Srbi kroz istoriju uvijek na strani pobjednika, a ne tirana (VIDEO)
Pobjedu u Prvom svjetskom ratu, srpski narod skupo je platio. Proporcionalno broju stanovnika, Srbija je podnijela najveću žrtvu. Skoro pedeset odsto njene muške populacije poginulo je tokom Velikog rata.
Skoro 1,25 miliona ljudi, odnosno 28 odsto ukupne populacije. 402.000 vojnika stradalih na frontovima boreći se za slobodu. To je cijena pobjede u brojkama izvojevana u Prvom svjetskom ratu.
Јedanaesti novembar je dan kada se sjećamo pobjede junačke srpske vojske i njihove žrtve za slobodu i mir, poručila je srpski član Predsjedništva Željka Cvijanović.
Premijer Radovan Višković čestitao je Dan pobjede sa željom da i budući naraštaji ostanu na pravoj strani istorije, na strani istine, pravde i slobode.
Praznik je svečano obilježen u Banjaluci, gdje su položeni vijenci na spomenik žrtvama Veleizdajničkog procesa.
- Žrtve nisu bile samo iz Srbije, gdje je nestalo 50 odsto muške populacije. Sa ovih naših prostora ponosno kažemo, sjećajući se naših slavnih predaka, preko 25.000 dobrovoljaca, koji su otišli da traže i našli su slobodu - ističe Nebojša Kuštrinović, predsjednik Udruženja potomaka i poštovalaca učesnika oslobodilačkih ratova 1912-1918. godine.
Miloš Vujić, generalni konzul Srbije u Banjaluci rekao je da se još jednom pokazalo da su Srbi uvijek na pravoj strani istorije.
- Zato danas i nosimo ovaj cvijet Natalijinu ramondu koja simbolizuje vaskrsnuće, samim tim i vaskrsnuće srpskog naroda poslije tog Velikog rata - rekao je Vujić.
Dan pobjede obilježen je i u Trebinju, gdje su delegacije Grada i konzularne kancelarije Srbije poližile cvijeće na spomenik oslobodiocima Trebinja, herojima iz Prvog svjetskog rata.
Sa prostora Romanije i Sarajevskog polja u odbrambenim ratovima Srbije učestvovalo je više od 1.800 dobrovoljaca.
Među njima je bio i Milivoje Јanković. Njegov unuk, koji nosi djedovo ime, odao je počast svim stradalima za slobodu.
- Ovaj datum je značajan, ne samo za svijet, još je značajniji za Republiku Srpsku, Srbiju i za srpski narod na ovim prostorima jer je masovno učestvovao u borbama Prvog svjetskog rata - naglasio je Јanković.
Sa velikim poštovanjem 11. novembar obilježen je i u Beogradu.
Premijer Srbije Miloš Vučević položio je vijenac na Spomenik neznanom junaku na Avali.
Јedna od prekretnica Prvog svjetskog rata bio je proboj Solunskog fronta, koji je srpska vojska izvojevala uz pomoć saveznika, doduše tek nakon što je Rusija zaprijetila da će se povući iz rata ukoliko se Srbiji ne pomogne.
- Proboj Solunskog fronta pokrenuo je događaje koji su doveli do okončanja rata i to je činjenica koja se u istoriografiji često prećutkuje čime se izbjegava priznanje odsutnog srpskog doprinosa ukupnoj savezničkoj pobjedi - naglasio je Nemanja Starević, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u Vladi Srbije.
Istoričari podsjećaju da primirjem u Prvom svjetskom ratu, ipak, nisu riješeni ključni problemi tog vremena, i da Drugi svjetski rat direktno vuče reperkusije iz Velikog rata.
Kako god bilo, Srbi se sa ponosom sjećaju žrtve za slobodu.
- Mi smo bili narod pobjednik i Prvi svjetski rat je velika pobjeda srpskog naroda. Nije slučajno da poslije toga šajkača postaje dio narodne nošnje. To je zato što su ljudi bili ponosni na to što su bili vojnici pobjednici - istakao je Predrag Marković, istoričar.
U francuskom gradu Kompjenju, u specijalnom vagonu maršala Ferdinanda Foša, 11. novembra 1918. godine u 11.00 časova potpisano je primirje u Prvom svjetskom ratu, koje je bilo na snazi sve do zaključivanja konačnog mirovnog sporazuma u Versaju 28. juna 1919. godine.