latinica  ћирилица
14/12/2024 |  18:50 ⇒ 19:55 | Autor: RTRS

Naftna industrije Srbije na meti sankcija američke administracije; Razlog - rusko vlasništvo

SAD nastavljaju da vrše pritisak na Srbiju. Predsjednik Aleksanadr Vučić poručio je da bi se na meti sankcija američke administaracije mogla naći Naftna industrija Srbije. Sve to, smatra Vučić, ima za cilj da Beograd uvede sankcije Moskvi. Iz NIS-a su poručili da se poslovanje u ovom trenutku obavlja neometano. Istovremeno, Amerikanci pokušavaju da obustave snabdijevanje regiona i ruskim gasom.

Na meti Amerikanaca, mogla bi se naći Naftna industrija Srbije, čiji je većinski vlasnik ruska grupacija "Gasprom". Potvrdio je to predsjednik Srbije Aleksandar Vučić. Kako kaže, sankcije još nisu zvanično uvedene, ali Srbija ima saznanja da će odluka na snagu stupiti 1. januara. Iza takvom plana, smatra Vučić, krije se politički motiv i primoravanje da se Moskvi uvedu sankcije, na šta Srbija neće pristati.

- Kao predsjednik Srbije i kao neko ko prdsjedava Savjetom za nacionalnu bezbjednost ja nisam spreman u ovom trenutku uopšte da razgovaram o potencijalnim sankcijam Moskvi. Mi smo gotovo tri godine izdržali vodeći jednu principijelnu, ozbiljnu i odgovornu politiku u kojoj smo od početka bili za mir. Od početka se držali principa međunarodnog javnog prava - istakao je Vučić.

Oglasili su se i iz Naftne industrije Srbije. Poručuju da trenutno nema nikakvih ograničenja po aktivnosti kompanije, te da na tržište isporučuju sve neophodne naftne derivate.

- Pratimo aktuelnu situaciju i analiziramo sve moguće scenarije i potencijalne posljedice po poslovanje i trenutno nema nikakvih pravnih ograničenja po aktivnosti kompanije i njenih partnera. Poslovanje NIS-a u ovom trenutku se obavlja neometano i kompanija ostaje fokusirana na nastavak realizacije započetih investicija i na očuvanje stabilnosti na domaćem tržištu naftnih derivata - dodaju iz kompanije.

Ekonomski stručnjaci nemaju dilemu da se radi o političkim pritiscima. U obračunu SAD sa Rusijom, smatra ekonomista Ljubodrag Savić, deblji kraj će izvući Srbija. Da se gotovo sve radi sa političkim motivima i zbog geopolitičkih interesa, odavno je jasno. Ne samo kada je riječ o nafti, nego i gasu. Tako su amerikanci posredstvom Bošnjaka u Federaciji izglasali Zakon o Јužnoj interkonekciji. Uz direktno učešće ambasadora Marfija, preglasani su Hrvati koji su bili protiv Zakona. U tome su dobili podršu i zvaničnog Zagreba.

- Svako nametanje nije dobro, svako preglasavanje je još gore. BiH treba skladno funkcionisati ali ne tako da se jednom od tri naroda čini nepravda - dodao je premijer Republike Hrvatske Andrej Plenković.

Dok se, iako protivustavno ustaja Zakon o Јužnoj, Republici Srpskoj se već više od decenije ne dozvoljava izgradnja Istočne interkonekcije, čime bi se povezala sa Srbijom. Stučnjaci ipak vjeruju da će se odgovornom politikom Banjaluke i Beograda izbjeći nepovoljan scenario i energetski neizvjesna zima.

- Vjerujem kroz neke prehodne vijesti i informacije koje smo dobijali u kontaktima prije svega Republike Srpske i mađarskih partnera, i Srbije koja odgovorno vodi politiku i na istoku i na zapadu, da će se rješenje iznaći ida ipak nećemo u toj mjeri kako sada stvari djeluju, osjetiti to na svojim leđima - navodi stručnjak za ekonomsku diplomatiju Siniša Pepić.

Evropa se još od početka sukoba u Ukrajini suočava sa energetskom krizom. Izgleda da će u ratu između istoka i zapada zbog energenata i prirodnih resursa, sada ponovo nastradati oni mali i nedužni.