"Srbi će lakše disati" - Trampova pobjeda bitna za sveukupne odnose (VIDEO)
Trifković je odlikovan danas, simbolično, na Dan primirja u Prvom svjetskom ratu. Prema riječima predsjednika Srpske, Trifković je jedno od najvećih imena srpske naučne scene. Kako je rekao, Trifković je žrtvovao svoj komoditet da bi ostao dosljedan svojim stavovima i učinio da bude vidljiv u javnosti, kao i njegovi stavovi o aktuelnim domaćim pitanjima i korelaciji sa centrima moći, prije svega SAD.
- Јednako kao ovdje doprinio je razvoju svijesti u regionu, ali i SAD, radeći na brojnim univerzitetima, ali se nikada nije odrekao rodnog kraja - rekao je Dodik.
Trifković kaže da je ovo odlikovanje velika čast i zadovoljstvo. Značajnijim i većim, čini ga činjenica da mu je predsjednik Dodik odlikovanje uručio na ovaj datum, za Srbe Dan pobjede je i vrhunac dostignuća srpske države.
- Ovo će mi biti dodatni podsticaj da istrajem na ovom pitanju da uradim šta god mogu za Republiku Srpsku i srpski narod. Srbi će nakon prošlog utorka lakše disati - rekao je Trifković.
Da bi tako moglo biti, ukazuje i telefonski razgovor novoizabranog predsjednika Amerike Donalda Trampa i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića. Bio je među prvih petnaest svjetskih lidera i prvi predsjednik u regionu sa kojim je Tramp razgovarao nakon izborne pobjede. I to će, kaže Vučić, mnogo značiti za unapređenje srpsko-američkih odnosa.
- To je velika čast za našu malu zemlju, veliki uspjeh za našu zemlju. Nisam ja to radio zato što je to veliki uspjeh za mene lično, to je veliki uspeh za našu zemlju. Nadam se da će iz toga Srbiji da bude bolje. Radimo za Srbiju, da poboljšamo svoje odnose sa SAD, da napredujemo u tim odnosima, da čuvamo, unapređujemo ekonomiju - istakao je Vučić.
I u ovom razgovoru ima simbolike, opet u vezi sa trenutkom u kojem je obavljen - uoči Dana primirja. Na ovaj dan, ističe predsjednik Srpske, Srbi su kao najveći stradalnici dočekali pobjedu na pobjedničkoj strani, a ne na strani tirana. U znak zahvalnosti za doprinos u borbi protiv sila, podsjeća, na Bijeloj kući vijorila se srpska zastava. U svjetlu toga, Dodik vidi kontekst sinoćnjeg razgovora u kojem je Vučić u ime Srbije i srpskog naroda čestitao Trampu pobjedu.
- Razgovor koji je Vučić imao bio je koristan. Svakako je velika stvar ne samo za Srbiju, već za čitav region. Mi ne krijemo da ćemo učiniti sve da se naša pozicija etablira, jednako toliko koliko je Marfijeva i pozicija demokratske stranke bila. Mi samo hoćemo da saniramo ono što smo izgubili, ništa drugo. Ako mislimani ne budu spremni za šest mjeseci za novi dogovor o Bosni, onda neće imati nikakvu Bosnu - naglasio je Dodik.
Neće po svemu sudeći biti ni Plana rasta. Prije svega zbog SDA koja ga je je u tri kantona gdje ima vlast blokirala. Tamošnji političari, poručuje predsjednik Srpske, moraju hitno da mijenjaju pristup, jer su do sada išli žestoko protiv Srpske i samo su pričali o njemu lično. Pokazao je to i posljednji sastanak u Sarajevu na kojem ništa nije dogovoreno. Tako ni na sjednici Savjeta ministara, kaže, neće biti ništa sa Planom rasta.
- Kako da bude kad tri kantona nisu dala saglasnost? Šta vi mislite da Republika Srpska treba sada da udovolji SDA da bi to prošlo? Nećemo udovoljiti, sad nema nijednog razloga da se držimo onoga što smo i ranije pristali. Eto nećemo ni to. Nije to hir. Htjeli smo da pravimo kompromis, njega nije bilo - jasan je Dodik.
Јasno je čija riječ u Evropskoj uniji dobija sve veću težinu - premijera Mađarske Viktora Orbana. Skoriji susret sa Orbanom ima u planu predsjednik Srpske, a već sutra će na Јahorini razgovarati sa mađarskim šefom diplomatije Peterom Sijartom.
- Ponosan sam na to što je Orban istrajao i izdržao svu Evropu protiv sebe, a ignorisali su ga pet mjeseci, ne želeći da održe sastanak u Budimpešti. Kada je Tramp pobijedio, održali su dva za dva dana - kaže Dodik.
Susret sa Sijartom sutra nije jedini. Planiran je susret sa većim brojem ambasadora. Između ostalog, kako je najavio Dodik, govoriće i o evropskom putu BiH. Pita kako predstavnici Evropske unije, nakon tri godine stalnih osporavanja i na ćutanje na ono što su radili Kristijan Šmit i Majkl Marfi, žele da imaju kredibilitet?