Suđenje Durakoviću: Svjedok Tužilaštva BiH vidio kako u napadu na selo Šapiće gore kuće
- Kasnije smo saznali da je metak pogodio u čelo i da je na mjestu ostala mrtva - rekao je Mašić.
On je ispričao da je bio pripadnik Vojske Republike Srpske kada se 14. februara 1993. godine desio napad na Šapiće i da je na liniju u Trpinjskoj kosi otišao nakon što je čuo pucnjavu.
Naveo je da su razmijenili vatru s pripadnicima takozvane Armije BiH i da je Pjevića pogodio geler u glavu. Potom su se povukli ka selima u Crnoj Gori, gdje su se susreli s mještanima Šapića koji su pobjegli, prenosi Birn.
Mašić je rekao da je tu sreo Zagorku Pjević, koja im je rekla da je pogođena u prsluk dok je bježala, ali da nije ranjena.
Posvjedočio je i da je zarobljen u potoku u blizini Šapića s još jednim vojnikom, te odveden u Goražde.
Svjedok Sanja Ivanović ispričala je da je njena tetka Darinka Pjević ubijena u Šapićima 14. februara 1993. godine
- Taj dan je bio Sveti Trifun. Nama su sutradan javili da je poginula kad je izlazila iz štale - rekla je Ivanovićeva.
Ona je posvjedočila da su ostali rođaci koje je imala u Šapićima pobjegli, kao i da je vidjela kako je izgorjela Darinkina kuća kada je poslije rata išla u Šapiće na groblje.
Ratomir Savić ispričao je da je radio u Opštinskom štabu Čajniče na poslovima mobilizacije i da nije imao saznanja o tome da je u Šapićima bilo vojnih objekata ili pripadnika Vojske Republike Srpske.
Kasnije je, kaže, saznao da je bilo izginulih, da je poginula Darinka Pjević, kao i da je nešto zapaljeno nešto, ali da nije vidio jer je bio u Čajniču.
Optužnica tereti Ramiza Durakovića da je kao komandant 43. brigade takozvane Armije BiH znao za počinjene zločine, a nije preduzeo neophodne mjere da kazni počinioce nakon što su 14. februara 1993. godine napali položaje Vojske Republike Srpske na lokalitetu Pisanica i selo Šapići, u kojem nije bilo vojnih ciljeva.
Suđenje bi trebalo da bude nastavljeno 28. novembra.