latinica  ћирилица
09/12/2024 |  21:30 ⇒ 22:54 | Autor: RTRS

DRUGI UGAO: Politika i(li) novac - zašto je sporan zakon o budžetskom sistemu? (VIDEO)

Raspodjela novca od PDV-a ne bi trebalo da bude politička tema, već ravnopravnost i solidarnost, poručili su gostujući u emisiji Drugi ugao gradonačelnici i načelnici nekoliko opština i gradova Republike Srpske.
Drugi ugao - Foto: RTRS
Drugi ugaoFoto: RTRS

- Zašto je ovo ostalo politička tema, to znaju oni koje je iniciraju kao takvu, a znamo i mi dobro. Naravno da ovo ni na koji način ni u Predsjedništvu nismo posmatrali kao političku temu nego kao temu koja bi trebala da obezbijedi ravnopravnost i solidarnost u raspodjeli novca od indirektnih poreza prema nerazvijenim i izrazito nerazvijenim opštinama i gradovima - rekao je u emisiji Drugi ugao predsjednik Saveza opština i gradova Republike Srpske Ljubiša Ćosić.

Podsjetio je da je Vlada Republike Srpske još u novembru utvrdila stepen nerazvijenosti i zaključila da postoji 20 izrazito nerazvijenih i 15 nerazvijenih opština.

- Savez gradova i opština želio je da poboljša njihov položaj i inicirano je da se raspodijeli 612 miliona tako da 24 odsto tih sredstava pripadne lokalnim samoupravama - rekao je Ćosić.

Poručio je da izmjenama i dopunama Zakona o budžetskom sistemu nijednoj lokalnoj zajednici, uključujući Banjaluku i Bijeljinu, neće biti umanjena sredstva koja dobijaju od raspodjele PDV-a.

- Računali smo na podršku i da će ljudi shvatiti da ovakve stvari treba da se dešavaju i ono što je najbitnije ovo je samo jedna od mehanizama pomoći nerazvijenim i izrazito nerazvijenim opštinama. Zakon o o budžetskom sistemu je živa materija, materija koja se može prilagođavati svake godine. Postoje neki drugi zakoni koji se mogu rješavati, ali došlo se u poziciju da se nakon ove inicijative Predsjedništva, koja je isključivo inicijativa predsjedništva Saveza, Vlada je to prihvatila računajući na naš dogovor, mi smo došli u situaciju da sutra imamo vanrednu sjednicu na kojoj ćemo odgovarati vrlo otvoreno - istakao je Ćosić.

Na jednoj strani, kaže Ćosić, imate 35 lokalnih zajednica koje sigurno dobijaju sredstva, a sa druge strane "imate ove koji se bune, a koji opet dobijaju rast, a imali su itekako rast u prethodnom periodu".

Načelnik srebreničke opštine Miloš Vučić naveo je da će najavljena veća finansijska pomoć Vlade omogućiti da Srebrenica brže barem djelimično sanira zatečeni budžetski deficit koji iznosi oko sedam miliona KM.

- Očekivao sam veći stepen solidarnosti prema manjim opštinama, kao i da ova inicijativa neće postati političko pitanje. Ako kolege iz Banjaluke i Bijeljine imaju neka negodovanja trebali su se uključiti u rad Saveza da sjednemo i razgovaramo, kako bi se došlo do kompromisa. Ako krenemo da izvodimo ljude na ulicu i počnemo tako da se borimo, bojim se da će doći do još većih podjela - rekao je Vučić.

Istakao je da je njegov prijedlog da se sjedište m:tel-a prebaci u Srebrenicu.

-  Bio bi to dobar prijedlog pa bi vidjeli onda koliko bi Banjaluka osjetila to u radnim mjestima. Banjaluka često ne uzima u obzir ta radna mjesta koja su najbolja i najkvalitetnija u Banjaluci - rekao je Vučić.

Kanton Sarajevo je, kaže Vučić, imao odluku da donira Srebrenici dva miliona, da napravi jedan fond za Srebrenicu, a Banjaluka se buni zbog 150.000.

- To nisam mogao da očekujem - poručio je Vučić.

SDS-ov načelnik opštine Istočni Stari Grad Bojo Gašanović večeras je govorio kao načelnik jedne izrazito nerazvijene opštine, ruralnog karaktera.

- Nama 400 hiljada KM znači, da se plaćaju obaveze, što se tiče funkcionisanja opštine. Mislim da bi nama to mnogo značilo. Nama je već jednom nepravedno uzet novac, nadam se da će sutra donijeti najbolje rješenje za sve - istakao je on.

Već jednom smo umrli u Sarajevu i ostavili svoje kuće, kaže Gašanović i dodaje "ako još jednom umremo, onda neće biti Republike Srpske"

- Ako još jednom umremo, sigurno onda neće više biti ni Republike Srpske, zato što je ona pravljena tamo. Zato govorim da svi o tome moramo da razmišljamo. Vjerujte, nije lako organizovati i graditi. Ono što je najbitnije za nas, jeste da dobijemo onoliko sredstava koliko nam je potrebno za funkcionisanje opštine, a mi ćemo se kao menadžeri boriti za projekte - navodi on.

Načelnik Bratunca Lazar Prodanović zahvalio se Savezu opština i gradova na ovoj inicijativi, te dodao da je osnovna pretpostavka razvijanja društva solidarnost.

- Svako negiranje ili bježanje od toga ukazuje na to da je sva borba usmjerena na finansije, kao i da ne postoji razumijevanje za male opštine, kojih ima 35 - navodi on.

Prodanović dodaje da oni koji kritikuju inicijativu Saveza opština i gradova, da je to visoki nivo politikanstva.

- Šta nam znači Banjaluka, koju ja veoma cijenim, ako nam nestane Јezero, Istočni stari Grad, Ribnik, Bileća, Bratunac.. Ovdje je suština spremnost na dogovor. Јedan procenat velikim gradovima, mnogo znači ovim manjim - dodaje Prodanović.

Vlada Republike Srpske utvrdila je u srijedu, 4. decembra, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o budžetskom sistemu kojim se, između ostalog, uređuje pripadnost i raspodjela prihoda od indirektnih i direktnih poreza, kao i neporeskih prihoda u Srpskoj.

Na inicijativu Saveza opština i gradova Republike Srpske, a s ciljem postizanja finansijske stabilnosti i razvoja nerazvijenih i izrazito nerazvijenih jedinica lokalne samopurave predložena je mjera da se razvijenim jedinicama u narednom periodu od tri godine umanje iznosi prihoda od indirektnih poreza za određeni iznos i taj iznos usmjeri u skladu sa kriterijumima predloženim ovim zakonom, u razvoj nerazvijenih jedinica lokalne samoprave.