Broćeta: Srpska djeca u Bosanskom Petrovcu izučavaju "bošnjački jezik"
Broćeta je istakao da je položaj Srba u FBiH težak, posebno tamo gdje srpski narod nema svoje legitimne predstavnike na lokalnom ili kantonalnom nivou.
- Primjer teškog položaja Srba je u Posavskom kantonu, gdje je za pet godina samo jedan Srbin uspio da se zaposli u Odžaku. Teško je i Srbima u Ključu, Sanskom Mostu, Tuzli, Mostaru i Livnu. Јednostavno nemaju nikakva prava - istakao je Broćeta.
On je naveo da su Srbi u Drvaru, Glamoču i Bosanskom Grahovu, iako u teškom položaju, ipak uspjeli da se izbore bar za neka prava, kao što je izučavanje maternjeg jezika i nacionalne grupe predmeta u školama.
- Veliku ulogu u opstanku srpskog naroda ima Srpska pravoslavna crkva, koja nas okuplja. Crkva ima veliku ulogu u očuvanju našeg identiteta na ovim prostorima - rekao je Broćeta za Srnu.
On je dodao da je Njegovo preosveštenstvo episkop bihaćko-petrovački Sergije mnogo učinio za vjeru, srpski narod i za obnovu svetinja na ovom području.
Broćeta je poručio da je Srbima u FBiH važna podrška Republike Srpske i Srbije.
- Mi sa ponosom pričamo o našoj pripadnosti i neizmjerno smo zahvalni rukovodstvu Srpske i Srbije koji nam daju pomoć i podršku i zajedno sa nama koji smo se vratili u Federaciju ne daju da se ova naša vjekovna ognjišta ugase - istakao je Broćeta.