latinica  ћирилица
06/12/2024 |  19:52 | Autor: SRNA

Miloš Ković održao predavanje u Srebrenici, nagrađeni pobjednici književnog konkursa

Uručivanjem nagrada autorima najboljih pjesničkih, proznih, novinarskih i literarnih radova i predavanjem istoričara Miloša Kovića, večeras je u Srebrenici nastavljen program Šestog kulturno-prosvjetnog zbora "Stopama Luke Milovanova Georgijevića" koji je počeo 29. novembra.
Miloš Ković - Foto: SRNA
Miloš KovićFoto: SRNA

Prva nagrada "Luka Milovanov Georgijević" za poeziju pripala je Vesni Radović iz Beograda, nagrada "Zvonimr Šubić" za najbolju kratku priču dodijeljena je Vladimiru Mitroviću iz Kragujevca.

Za najbolji novinski prilog nagradu "Boško Milovanović" osvojila je Slađana Milenković iz Sremske Mitrovice, dok je nagrada za najbolji literarni rad "Živan Јovanović" u konkurenciji osnovaca pripala Viktoru Radoviću, a u kategoriji srednjoškolaca Matiji Blagojeviću iz Srebrenice.

Predsjednik žirija Branislav Zubović iz Novog Sada rekao je da su na pjesnički konkurs stigli radovi 130 autora što potvrđuje renome ove kulturne manifestacije.

On je istakao da se ovom književnom manifestacijom otklanja nepravda prema Luki Milovanovu Georgijeviću koji je bio zaboravljen u književnim krugovima uprkos značaju za stvaranje modernog srpskog jezika.

Pobjednik konkursa za prozu Vladimir Mitrović rekao je da se pisanjem bavi pet godina, da je objavio jednu knjigu priča, a zastupljen je u još nekoliko zajedničkih zbirki.

Nakon dodjele nagrada svoje stihove govorio je novosadski pjesnik Milan Gromović.

Predavanje o srpskoj nacionalnoj svijesti i identitetu održao je poznati istoričar, profesor beogradskog univerziteta Miloš Ković, koji je govorio sa kakvim se sve problemima i izazovima suočava srpska nacionalna svijest od praistorije do danas.

Ovogodišnjim Zborom "Stopama Luke Milovanova Georgijevića" obilježava se 240 godina od rođenja ovog pjesnika, lingviste, pravnika, učitelja i jednog od začetnika modernog srpskog jezika, koji je s Vukom Karadžićem radio na pisanju prve srpske gramatike.

Georgijević /1784-1828/, filolog i književnik rođen u Osatu kod Srebrenice, tokom kratkog života, kao jedan od najvećih intelektualaca svoga doba iza sebe je ostavio osnove savremenog srpskog pisma i pravopisa, koje je Vuk Stefanović Karadžić misionarski usavršio i objavio.

Lukinim književnim tragom hodio je Zvonimir Šubić /1902-1956/, zaboravljeni Srebreničanin, nagrađivani pripovjedač i romanopisac koji, stvarajući u kočićevsko-ćorovićevskom duhu, spada u znamenite bosanskohercegovačke književnike između dva svjetska rata.

Istim stopama su nastavili istaknuti srebrenički profesori, novinari i kulturni radnici Živan Јovanović /1921-1991/ i Boško Milovanović /1951-1996/ koji su svoje živote posvetili osnivanju, razvoju i osavremenjavanju obrazovne, kulturne i informativne djelatnosti ovog dijela Podrinja.

Po Georgijeviću, Šubiću i Milovanoviću i Јovanoviću utvrđene su i nagrade, koje se dodjeljuju u okviru ove manifestacije.

Srebrenička "Prosvjeta" je ove godine dodijelila studentsku stipendiju Teodori Јovanović iz Skelana.

Ova manifestacija se završava 10. decembra predstavljanjem novog broja časopisa za kulturu, književnost i umjetnost "Srebrni vijenac" koji priređuje srebrenička "Prosvjeta".