latinica  ћирилица
12/11/2024 |  16:18 ⇒ 16:19 | Autor: RTRS

Stručnjaci pozivaju na konstruktivan angažman u odnosima Kine i SAD nakon Trampovog povratka

Stručnjaci su u julskom komentaru pod naslovom "Dovođenje u pitanje pretpostavke o konsenzusu SAD o politici Kine" na veb stranici Brukings instituta upozorili da će način na koji se odnosi SAD i Kine budu razvijali igrati ključnu ulogu u oblikovanju budućnosti i globalne stabilnosti u 21. vijeku.
Pristalica Republikanske stranke (foto: Xinhua/Wu Xiaoling) -
Pristalica Republikanske stranke (foto: Xinhua/Wu Xiaoling)

Nakon pobjede Donalda Trampa na američkim predsjedničkim izborima i njegovog povratka, stručnjaci pozivaju na uravnotežen pristup SAD-a u odnosima sa Kinom i konstruktivan angažman uprkos očekivanim izazovima.

Američka spoljna politika će vjerovatno postati "energičnija, možda čak i oštrija", rekao je Denis Sajmon, dugogodišnji stručnjak za američko-kineske odnose i bivši izvršni prorektor na Univerzitetu Duk Kanšan, u intervjuu za Sinhuu.

- Vidim da se SAD udaljavaju od nekih svojih tradicionalnih obaveza i osnovnih principa kako postaju fokusiranije na unutrašnju stranu, više protekcionistički i tehno-nacionalistički - rekao je on.

- Implikacije na odnose SAD i Kine su značajne - dodao je on.

Sajmon je izrazio zabrinutost zbog percepcije dolazeće Trampove administracije o usponu Kine, posebno u tehnološkom sektoru, napominjući da "treba da gradi mostove umjesto da radi sa mentalitetom nulte sume".

- SAD mogu sebi da uštede ogromne troškove koji bi bili rezultat borbe protiv Kine oko ključnih pitanja usvajanjem obostrano korisnog puta - rekao je Sajmon.

- Uzajamno poštovanje, veća međukulturalna osjetljivost i poboljšani reciprocitet mogu dovesti do ishoda koji su na dobitku - dodao je on.

Elizabet Ekonomi, viši saradnik na Huver institutu Univerziteta Stanford, dijeli sličnu zabrinutost u časopisu Forin Afers, rekavši da Sjedinjene Države moraju dati prioritet praktičnoj saradnji po pitanju globalnih pitanja, kao što su klimatske promjene i prevencija pandemije.

- Američki kreatori politike treba da shvate da kratkoročna stabilizacija odnosa sa Kinom nije kompromis američkih interesa, već korak ka njihovom postizanju - napisala je ona.

Ekonomi tvrdi da će smanjenje zapaljive retorike i njegovanje funkcionalnih diplomatskih odnosa biti od suštinskog značaja za održavanje najvažnijih bilateralnih odnosa na svijetu.

Sourab Gupta, viši stručnjak za azijsko-pacifičku politiku međunarodnih odnosa sa Instituta za kinesko-američke studije, uočio je potencijal u nekim Trampovim protekcionističkim politikama.

Podsticanje direktnih kineskih stranih investicija na kopnu moglo bi da revitalizuje američku proizvodnju, posebno u regionima kojima je potreban rast radnih mjesta, rekao je on.

- Ovaj pristup bi mogao da ponudi situaciju u kojoj svi dobijaju - rekao je Gupta, ističući kako bi Trampova politika mogla da stvori radna mjesta u proizvodnji u SAD, a istovremeno kineskim investitorima omogući pristup američkom tržištu.

Relativni nedostatak fokusa na Kinu tokom predizborne kampanje 2024. može novoj administraciji dati više prostora da oblikuje politiku kako se pojave izazovi, rekao je Robert Kun, predsjednik Kun Fondacije.

Izvor: Sinhua/Јang Šilong