Pejašinović: Srbi u Prvom svjetskom ratu platili veliku cijenu (VIDEO)
- Tog dana je, je prestalo da se puca, a rat će u formalnom smislu biti završen kasnije. Na ovaj dan je prestalo da se gine, a završen je rat koji je trajao četiri godine. Krvavo strašan rat, najveći u tadašnjoj istoriji - naveo je Pejašinović.
Kada se priča o Prvom svjetskom ratu, Pejašinović dodaje, da je ulaskom Ameriku u Prvi svjetski rat, počeo uticaj Amerike na Evropu.
Dodaje, da je najveća žrtva, toliko poginulih.
- Do juče se u udžbenicima nije pominjala posljedica ni o španskom gripu, a on je odnio mnogo života tokom Prvog svjetskog rata - navodi Pejašinović.
Ističe, da mnogi smatraju da je Prvi svjetski rat "samo jedno poluvrijeme", dodajući da su mnogi problemi, zbog kojih je Prvi svjetski rat izbio, i ostali.
- Primirje je potpisano na teritoriji današnje Francuske, na liniji ratovanja, ali mnogi problemi država su i dalje aktuelni - navodi Pejašinović.
Potpisivanjem primirja odigralo se u Prvom svjetskom ratu, navodi Pejašinović, odigralo se u Francuskoj, u sepcijalnom vagonu maršala Ferdinada Foša.
Pejašinović je dodao da Natalijina ramonda, cvijet feniks, koji se nalazi na amblemu koji se nosi na reveru uoči i na Dan primirja 11. novembra, predstavlja simbol stradanja i pobjede srpskog naroda u Prvom svjetskom ratu.
- A rat koji je trajao 1914. do 1918. zvanično je zaključen Versajskim mirom 28. juna 1919. godine, a i Srbi su i u ovom ratu platili veliku cijenu - dodaje on.
U Banjaluci će Gradsko udruženje potomaka i poštovalaca ratnih dobrovoljaca, sa predstavnicima Generalnog konzulata Srbije i predstavnicima Grada, položiti vijence na spomenik žrtvama Veleizdajničkih procesa.
U Sokocu će biti položeni vijenci kod spomenika srpskim dobrovoljcima na kojem su upisana imena 363 dobrovoljaca sa područja ove opštine.
U Prvom svjetskom ratu poginulo je najmanje deset miliona vojnika, a još toliko ljudi umrlo je od bolesti i gladi. Srazmjerno najveće žrtve podnijela je Srbija, izgubivši 26 odsto stanovništva.