Podrška ministra Egića mještanima Gornje Brijesnice
Egić je istakao da ovo nije prvi slučaj u Federaciji BiH da se kroz različite vrste pritisaka onemogućava stvaranje uslova za održiv povratak Srba na svoja ognjišta.
- Poražavajuće je saznanje da je, u poslijeratnom periodu, mjesto potpuno devastirano, uništavanjem objekata, putne infrastrukture, mostova, da bi danas 29 godina nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, Gornja Brijesnica bila bez struje, vode i minimalnih uslova za život - kaže Egić.
Svakom lideru lokalne zajednice, naglasio je, trebalo bi da bude čast i ponos kada mještani odluče da prikupe i udruže sredstva, te ista ulože u renoviranje i adaptaciju porušenih objekata.
- Nakon što sam zaprimio vašu molbu za pomoć u zaštiti ljudskih prava i upoznao se sa problemima kroz koje prolazite, a imajući u vidu dobru namjeru i želju da učestvujete u obnovi objekata u rodnom mjestu, izražavam duboko razočarenje, ali i konstataciju da nisam iznenađen postupcima nadležnih institucija grada Lukavac - naveo je Egić.
Ukazao je na činjenica da je do potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, kada je ovo mjesto i pripalo FBiH, u Gornjoj Brijesnici bilo naseljeno više od 127 domaćinstava u kojim je živjelo preko 550 Srba.
- Iskreno vjerujem da će biti preispitane odluke i posljednji potezi nadležnih institucija, te da će se doći do najboljeg rješenja i omogućiti srpskim povratnicima stvaranje uslova za održiv povratak - rekao je Egić.
Egić je naglasio da ovo udruženje ima njegovu punu podršku, jer svako obnovljeno mjesto i obnovljena srpska kuća od velikog su značaja za naš narod.
- Mostove treba graditi, a ne rušiti ih, te se iskreno nadam da će u Gornjoj Brijesnici ponovo biti izgrađeni - zaključio je Egić.
U Gornjoj Brijesnici danas će, zbog zabrane nastavka gradnje objekta na molitvištu od gradske vlasti Lukavca, biti održan moleban kojim će protjerani Srbi tog kraja ukazati na otvoreno kršenje Dejtonskog sporazuma i sprečavanje održivog povratka.