latinica  ћирилица
26/11/2024 |  08:20 ⇒ 10:32 | Autor: sputniknews.com

Saks: "Orešnik" je signal za uzbunu, ali Amerika nastavlja da provocira

Lansiranje najnovije ruske rakete srednjeg dometa "orešnik" je "signal za uzbunu" za Zapad, ali SAD nastavljaju da prave greške i provociraju Moskvu, izjavio je poznati američki ekonomista, profesor Univerziteta Kolumbija DŽefri Saks.
DŽefri Saks (foto: EPA-EFE/SALVATORE DI NOLFI) -
DŽefri Saks (foto: EPA-EFE/SALVATORE DI NOLFI)

- Mislim da je to bio signal za uzbunu, iako smo i prije toga imali imali mnogo razloga da ne spavamo - rekao je Saks u podkastu DŽadžing fridom“.

On je podsjetio da su se američke vlasti same povukle iz sporazuma o kontroli naoružanja sa Rusijom, što je postalo destabilizujući faktor koji je imao negativne posljedice.

- SAD su se povukle iz sporazuma i sada imamo novo rusko dostignuće koje će biti pušteno u masovnu proizvodnju. To je veoma tužno i veoma opasno, veoma rizično i mi u SAD nastavljamo da pravimo greške i provociramo - istakao je Saks.

Po njegovom mišljenju, dalja eskalacija sukoba u Ukrajini mogla bi se zaustaviti jednim telefonskim pozivom između SAD i Rusije.

- Moglo bi se razgovarati o sporazumu sa Rusijom koji bi usmjerio SAD i Rusiju na put okončanja ovog rata. To je moguće čak i sa jednim telefonskim pozivom - navodi Saks.

On objašnjava da je "dublji razlog" sukoba u Ukrajini neumorna želja SAD da prošire NATO do granica Rusije sa Ukrajinom.

- Rekao bih Amerikancima da je to kao kada bi Rusija željela da ima vojne baze u Meksiku do rijeke Rio Grande - navodi Saks.

Takođe se složio sa ocjenom da SAD nisu samo odobrile Kijevu da izvodi napade američkim raketama dugog dometa "atakams" u dubinu ruske teritorije, nego faktički same izvode te napade.

- Ukrajina ne može da koristi te rakete bez aktivnog učešća SAD u programiranju meta i operacija ciljanja. To rade SAD - istakao je profesor.

On je ocijenio da SAD i NATO sada nemaju normalno rukovodstvo.

- Ne znamo ni ko donosi odluke u Sjedinjenim Američkim Državama i to je zaista zabrinjavajuće - dodao je američki profesor.

Koordinator za strateške komunikacije Bijele kuće DŽon Kirbi potvrdio je da Ukrajina ima dozvolu da koristi američke rakete dugog dometa "atakams" za udare na Kursku oblast i "pored nje", objašnjavajući to potrebom za samoodbranom.

Predsjednik Rusije Vladimir Putin izjavio je prošle nedjelje da je Ukrajina 19. novembra izvršila napade na ciljeve u Kurskoj i Brjanskoj oblasti, koristeći američke rakete dugog dometa "atakams" i britanske rakete dugog dometa "storm šedou".

Kao odgovor na upotrebu američkog i britanskog oružja, Rusija je 21. novembra izvela kombinovani udar na ukrajinski vojno-industrijski kompleks u Dnjepropetrovsku koji proizvodi rakete i oružje.

U borbenim uslovima testiran je jedan od najnovijih ruskih raketnih sistema srednjeg dometa "orešnik" sa balističkom hipersoničnom raketom bez nuklearnog punjenja.