latinica  ћирилица
15/11/2024 |  15:30 ⇒ 17:36 | Autor: RTRS

Banjaluka: Obilježen Dan žrtava saobraćajnih nesreća (FOTO/VIDEO)

Svake godine, više od 1,3 miliona ljudi širom svijeta izgubi život u saobraćajnim nezgodama, a stotine hiljada trajno povrijeđeni. I satistike u Republici Srpskoj su poražavajuće. Samo u prošloj godini, na putevima je poginulo 109 lica. U Banjaluci je obilježen Svjetski dan sjećanja na žrtve saobraćajnih nesreća.
Pokazna vježba spasavanja prilikom saobraćajne nezgode - Foto: RTRS
Pokazna vježba spasavanja prilikom saobraćajne nezgodeFoto: RTRS

Zvuk sirena hitne pomoći je zvuk koji se uvijek čuje kada nešto ne sluti na dobro.

Najčešće je to na putevima kada se desi saobraćajna nesreća. Zna to i Dejan Trninić, koji je direktor Udruženja žrtava saobraćajnih nezgoda "STEP" iz Banjaluke.

Sa 19 godina, mladalačka nepromišljenost promjenila mu je život iz korijena.

- Kao mlad vozač, vraćajući se iz jednog noćnog izlaska, gdje sam pod uticajem alkohola i radi brze vožnje i činjenice da nisam imao vezan pojas, imao saobraćajnu nezgodu, doživio sam povredu kičmene moždine koja danas sa sobom nosi posljedice nakon 20 i kusur godina - prisjeća se Trninić.

Saobraćajne nezgode ne uzimaju danak samo na ovaj način, Nažalost, ishod je često i smrtan. To pokazuju i statistike.

- Na području naše policijske uprave u proteklih devet mjeseci dogodilo se 3.886 saobraćajnih nezgoda, od kojih je najveći broj sa materijalnom štetom, dok je 17 sa smrtno stradalim ishodima - navodi Radomir Broćeta, inspektor za bezbjednost saobraćaja Policijske uprave Banjaluka.

Pokazna vježba spašavanja prilikom saobraćajne nezgode (Foto: RTRS)

Milija Radović, zamjenik direktora Agencije za bezbjednost saobraćaja Republike Srpske ističe da od 109 poginukih u saobraćajnim nezgodama u prošloj godini, 34 je mlađe od 30 godina.

- Ginu nam mladi, a oni prouzrukuju najviše saobraćajnih nezgoda - kaže Radović.

Osim mladih vozača, najčešći uzročnici saobraćajnih nezgoda su neprilagođena brzina i vožnja pod uticajem alkohola.

Potrebne su veće preventivne mjere.

- Neophodno je da djelujemo u smislu provođenja većih preventivnih aktivnosti kako bi se ove saobraćajne nezgode sa poginulim licima i teškim invaliditetom dešavale u što manjem broju - rekla je Јelica Lubura iz Auto-moto saveza Republike Srpske.

U okviru obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na žrtve saobraćajnih nezgoda, pripadnici policije, Hitne pomoći, Crvenog krsta i vatrogasne jedinice izvele su pokaznu vježbu spasavanja povrijeđenih prilikom saobraćajne nezgode.

Za sve žrtve saobraćajnih nezgoda u Republici Srpskoj tokom prošle godine, zapaljene su svijeće i položen vijenac.