Karan: Ustavni sud BiH se trudi da živi u nelegalnosti
- Da je davno, prije 30 godina, Ustavni sud BiH rekao da ne postoji ustavni osnov da visoki predstavnik donosi zakone, mi ne bismo danas pričali ni o tom sudiji, ni o takvom sudu i tužilaštvu - rekao je Karan.
On je naveo na bi u Ustavnom sudu BiH možda i mogli da dobiju određenu verifikaciju, legalitet i legitimitet da su se ponašali u skladu sa procedurama, svojim funkcijama i postojanjem ustavnog osnova.
- Odnosno da se prvo promijeni Ustav, pa onda donose zakoni. Međutim, oni su išli tako da ovdje dođe neki Kristijan Šmit, donese neki `zakon`, pa da nakon toga čekaju momenat da nas sve skupa slome i to stave u Ustav. Dakle, svi dosadašnji pokušaji promjene Ustava BiH imali su funkciju da u njega ugrade ono što je sada neustavno - napomenuo je Karan.
On je ponovio da Ustavni sud i Tužilaštvo BiH nemaju ustavni osnov, jer nisu osnovani na bazi Ustava, te da je najnoviji slučaj sa Palavrićevom nastavak spirale neustavnosti i nezakonitosti.
- To je sve u funkciji rušenja ustavnog poretka BiH, a na tom planu se punih 30 godina radi na način da se sruši ustavna federalna pozicija Srpske. Ponoviću, takvi sud, tužilaštvo i sudije nemaju legitimitet ni legalitet. Imaju procesnu grešku koja se naziva visoki predstavnik - poručio je Karan koji je i ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske.
Sudija krnjeg Ustavnog suda BiH Seada Palavrić juče je napunila 70 godina, što je, prema odredbama Ustava BiH, gornja granica za penzionisanje sudija u ovom sudu.
Odranije u Ustavnom sudu BiH nema predstavnika Republike Srpske i srpskog naroda.