latinica  ћирилица
04/12/2024 |  10:06 | Autor: TANЈUG

Makron odbacio ideju o ostavci, parlament danas glasa o povjerenju vladi

Francuski predsjednik Emanuel Makron odbacio je ideju o svojoj eventualnoj ostavci, uz ocjenu da apeli na njegovu ostavku predstavljaju "politiku fikcije", dok se francuski poslanici pripremaju da u popodnevnim satima glasaju o poverenju vladi, prenose danas francuski mediji.
Emanuel Makron (foto: EPA-EFE/SARAH MEYSSONNIER / POOL MAXPPP OUT) -
Emanuel Makron (foto: EPA-EFE/SARAH MEYSSONNIER / POOL MAXPPP OUT)

- To nema smisla... Danas stojim pred vama jer sam dva puta izabran voljom francuskog naroda - rekao je Makron, koji boravi u posjeti Saudijskoj Arabiji, prenosi televizija BFM.

Na Makronovu ostavku pozvali su proteklih dana mnogi stranački politički zvaničnici - od onih iz redova krajnje desničarskog Nacionalnog okupljanja (RN) do onih iz ekstremno levičarske Nepokorene Francuske.

Premijeru Mišelu Barnijeu prijeti izglasavanje nepovjerenja danas u parlamentu, a Makron je izjavio da "ne može da vjeruje" u tu mogućnost.

- Smatram da poslanici RN ne mogu po svojoj savjesti da glasaju za rezoluciju koja ih vrijeđa i vrijeđa njihove glasače - rekao je predsjednik Francuske, dodavši da ne vjeruje ni da će se socijalistički poslanici usuditi da izglasaju nepovjerenje vladi zajedno sa dvije ektremne partije "koje žele haos".

Socijalistička partija ima 66 poslanika u Nacionalnoj skupštini, a njihovi glasovi i glasovi poslanika RN biće ključni za dostizanje apsolutne većine koja je potrebna za pad premijera i vlade.

Nacionalna skupština danas od 16.00 sati glasaće o poverenju vladi, što se u toj instituciji nije dogodilo od 1962. godine, a što bi zemlju moglo da gurne u veliku političku i budžetsku neizvijesnost.

Poslaničke grupe ljevice i krajnje desničarske stranke u francuskom parlamentu podnijele su u ponedjeljak prijedlog za izglasavanje nepoverenja vladi, nakon što je premijer Barnije odlučio da iskoristi član 49.3 francuskog Ustava kako bi izdejstvovao usvajanje budžetskih mjera bez glasanja.

Ukoliko taj prijedlog bude danas usvojen, Barnije će biti primoran da podnese ostavku poslije samo dva i po mjeseca na čelu vlade.
Zahtjev za glasanje o povjerenju vladi podnio je Novi narodni front (NFP), ljevičarska koalicija koja uključuje socijaliste, Zelene, krajnju ljevicu i Komunističku partiju.

Marin Le Pen, poslanica i liderka krajnje desničarskog RN, u ponedjeljak je pojačala pritisak na vladu najavljujući da njena stranka takođe podnosi zahtjev za izglasavanje nepovjerenja.

Zajedno, NFP i RN imaju dovoljno poslanika da sruše vladu.

Naime, da bi bio usvojen, za prijedlog o nepovjerenju vladi treba da glasa najmanje 288 poslanika, a ljevica i krajnja desnica raspolažu sa 322 poslanika.

Barnije se u ponedjeljak pozvao na član 49.3 Ustava kako bi nametnuo kontroverzni nacrt budžetskih mera bez odobrenja parlamenta, nakon što mu je RN dao rok do tog dana da unese izmjene u prijedlog budžeta koje je ta stranka predložila, zaprijetivši da će u suprotnom podržati prijedlog za izglasavanje nepovjerenja vladi.

Barnije je u nedjelju odustao od planiranog povećanja poreza na struju, ali je Lepen saopštila da to nije dovoljno.

Ta stranka je tražila i povećanje penzija u skladu sa inflacijom, da se ne smanjuju subvencije države za lijekove i da se ne povećava cijena gasa, kao i smanjenje francuskog doprinosa budžetu EU.

Francuski predsjednik Makron bi mogao da zatraži od stranaka, ukoliko vlada padne, da uspostave novu koalicionu većinu ili da imenuju strogo tehnokratsku vladu, dovodeći ljude iz spoljnih političkih krugova da upravljaju zemljom do novih parlamentarnih izbora idućeg ljeta.

Opšti izbori se u Francuskoj ne mogu održati u roku od 12 mjeseci od prethodnih izbora.