlo do sastanka Trampa i ruskog predsjednika Vladimira Putina.
Ozbiljan i moćan potez je, kaže, činjenica da Tramp želi da razgovara, a vjerovatno, kasnije, i pregovara sa Putinom o odnosima Amerike i Rusije.
- To će biti i znak relaksacije tih odnosa koji će, vjerovatno, ići slijedom skidanja mnogih sankcija koje su uvedene Rusiji i vraćanje Rusije na međunarodnu scenu. Kao što vidite, prvi koji je već podlegao tome je Šolc, koji je izgubio vladu, a bio je zagovornik te zapadne propale politike sankcionisanja i izolacije - naglasio je Dodik.
Parlament bi o povjerenju njemačkoj vladi trebalo da se izjasni 15. januara.
U svakom slučaju, kolaps vladajuće koalicije u Njemačkoj i povratak Donalda Trampa u Bijelu kuću novi su rizici za najveću ekonomiju Evropske unije, koja je već u zabrinjavajućem padu.
- Već sam odlučio da što prije budu novi izbori. Odredio sam datum do kojeg se to može postići ako se uzmu u obzir svi aspekti - izjavio je Olaf Šolc, njemački kancelar.
Pad vlade posljedica je unutrašnjih sporova o načinu podsticanja rasta njemačke ekonomije.
Tačnije, podsticanja nekada giganta auto-indrustrije, Folksvagena, ističu analitičari.
Upravo bi u ovom segmentu, već poljuljana njemačka privreda, mogla da osjeti najveće posljedice.
- Njemačka automobilska industrija bi najviše mogla biti pogođena najavljenim i vrlo vjerovatnim podizanjem carina. Najviše bi mogli biti pogođeni proizvođači automobila srednje klase. U Njemačkoj, Folksvagen i Opel - navodi Damir Navotni - ekonomski analitičar iz Zagreba.
Da će uvedene carine biti veliki udarac za njemačku ekonomiju, saglasan je i profesor Ljubodrag Savić.
Njemačka privreda je, upozorava, već posrnula - veliki giganti suočeni su s problemima.
- Šta će se zapravo desiti Njemačkoj? Njemačka će imati tih problema, neće biti konkurentna, u odnosu na kineske proizvode. Oni mogu da istrpe carine 20-25 odsto, Nijemci ne mogu. Ali nastaviće se tendencija koja je započela još u vrijeme pandemije i tokom sukoba u Ukrajini, da će najbogatiji Nijemci preseljavati svoj biznis u Ameriku - naglasio je Savić.
Tako će, čini se, neke njemačke kompanije spas njihovog poslovanja potražiti u Americi, što nije skoro zabilježeno, kaže Savić.
Pad privrede i pad vlade usko su povezani. I svi su, upozorava, posljedica pogrešnih odluka Njemačke kada je riječ o krizi u Ukrajini.