Tramp ima tri plana za rješavanje sukoba u Ukrajini?
Kako navodi agencija, Trampovi savjetnici javno i privatno iznose prijedloge o okončanju rata u Ukrajini, koji podrazumijevaju ustupanje velikih djelova te zemlje Rusiji u doglednoj budućnosti.
U tim prijedlozima se pominje i ideja da se opcija članstva Ukrajine u NATO-a "skloni sa stola", navodi Rojters.
Kako se dodaje u analizi, Trampovi savjetnici će pokušati da Moskvu i Kijev nateraju na pregovore koristeći princip "štapa i šargarepe", uključujući obustavu vojne pomoći Kijevu ukoliko ne pristane na razgovore, ali i povećanje pomoći Ukrajini ukoliko ruski predsjednik Vladimir Putin odbije pregovore.
Јedan od Trampovih bivših zvaničnika nacionalne odbrane uključenih u tranziciju rekao je da postoje tri glavna prijedloga - Kelogov, Vensov i Grenelov, pri čemu Grenel predlaže uspostavljanje autonomnih zona na istoku Ukrajine kao dio mirovnog sporazuma i smatra da članstvo Ukrajine u NATO-u nije u interesu SAD.
Neimenovani viši Trampov savetnik za spoljnu politiku rekao je da je Grenel bio jedan od retkih prisutnih na sastanku Trampa i predsjednika Ukrajine Volodimira Zelenskog u Njujorku u septembru.
Vensov prijedlog predviđa demilitarizaciju linije razgraničenja između Rusije i Ukrajine i obustavu razmatranja ukrajinskog članstva u NATO-u, dok Kelogov plan uključuje prekid vatre zasnovan na zamrzavanju postojećih linija fronta u vreme nagodbe, navodi se u analizi.
Prema Kelogovom planu, u čijem je sačinjavanju učestvovao i bivši zvaničnik Savjeta za nacionalnu bezbjednost Fred Flejc i koji je predstavljen Trampu ranije ove godine, Tramp bi Kijev snabdijevao većom količinom oružja samo ako Ukrajina pristane na mirovne pregovore, a istovremeno bi upozorio Moskvu da će povećati pomoć SAD Ukrajini ako Rusija odbije pregovore.
Prema istom predlogu, Ukrajini bi bile ponuđene američke bezbjednosne garancije, koje bi mogle uključivati i povećanje isporuka oružja nakon što se postigne sporazum.
Analitičari i bivši zvaničnici američke nacionalne bezbjednosti vjeruju da će neki elementi prijedloga vjerovatno naići na otpor Zelenskog, koji je poziv u NATO učinio dijelom svog "plana pobjede", kao i evropskih saveznika i nekih američkih zakonodavaca, napominje Rojters.