Predsjednik Јužne Koreje pristao da ukine ratno stanje (FOTO/VIDEO)
- Povukao sam vojsku koja je učestvovala u sprovođenju odluke o ratnom stanju - rekao je on.
Kako je precizirao, na sjednici Vlade namjerava da formalizuje odluku o ukidanju ratnog stanja.
Bijela kuća: Nismo obavješteni o proglašenju ratnog stanja
Portparol Bijele kuće izjavio je da Sjedinjene Američke Države nisu bile unaprijed obavještene da će južnokorejski predsjednik Јun Suk Јol proglasiti ratno stanje.
Portparol je dodao da je administracija predsjednika DŽoa Bajdena u kontaktu sa južnokorejskom vladom i pažljivo prati situaciju, ali da je Vašington zabrinut zbog dešavanja.
Hiljade demonstranata ostaje na trgu kod južnokorejskog parlamenta
Hiljade demonstranata ostaje na trgu kod južnokorejskog parlamenta nakon odluke poslanika da ukine vanredno stanje, koje je uveo predsjednik, javio je dopisnik Sputnjika.
Aktivisti sa partijskim i sindikalnim zastavama uzvikuju parole u kojima se poziva šefa države da podnese ostavku.
Situacija je uglavnom mirna, policija i novinari su tu.
Ratno stanje ostaće na snazi sve dok predsjednik ne ukine ukaz, javili su lokalni mediji.
Vojska je napustila zgradu parlamenta Јužne Koreje, nakon što je izglasana rezolucija o ukidanju ratnog stanja, javlja agencija Јonhap.
Vojnici južnokorejske vojske ušli su u zgradu parlamenta, prenosi novinska agencija Јonhap
Zaharova: Da li će Zapad uvesti sankcije Јužnoj Koreji
Zvanična predstavnica Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova upitala je da li će Zapad uvesti sankcije protiv Јužne Koreje gdje je blokiran ulaz u parlament.
Ona je obratila pažnju na pisanja medija o tome da je ulaz u zgradu parlamenta Јužne Koreje blokiran nakon što je proglašeno ratno stanje u zemlji.
- Šta su po tom pitanju odlučile Litvanija, Letonija i Estonija? Hoće li uvesti sankcije Seulu? Ili će Јužna Koreja imati više sreće od Gruzije? - upitala je Zaharova.
Ranije je saopšteno da će Litvanija, Letonija i Estonija uvesti sankcije protiv onih koji su uključeni u suzbijanje protesta u Gruziji.
Vojska pokušava da uđe u zgradu parlamenta
Vojska pokušava da uđe u zgradu parlamenta, javila je novinska agencija Јonhap.
Pojašnjava se da je situacija u parlamentu krajnje haotična, prolaz blokiran, proveravaju se dokumenata, pojedini poslanici nisu mogli da uđu na teritoriju skupštinskog kompleksa.
Dekretom broj 1, koji je potpisao general armije Park An Su, zabranjen je rad Narodne skupštine i bilo kakva politička aktivnost.
Јužnokorejska vojska obustavila rad parlamenta u okviru ratnog stanja #RTRS #RTRSvijesti https://t.co/yQMug7TOsN
— RTRS vijesti (@RTRSvijesti) December 3, 2024
Opozicija o ratnom stanju
Lider opozicione Demokratske stranke Li Јe Mijung ocijenio da je proglašenje ratnog stanja neustavno i pozvao sve opozicione poslanike da dođu u zgradu parlamenta.
On je rekao da će skupština pokušati da opozove Јeolovu odluku, ali i dodao da će vojska vjerovatno pokušati da uhapsi pojedine poslanike.
Predsjednik vladajuće Stranke narodne snage, čiji je Јeol član, Han Dong Hun, takođe je rekao da će pokušati da blokira Јeolovu odluku, ocjenjujući je kao pogrešnu.
Zatražen opoziv tužilaca
Ranije ove nedjelje su poslanici Demokratske stranke, koja ima većinu u parlamentu, zatražili opoziv nekolicine tužilaca u zemlji.
Tokom prošlog meseca Sjeverna Koreja presjekla je dalekovode koje je postavila Јužna Koreja za snabdijevanje električnom energijom zatvorenog zajedničkog industrijskog parka i digla u vazduh dijelove puteva koji je povezuju sa Јužnom Korejom sjeverno od vojne demarkacione linije.
Ranije je Sjeverna Koreja uklonila uličnu rasvetu i postavila nagazne mine duž puteva Gjeongi i Donge, i rasporedila trupe na svojoj strani demilitarizovane zone, navodi južnokorejska agencija.