Otvaranje izložbene postavke "Posljednja stanica Marselj" (VIDEO)
Autori izložbe su Fondacija doktor Todor Lazarević ban Vrbaske baovine i Ljubiša Vučić, dokumentarista i novinar.
Ljubiša Vučić je rođen u Banjaluci 1988. godine. Školovao se u rodnom gradu gdje je i diplomirao 2013. godine na Fakultetu političkih nauka – Smjer novinarstvo i komunikologija.
Tokom studija svoja široka interesovanja isprofilisao je u oblasti dokumentarnog novinarstva, a aktivno znanje francuskog jezika i dalje usavršava na Francuskom institutu u Banjaluci, čiji je dugogodišnji član.
- Јoš kao student, počeo je pasionirano sakupljati staru francusku štampu, novine i časopise, ali i literaturu, u cilju istraživanja francusko – srpskih/jugoslovenskih odnosa. Tako je u proteklih deceniju i po, samopregornim i upornim radom sakupio zbirku raritetnih primjeraka francuske štampe. Naročito su interesantni novinski članci iz perioda od 1903. do1921. godine, koji su posvećeni životu i radu kralja Petra I Karađorđevića, kao i tekstovi posvećeni njegovom sinu, kralju Aleksandru od 1922. do njegovog tragičnog kraja 1934. godine u Marselju. Treba pomenuti i veoma rijetke zapise u štampi o izgradnji zajedničkog spomenika kralju Petru I i kralju Aleksandru I Karađorđeviću. Kuriozitet je da je to jedini spomenik u Parizu koji nije srušen tokom Drugog svjetskog rata - navedeno je u saopštenju Banskog dvora.
U Fondaciji "Dr Todor Lazarević, ban Vrbaske banovine" su prepoznali vrijednost i autentičnost impozantne zbirke Ljubiše Vučića, posebno fascinirani sistematičnošću kojom je sakupljena građa tematizovana.
- Dragan Kovačević, direktor Fondacije je u saradnji sa Ljubišom Vučićem, sačinio koncept, sa namjerom da ovaj nesvakidašnji istorijski materijal u nekoliko izložbenih postavki bude predstavljen javnosti Banjaluke i Republike Srpske. Imajući u vidu da se ove godine obilježava 90 godina od ubistva kralja Aleksandra, prva tematska izložbena postvaka, autora Ljubiše Vučića, "Posljednja stanica Marselj", u organizaciji Fondacije "Dr Todor Lazarević, ban Vrbaske banoovine" i Banskog dvora – Kulturnog centra govori o atentatu na jugoslovenskog kralja i podizanju spomenika kraljevima iz dinastije Karađorđević, Petru I Oslobodiocu i Aleksandru I Ujedinitelju 1936. godine u Parizu – navedeno je u saopštenju.