latinica  ћирилица
25/11/2024 |  19:48 ⇒ 20:09 | Autor: SRNA

Patrijarh Porfirije u Parizu otvorio izložbu povodom 20 godina od upisivanja Visokih Dečana na UNESKO listu

Njegova svestost patrijarh srpski Porfirije otvorio je večeras u sjedištu UNESKO u Parizu izložbu povodom 20 godina od upisivanja manastira Visoki Dečani na Uneskovu listu svjetske kulturne baštine kulturnih dobara od izuzetnog značaja za čovječanstva.
Pariz - Foto: RTRS
ParizFoto: RTRS

Podsjetivši da su kasnije na Listu svjetske baštine u opasnosti upisani manastir Gračanica, Pećka patrijaršija i crkva Bogorodice Ljeviške u Prizrenu, patrijarh Porfirije je istakao da nema primjerenijeg mjesta za obilježavanje 20 godina od upisivanja Visokih Dečana na Uneskovu listu od Pariza.

- Svjetlost kojom sija ovaj grad kao dragulj istorije i kulture ista je svjetlost kojom sijaju dečanska kandila i Visoki Dečani - kako pravoslavnim Srbima, tako i cijelom civilizovanom svijetu - poručio je patrijarh Porfirije.

Njegova svetost je naglasio da brojne crkve i manastiri nisu samo duhovni svjetionici, već i remek djela arhitekture i umjetnosti čitavog čovječanstva.

Patrijarh srpski je istakao da Visoki Dečani ne gube svoj identitet i da je upisivanjem ovog manastira na Listu svjetske baštine u opasnosti, baš kao i još tri svetinje Srpske pravoslavne crkve na Kosovu i Metohiji, pokazao njihov univerzalni značaj, čuvajući ih i za buduće naraštaje i za sve one koji traže mir, teže dobru i ljube svjetlost.

- Neka svjetlost kojom sijaju Dečani ispuni sve nas sabrane i ljude cijelog svijeta i neka nas svagda vodi kroz život - poručio je patrijarh Porfirije.

Prisutnima se obratio i ministar kulture Srbije Nikola Selaković, koji je ocijenio da je simbolička vrijednost današnje svečanosti uvećana time što se ona održava na drugi dan slave Svetog Stefana Dečanskog, zadužbinara Visokih Dečana.

On je istakao da ima obavezu da upravo u sjedištu UNESKO podsjeti da je srpska kulturna baština na Kosovu i Metohiji u 21. vijeku jedno od najugroženijih kulturnih dobara u Evropi.

- Četiri dobra koja su dio svjetske baštine UNESKO imaju prepoznatu izuzetnu univerzalnu vrijednost i od 2006. godine se nalaze na Listi svjetske baštine u opasnosti predstavljena su u postavci. I pored toga, neprekidni nasrtaji na srpsku baštinu, pokušaji preimenovanja i falsifikovanja istorije postali su gotovo svakodnevica - ukazao je Selaković.

On je naveo da se u periodu 2023-2024. dogodio 31 napad, od kojih je većina bila usmjerena na uništavanje i skrnavljenje kulturnih dobara, dok je i patrijarhu Porfiriju u maju ove godine bez obrazloženja bio zabranjen boravak na Kosovu i Metohiji u okviru njegovih redovnih dužnosti.

Selaković je rekao da je potrebno skrenuti pažnju i na poseban aspekt ugrožavanja srpskih srednjovjekovnih spomenika na Kosovu i Metohiji, čak i onih koji su svjetska baština, putem falsifikata i krivotvorenja podataka o njihovom porijeklu.

On je istakao da u ime istorijske istine ova izložba budi i poziva savest javnosti, kao i da stoji nasuprot svakom nasilju i krivotvorenju.

Otvaranju izložbe prisustvovali su i Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit raško-prizrenski Teodosije, direktor Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujon, predstavnici UNESKO i diplomatskog kora.