latinica  ћирилица
11/11/2024 |  22:17 ⇒ 22:40 | Autor: SRNA

Radmanović: Na referendumu bi se 90 odsto građana Srpske opredijelilo za život sa Srbijom

Predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Nebojša Radmanović rekao je da je za Srbe glavni grad Beograd i da bi se, kada bi sada bio raspisan referendum, 90 odsto građana Republike Srpske opredijelilo za život sa Srbijom.
Nebojša Radmanović - Foto: RTRS
Nebojša RadmanovićFoto: RTRS

- Mi iz Republike Srpske ne ugrožavamo BiH i tako će biti dok se ne ugroze interesi Republike Srpske i srpskog naroda - izjavio je Radmanović za Srpsku televiziju u Crnoj Gori.

Govoreći o rezultatima izbora u SAD, Radmanović je rekao da je katastrofalno doživljavao prethodnu administraciju i američku Ambasadu u BiH i da je srpski narod jedva čekao da dođe do promjene.

- Srpski narod u Evropi je jedva čekao promjenu u Sjedinjenim Dražavama i dolazak Donalda Trampa, zbog negativnih iskustava sa predhodnom administracijom i američkim ambasadorom u Sarajevu - istakao je Radmanović.

Radmanović je rekao da u BiH postoje snage koje ne žele da se dogovore na nivou BiH i žele da komanduju iz jednog centra, što nije moguće i demokratski.

On je naglasio da je Dejtonski sporazum najznačajni međunarodni sporazum od Drugog svjetskog rata, jer je sa njim završeno vrijeme tragičnih događaja u BiH.

- Taj ugovor je napravio dvije mala državice koje su spojene u jednu BiH. Političko Sarajevo misli da sve treba centralizovati, a mi u Republici Srpskoj smatramo da je najbolji izvorni Dejton koji nije sprovođen kako treba, posebno ne od međunarodne zajednice - rekao je Radmanović.

On je upitao zašto Crna Gora ne bi bila garant Dejtonskog sporazuma, jer je bratska država?.

Radmanović je naveo da Kristijan Šmit nema legitimitet jer nije izglasan u Savjetu bezbjednosti UN, ali da sprovodi šta hoće uz pomoć američke Ambasade u BiH.

- U BiH bismo se prije dogovorili da nema visokog predstavnika, a samo njegovo prisustvo govori da BiH nije suverena - rekao je Radmanović.

On je naglasio da predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik nije ništa loše mislio kada je rekao da mladići iz Republike Srpske mogu služiti vojni rok u Srbiji.

- Političko Sarajevo je negativno reagovalo na tu izjavu, mada Dodik nije donio odluku, nego dao samo prijedlog - naveo je Radmanović.

Radmanović, koji boravi u zvaničnoj posjeti Crnoj Gori, rekao je da su politički i svaki drugi odnosi Crne Gore i BiH na zavidnom nivou i bez otvorenih pitanja.

- Sva granica između BiH i Crne Gore je, ustvari, granica između Crne Gore i Republike Srpske. Tu nema probleme i neriješenih pitanja i to je pozitivan primjer za čitav region - dodao je Radmanović.

On je naglasio da Crna Gora i BiH, odnosno Republika Srpska, mogu da razvijaju u prvom redu privrednu saradnju.

Radmanović je rekao da parlamenti traba da razgovaraju o putu u EU, na kojem je Crna Gora najviše napredovala od svih u regionu.

- BiH je važno iskustvo Crne Gore na putu ka EU - dodao je Radmanović.

On smatra da EU sporo i teško razmišlja o prijemu zemalja regiona u EU, imajući iskustvo sa Rumunijom i Bugarskom.

- Siguran sam da Crna Gora i Srbija idu prve u EU, ali je pitanje da li će Evropljani to shvatiti. Ulazak u EU je potreban, koliko nama, toliko i EU - rekao je Radmanović.

On je dodao da se Evropljani jako loše ponašaju kada je riječ o putu BiH u EU.