Romić: Odluka o zakonu o imunitetu Srpske neće imati pravno dejstvo
- Republika Srpska ima Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH, jer je riječ o krnjem sastavu Ustavnog suda BiH u kojem ne sjedi nijedan sudija iz Republike Srpske - rekao je Romić Srni.
Romić je naveo da će krnji Ustavni sud BiH da cijeni ustavnost Zakona o imunitetu Srpske s obzirom na odredbe Ustava BiH, a koji ni u jednom svom članu ne govori o imunitetu bilo kojeg organa na nivou BiH, pogotovo na nivou Republike Srpske i Federacije BiH.
- To znači da se Ustav BiH u svoj suštini ne bi ni bavio imunitetima na nivou Republike Srpske i FBiH niti predviđa neku vrstu imuniteta - pojasnio je Romić, koji je i asistent na banjalučkom Pravnom fakultetu.
Romić je podsjetio da Zakon o imunitetu Republike Srpske predviđa da izabrani predstavnici u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti u Narodnoj skupštini, Vladi i predsjednik Republike ne mogu odgovarati za djela učinjena u vršenju službenih radnji, odnosno svih poslova koji su u opisu izvršnih organa vlasti.
- Ova odredba je vrlo primjenjiva i na druge pravne sisteme u Evropi. Ovakvo zakonodavno ovlaštenje poznaju evropske države, odnosno države koje su danas punopravne članice EU, čak i države članice koje su bile osnivači EU - istakao je Romić.
On je naveo da u odnosu na EU ovo uopšte nije sporna odredba, odnosno ne može biti kritikovana sa aspekta neusklađenosti sa pravnim poretkom EU.
Krnji Ustavni sud BiH zakazao je za četvrtak, 14. novembra, plenarnu sjednicu na čijem je dnevnom redu zahtjev četiri delegata Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH za ocjenu usklađenosti članova Zakona o imunitetu Republike Srpske sa Ustavom BiH.
Podnosioci ovog zahtjeva pred krnjim Ustavnim sudom su delagati Šefik DŽaferović, DŽenan Đonlagić, DŽemal Smajić i Safet Softić.