Krnji Ustavni sud BiH i dalje gazi stazom nezakonitosti (VIDEO)
Zakon o imunitetu Srpske usvojen je u aprilu, njime se poslanici u Narodnoj skupštini, delegati u Vijeću naroda, predsjednik i potpredsjednici Republike Srpske štite od krivične i građanske odgovornosti za postupke izvršene u okviru svojih dužnosti za vrijeme trajanja i nakon prestanka mandata.
Podsjećamo, u Republici Srpskoj je na snazi Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH.
Krnji Ustavni sud BiH: Vlada Srpske nije izvršila odluku o Јahorini; Neustavan Zakon o imunitetu #RTRS #RTRSvijesti https://t.co/EtgVnKvjmM
— RTRS vijesti (@RTRSvijesti) November 14, 2024
Krnji Ustavni sud BiH ogromnim koracima gazi stazom nezakonitosti. Duže vrijeme donosi odluke bez srpskih sudija, a današnjom sjednicom predsjedavala je Seada Palavrić koja bi, da se poštuje Ustav BiH, trebala u penziju jer je napunila 70 godina starosti.
Očekivano, usvojili su apelaciju četiri bošnjačka delegata iz SDA, SBiH i DF-a i utvrdili da Zakon o imunitetu Republike Srpske, koji štiti nosioce zakonodavne i izvršne vlasti u Srpskoj od krivične ili građanske odgovornosti, nije saglasan sa Zakonom o imunitetu BiH, time i sa Ustavom BiH.
- Naime, Zakon o imunitetu BiH ne propisuje imunitet od krivične odgovornosti za nosioce izvršne vlasti, već samo imunitet od građanske odgovornosti za ono što učine prilikom vršenja službe - navedeno je u saopštenju Ustavnog suda BiH.
Sudije krnjeg Suda utvrdile su da su i članovi 6 i 7 Zakona o imunitetu koji propisuje da pitanje imuniteta u krivičnom ili parničniom postupku rješava Ustavni sud Republike Srpske, takođe nisu saglasani sa Zakonom na nivou BiH, a time i sa Ustavom BiH.
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić istakao je da je Palavrićeva ospunjavanjem uslova za penziju izgubila je kredibilitet i za Bošnjake, a ne samo za Srbe koji ne žele da rade u Sudu koji sam sebi propisuje pravila i koji nema zakon na osnovu kojeg radi.
- Uvijek je Narodna skupština Republike Srpske, kao i skupštine Fransuske i Srbije, svoj imunitet prenosila bilo na predsjednika Republike koji proglašava zakone, bilo na ministre koji dobiju zaduženje za neki međunarodni forum - naveo je Stevandić.
U političkom Sarajevu usvajanje zakona u Narodnoj skupštini predstavljeno je kao pokušaj zaštite predsjednika Srpske Milorada Dodika od krivičnog progona pred Sudom BiH, a toj mantri podlegao je krnji Ustavni sud.
Pravnik Ognjen Tadić poručuje preostalim sudijama da podnesu ostavke, umjesto što nastavljaju da se brukaju zbog nepoštivanja Ustava BiH.
- I do sada je rad krnjeg Ustavnog suda BiH bio sporan što u svom sastavu nema devet propisano izabranih sudija. Od 11. novembra u njegovom radu učestvuje Seda Palavrić koja je s tim datom trebala da napusti Sud zbog isteka mandata. To je za bilo kakvu zemlju, pa i za ovakvu BiH, nepšodnošljivo jer u Ustavu piše da funkcioniše na osnovu vladavine zakona - pojasnio je Tadić.
Istovremeno, krnji Ustavni sud obavijestio je Tužilaštvo BiH da Vlada Srpske i Ministarstvo trgovine i turizma nisu proveli prethodnu odluku u vezi navodno sporne prodaje zemljišta na Јahorini.
Ministar trgovine i turizma Denis Šulić rekao je da je titular prodane zemlje na Јahorini Republika Srpska i da Ustavni sud BiH nema nikakve ingerencije po tom pitanju.
- Titular zemlje koju smo mi prodali putem licitacije je Republika Srpska jedan kroz jedan. Upisano je na vlasništvo Republike Srpske. Tako da oni nisu imali nikakve ingerencije da bilo šta rade po tom postupanju. Za nas postoje, i pravno važeće su, odluke i zakoni Republike Srpske. Tako ćemo se ponašati, tako smo se ponašali i u prethodnom periodu - istakao je Šulić.
Iz Ministarstva pravde Republike Srpske rečeno je da odluke krnjeg Ustavnog suda ozbiljno ugrožavaju pravnu sigurnost. Ministar Miloš Bukejlović rekao je da odluke donesene u trenutnom sastavu Suda dovode u pitanje temelje BiH. Naglasio je da Srpska ima puno pravo da donosi zakone koji štite njene izabrane zvaničnike i od političkih motivisanih progona.