Utvrđen Prijedlog programa ekonomskih reformi Srpske
Prema ovom aktu, projektovane stope privrednog rasta Republike Srpske u periodu 2025–2027. godine iznose 2,8 odsto, 3,1 odsto i 3,3 odsto respektivno, saopšteno je iz Biroa Vlade Republike Srpske za odnose s javnošću.
U periodu 2025–2027. godine biće nastavljene inicijative i reformski procesi, imajući u vidu da je riječ o složenim i opsežnim višegodišnjim reformskim procesima, čija realizacija će doprinijeti realizaciji glavnih ciljeva utvrđenih Programom rada Vlade Republike Srpske, u ključnim reformskim oblastima.
U saopštenju se ističe da su strukturne reforme organizovane u okviru tri oblasti, a koje odgovaraju definisanim reformskim stubovima Vlade - konkurentnost, održivost i otpornost i ljudski kapital i socijalne politike.
U okviru definisanih oblasti predloženo je sedam strukturnih reformi i u okviru njih 22 reformske mjere.
- Ove mjere usmjerene su na unapređenje konkurentnosti privrede kroz podršku tehnološkom razvoju u različitim oblastima koje, između ostalog, obuhvataju unapređenja uslova poslovanja, modernizaciju platnog prometa, unapređenja u oblasti poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, efikasniji sistem upravljanja naučnoistraživačkim i inovacionim potencijalom - navodi se u saopštenju.
U saopštenju se dodaje da strukturne reforme obuhvataju povećanje efikasnosti poslovanja javnih preduzeća i njihovo restrukturisanje, energetsku i zelenu tranziciju, ubrzanu digitalnu transformaciju, modernizaciju i obnovu transportne infrastrukture u skladu sa ciljevima Zelene agende.
Planirano je i povećanje zaposlenosti unapređenjem usklađenosti obrazovanja i razvoja praktičnih znanja i vještina na tržištu rada i unapređenje kvaliteta i efikasnosti institucionalnih mehanizama za pružanje usluga socijalne i zdravstvene zaštite.
- Osnov za izradu ovog značajnog dokumenta su Program rada Vlade Republike Srpske, Smjernice Evropske komisije i doprinos socijalnih partnera: Privredne komore, Unije poslodavaca i Saveza sindikata Republike Srpske, te usvojeni strateški dokumenti Srpske - navodi se u saopštenju.
Na današnjoj sjednici utvrđen je i Prijedlog zakona o izvršenju budžeta Republike Srpske za iduću godinu koji propisuje način korištenja prihoda budžetskih korisnika i vlastitih prihoda pojedinih budžetskih korisnika.
Ovim aktom, između ostalog, propisano je da prioritet u isplatama imaju penzije i ostala prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja, zatim porodične, lične i civilne invalidnine, potom porezi i doprinosi na lična primanja zaposlenih, neto lična primanja zaposlenih, ostala prava iz boračko-invalidske zaštite, obaveze prema dobavljačima, te povrat javnih prihoda na osnovu akata nadležnih organa i ostale obaveze.
Vlada je danas utvrdila i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o budžetskom sistemu Republike Srpske kojim se, između ostalog, uređuje pripadnost i raspodjela prihoda od indirektnih i direktnih poreza, kao i neporeskih prihoda u Republici Srpskoj.
Na inicijativu Saveza opština i gradova Republike Srpske, a s ciljem postizanja finansijske stabilnosti i razvoja nerazvijenih i izrazito nerazvijenih jedinica lokalne samopurave predložena je mjera da se razvijenim jedinicama u narednom periodu od tri godine umanje iznosi prihoda od indirektnih poreza za određeni iznos i taj iznos usmjeri u skladu sa kriterijumima predloženim ovim zakonom, u razvoj nerazvijenih jedinica lokalne samoprave.
Ovim zakonom predložena je i raspodjela dijela prihoda od poreza na dobit kao izuzetak gradu Istočno Sarajevo, kao jedinoj jedinici lokalne samouprave u Republici Srpskoj koja, za razliku od ostalih, nema mogućnost uvođenja ili povećanja vlastitih prihoda.
Zbog specifičnosti strukture finansiranja grada Istočno Sarajevo predloženo je izdvajanje od prihoda od poreza na dobit koji plate privredna društva na području grada Istočno Sarajevo i to u omjeru 85:15 u korist budžeta Republike Srpske.
- Na bazi procjene ostvarenja prihoda od indirektnih poreza za jedinice lokalne samouprave u 2025. godini, očekivani iznos sredstava za raspodjelu jedinicama lokalne samouprave koje imaju manje od 50.000 stanovnika će iznositi oko devet miliona KM - navodi se u saopštenju.
U saopštenju se dodaje da navedeno znači da bi jedinice lokalne samouprave koje ostvaruju veoma niske prihode u ukupnom iznosu dobile oko 5,9 miliona KM, dok bi ostalima pripalo 3,1 milion KM, osim tri grada koji imaju između 50.000 i 100.000 stanovnika.
UTVRĐEN PRIЈEDLOG IZMЈENA I DOPUNA ZAKONA O RAZVOЈU MALIH I SREDNjIH PREDUZEĆA
Vlada Republike Srpske utvrdila je danas Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o razvoju malih i srednjih preduzeća, koji je predviđen Programom rada Narodne skupštine Republike Srpske za 2024. godinu.
Razlozi za donošenje ovog zakona su potpunije propisivanje svrhe i namjene podsticajnih sredstava, koja se dodjeljuju u oblasti malih i srednjih preduzeća i preciznije određivanje korisnika tih sredstava, saopšteno je iz Biroa Vlade Republike Srpske za odnose s javnošću.
Razlozi su i usklađivanje načina donošenja strateških dokumenata i izrade izvještaja sa propisima u vezi sa strateškim planiranjem i usklađivanje pojmova i naziva u zakonu u skladu sa zakonodavstvom Republike Srpske /pojmovi preduzetništvo žena, društveno preduzetništvo, nazivi ministarstava i komora/.
U saopštenju se navodi da se propisi iz oblasti strateškog planiranja uređuju da Vlada Republike Srpske donosi sektorske strategije, te se ovim zakonom mijenja postupak i nadležni organ za donošenje Strategije razvoja malih i srednjih preduzeća u Republici Srpskoj, kao sveobuhvatnog razvojnog dokumenta u ovoj oblasti.
U dijelu Zakona, kojim se uređuje postupak dodjele podsticajnih sredstava za razvoj malih i srednjih preduzeća, bolje su precizirane vrste podsticaja, njihovi korisnici, te formiranje komisija za dodjelu sredstava - ističe se u saopštenju i dodaje da se na ovaj način dodatno unapređuje osnov za sprovođenje postupaka dodjele podsticajnih sredstava u ovoj oblasti. Osim suštinskih izmjena i novina, ovim zakonom vrši se i formalno usaglašavanje naziva organa i organizacija koje imaju aktivnosti i zaduženja u oblasti malih i srednjih preduzeća, te preciznije normiraju definicije pojedinih pojmova iz ove oblasti - navodi se u saopštenju.
Vlada Republike Srpske utvrdila je danas i Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o stranim ulaganjima.
Razlozi za donošenje izmjena ovog zakona sadržani su prvenstveno u potrebi usklađivanja odredaba važećeg zakona sa odredbama Zakona o republičkoj upravi, prema kojem je poslove koji se tiču stranih ulaganja u svoj djelokrug rada preuzelo Ministarstvo privrede i preduzetništva, a koji su do tada bili u nadležnosti Ministarstva za ekonomske odnose i regionalnu saradnju.
U saopštenju se navodi da se ujedno vrši i usklađivanje sa odredbama propisa koji uređuju strateško planiranje.
Razlozi za izmjene nalaze se i u potrebi da se unaprijede određena rješenja uzimajući u obzir praksu u primjeni Zakona, a naročito u segmentu saradnje republičkog nivoa i jedinica lokalne samouprave s ciljem privlačenja i podsticanja ulaganja u Republiku Srpsku, kao i potrebe dorade određenih odredaba u tehničkom smislu.
DUGOROČNO ZADUŽIVANjE NAREDNE GODINE DO 862 MILIONA KM
Vlada Republike Srpske usvojila je danas Prijedlog odluke o dugoročnom zaduživanju Srpske u 2025. godini kojom se odobrava zaduživanje u maksimalnom iznosu do 862.000.000 KM.
Iz Biroa Vlade za odnose s javnošću saopšteno je da će način i izvori obezbjeđenja ovih sredstava biti emisija dugoročnih dužničkih hartija od vrijednosti na domaćem finansijskom tržištu, kreditno zaduženje kod domaćih kreditora, zajam kod međunarodnih kreditora, međunarodnih organizacija, međunarodnih finansijskih institucija i stranih vlada, emisija obveznica na međunarodnom finansijskom tržištu.
Ovom odlukom definisani su indikativni uslovi zaduživanja na domaćem i međunarodnom finansijskom tržištu, kao i zaduživanje kod međunarodnih kreditora, odnosno zajmodavaca, međunarodnih organizacija, međunarodnih finansijskih institucija i stranih vlada, a konačni uslovi biće određeni u toku pregovora i preciznije definisani pojedinačnim odlukama o zaduženju Vlade Srpske.
Vlada je usvojila i Prijedlog odluke o kratkoročnom zaduživanju Republike Srpske emisijom trezorskih zapisa za 2025. godinu u maksimalnom iznosu do osam odsto prihoda ostvarenih u prethodnoj fiskalnoj godini.
Zaduživanje po osnovu emitovanih trezorskih zapisa tokom budžetske godine, kako je navedeno, može se vršiti po kamatnoj stopi - maksimalno relevantni Euribor plus 1,5 odsto, a sa rokom dospijeća trezorskih zapisa najduže do godinu dana.
Usvojen je i Prijedlog odluke o iznosu garancija koje može izdati Republika Srpska u 2025. godini, kojom se odobravaju garancije do iznosa od 800 miliona KM, s tim da ukupna izloženost Republike ne može biti viša od zakonom definisanog ograničenja, koje iznosi 15 odsto BDP-a u toj godini.
Vlada je usvojila i Nacrt zakona o pomilovanju kojim se utvrđuje institucija nadležna za davanje pomilovanja, oblici pomilovanja, te propisuju krivična djela za koja se pomilovanje ne može dati, postupanje po molbi za pomilovanje, nadležnost Komisije za pomilovanje, sadržaj odluke o pomilovanju, kao i druga pitanja vezana za odlučivanje po molbi za pomilovanje.