Vizna politika olakšava povećanje kineskog putovanja i šire (FOTO)
Bilo da lutaju vrbama obloženim jarkom Zabranjenog grada u Pekingu, diveći se visokim prirodnim stubovima DŽijanđađa, koji su inspirisali Avatar ili uranjajući u urbanu sajberpank atmosferu Čongčina, putnici uživaju u novom talasu otkrića i kulturnim vezama neviđenim godinama.
Ovaj porast u putovanjima se u velikoj meri pripisuje ažuriranoj kineskoj viznoj politici, posebno proširenju izuzeća od viza uvedenom prije godinu dana kako bi se podstakla globalna mobilnost nakon pandemije.
Počevši od 1. decembra 2023, posjetioci iz Francuske, Njemačke, Italije, Holandije, Španije i Malezije mogli su da uđu bez viza do 15 dana za poslovne, turističke, porodične posjete ili tranzit – bez potrebe za recipročnim sporazumima. A ažuriranja politike su stalno dolazila.
Do danas, sa 38 zemalja koje sada uživaju jednostrani bezvizni pristup, mogućnost značajnih razmjena i posjeta je proširena, a maksimalni boravak je udvostručen na 30 dana od 30. novembra.
Međunarodna putovanja u Kinu su porasla. U trećem kvartalu 2024. godine, dolazna putovanja stranih državljana premašila su 8,1 milion, što je povećanje od 48,8 odsto na godišnjem nivou. Više od 4,8 miliona njih, ili 59 odsto, bilo je pod proširenim programom ukidanja viza.
- Ovo bi obično bila sporija sezona za turizam, ali moj raspored je prepun – nešto što nisam vidjela, čak ni prije pandemije - rekla je Sja Čang, turistički vodič od 2016, dok je vodio britanskog turistu kroz DŽangđijaćije. u centralnoj kineskoj provinciji Hunan.
Huang Songšan, profesor na Kavan Univerzitetu (Cowan University), istakao je ulogu turizma u podsticanju međuljudske razmjene. On je napomenuo da bi porast broja dolaznih posjetilaca izazvan novom kineskom politikom bezviznog režima mogao da pomogne „podsticanju međusobnog razumijevanja u sve polarizovanjem svijetu“.Dok se mnogi posjetioci dive kultnim znamenitostima i blistavim simbolima ekonomskog uspjeha u gradovima kao što su Šangaj, Guangdžou i Šenžen, sve veći broj odlazi izvan uobičajenog da istražuje lokalne tradicije i svakodnevni život.
Za Gudran Torsdatir sa Islanda, njeno istraživanje Šangaja dovelo ju je do nevjerovatnog odredišta - vlažnog tržišta. Očarana obiljem izloženih proizvoda i morskih plodova, uzviknula je začuđeno držeći rakove. Island je dodat u kineski program ukidanja viza početkom novembra, zajedno sa još osam zemalja, uključujući Slovačku, Norvešku i Finsku.
Lokalni vodiči i turoperatori pružaju usluge ovim radoznalim putnicima sa još impresivnijim iskustvima. Veji Јing, iskusni vodič, sada uvrštava u svoje obilaske lokacije poput enterijera Hotela Pis (Peace Hotel) ili Šangajskog poštanskog muzeja, nudeći bogatije priče iza gradskih znamenitosti.
Prošireno ukidanje viza dočekano je sa entuzijazmom. Tokom svoje posjete zemlji u novembru, slovački premijer Robert Fico opisao je razvoj kao značajnu blagodat za mlade ljude i preduzetnike u njegovoj zemlji.
- Razmatramo mogućnost pokretanja direktnih letova između Slovačke i Pekinga - rekao je Fico. Putnički letovi za i iz Kine poboljšali su se na 81,7 odsto nivoa prije pandemije u prvoj polovini 2024, prema Upravi za civilno vazduhoplovstvo Kine.
U međuvremenu, zemlje poput Francuske, Švajcarske i Mađarske su ublažile ili planiraju da ublaže vize za kineske državljane. Irska je pozdravila kineske investicije, dok je Singapur ranije ove godine proširio bezvizni pristup kineskim putnicima - potez koji analitičari kažu da odražava snažno povjerenje u Kinu.
Osmog novembra, prvog dana stupanja na snagu bezviznog statusa Republike Koreje, više od 200 Korejaca sletjelo je u Hangdžou, dom giganta elektronske trgovine Alibaba. Biznismen po imenu Јeong zaslužan je za to što je ova politika olakšala istraživanje poslovnih prilika u Јivuu, poznatom kao "svetski supermarket" za male robe.
Izvor: Xinhua