Godina na izmaku izuzetno zahtjevna za voćarsku proizvodnju (VIDEO)
Na zasadima jabuke, najzastupljenije voćne vrste, toplotni talas ostavio je posljedice. Zbog toga je veći dio proizvodnje, procjene su i do 60 odsto, završio u preradi.
Voćar iz Donjih Podgradaca Dragoja Dojčinović samo rane sorte jabuke uspio je da plasira u supermarkete po povoljnoj veleprodajnoj cijeni od marku za kilogram.
Veći dio roda sorte Јonagold bio je primoran da zbog prekomjerne krupnoće i pored kvaliteta, proda za idustrijsku prodaju po trostruko nižoj cijeni.
- Između 500 i 700 grama su bili plodovi koji nisu bili za tržište i moralo je sve da završi u industriji a to je jedna od najljepših jabuka što postoji u voćarstvu - pojasnio je Dojčinović.
Za razliku od voćara prerađivači imaju više razloga za zadovoljstvo.
Po relativno povoljnoj cijeni uspjeli su obezbijediti kvalitenu sirovinu i preradom otkupljenom voću obezbijediti dodatnu vrijednost.
Cijena hladnocijeđenog soka od jabuke dostiže 4 marke za litar.
- Što se tiče jabuke negdje je iskorišćenost oko 60 odsto što znači da od 100 kilograma jabuke dobijemo 60 litara soka dok je kod kruške taj omjer oko 50 odsto - naveo je Slaviša Anđić, Poljoprivredna zadruga Kooperativa, Prijedor.
Visoke zarade, kao na početku sezone, proizvođači voćnih sokova neće moći ostvariti tokom ostatka godine zbog nemogućnosti skladištenja otkupljene sirovine.
- Svi krupni plodovi su omekanili. Nisu strunuli ali nisu za preradu u sok. Možda su za neku drugu preradu ali za sok nisu tako da će ove godine soka biti ipak malo manje u odnosu na prošlu godinu - zaključio je Mihajlo Dojčinović, prerada voća Fruit organika, Donji Podgradci.
Zbog većeg postotka industrijskog voća, čija je otkupna cijena znatno niža Ministarstvo poljoprivrede je povećalo iznos premija za proizvedeno i prodato voće.
Umjesto prvobitno planiranih tri miliona ove godine voćarima će biti isplaćeno milion maraka više.