Soreka pozvao političke aktere da postignu potrebne kompromise
Soreka je, odgovarajući na pitanje Srne da li je realno da će BiH otvoriti prva pregovaračka poglavlja sa EU u martu naredne godine, rekao da je mnogo puta u ovoj zemlji viđeno da je napredak moguć kada postoji politička volja.
- Za otvaranje prvih pregovaračkih poglavlja potrebno je prethodno preduzeti niz koraka. Prvo, treba usvojiti pregovarački okvir, održati međuvladinu konferenciju, a zatim se sprovodi proces skrininga koji je potrebno finalizirati prije otvaranja poglavlja. Nažalost, nakon što je u martu /ove godine/ dato zeleno svjetlo za pristupne pregovore, mnogo vremena je protraćeno - istakao je specijalni predstavnik EU za BiH.
Soreka je napomenuo da je, na primjer, malo vjerovatno da će u decembru na Evropskom savjetu, koji predstavlja samit lidera zemalja članica EU, biti usvojen pregovarački okvir.
- Međutim, realno se to može dogoditi na sljedećem Evropskom savjetu u martu ako BiH učini svoj dio posla. Važno je naglasiti da su vrata za članstvo u EU otvorena. Brzi napredak je moguć, međutim na nadležnim je u BiH da odluče da li će tu priliku iskoristiti ili ne - smatra šef EU Delegacije u BiH.
Soreka je potcrtao da je pristupanje EU i dalje najbolja garancija prosperiteta i stabilnosti za ljude u BiH, a evropski put cilj oko kojeg su saglasni politički akteri širom zemlje.
- Što se tiče EU, proširenje je visoko na listi prioriteta za drugi saziv Evropske komisije na čelu sa /Ursulom/ fon der Lajen, koja je preuzela dužnost 1. decembra. Imate preduslove za značajan napredak na evropskom putu u narednim godinama, ako to budu željele bh vlasti - poručio je specijalni predstavnik EU u BiH.
On je ukazao da EU ne može željeti da se BiH pridruži Uniji više od političkih aktera u ovoj zemlji.
- EU ima okvir zakona i standarda sa kojima treba da se uskladi svaka država koja teži članstvu u EU. Taj okvir i zajedničke vrijednosti su ono što drži na okupu raznoliku Uniju od 27 država članica. Na svom evropskom putu, BiH mora dokazati da je spremna preuzeti obaveze koje proizlaze iz članstva u EU - naveo je Soreka.
Prema njegovim riječima, prednosti članstva u EU su značajne, a jedna od glavnih prednosti je puni pristup najvećem jedinstvenom tržištu na svijetu, kao i povoljni uslovi trgovine sa drugim zemljama širom svijeta.
- Kao država članica EU, BiH bi mogla koristiti ove vrste mogućnosti, kao članica Unije sa značajnim uticajem na globalnoj areni. Članstvo će takođe učiniti demokratske institucije BiH funkcionalnijim, ojačati borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, unaprijediti ekološke standarde, dovesti do boljeg obrazovanja i zdravstvene zaštite, itd - naveo je on.
Soreka je ukazao da je s razlogom više od 71 odsto ljudi širom BiH za EU i smatraju EU privlačnim mjestom za rad, studiranje i putovanje.
- Želimo poboljšati kvalitet života u BiH da bi se manji broj porodica odlučivao na emigraciju, ali i da bi zemlja postala privlačnija destinacija za građane i investitore iz EU. BiH baštini industrijsku tradiciju, na koju je ponosna, ima povoljan geografski položaj u srcu Evrope, što bi, ako se osnaži vladavina prava, trebalo privući investicije - rekao je Soreka.
On smatra da je BiH takođe nevjerovatno lijepa zemlja, na jedinstvenom tržištu na kojem su zaštićena prava svih građana, te da bi "digitalni nomad" iz EU koji radi od kuće lako mogao izabrati da živi ovdje.
Govoreći o prioritetima za 2025. godinu, ambasador Soreka je podvukao da su isti kao i uvijek – veća usklađenost sa EU.
- BiH je dobila zeleno svjetlo za otvaranje pristupnih pregovora u martu 2024. godine i voljeli bismo vidjeti dalji napredak u narednoj godini, uključujući usvajanje pregovaračkog okvira i stvarni početak pregovora - poručio je šef Delegacije EU u BiH.
On je ukazao da jasno stavljeno do znanja šta se očekuje za usvajanje pregovaračkog okvira, odnosno usvajanje niza zakona koji su na čekanju, a koji će biti usklađeni sa evropskim standardima, kao što su zakon o sudovima, sveobuhvatni zakon o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu, zakon o zaštiti ličnih podataka i zakon o graničnoj kontroli.
- Takođe, očekujemo da BiH imenuje glavnog pregovarača i pregovarački tim koji će predstavljati BiH i govoriti jednim glasom u ime zemlje. Iako očekujemo veću usklađenost, važno je istaći podsticaje za uspostavljanje bližeg odnosa sa EU", naveo je Soreka.
On je podsjetio da je EU daleko najveći trgovinski partner BiH, na koju otpadaju dvije trećine ukupne robne razmjene.
Nedavno sam bio u Tešnju, gdje sam razgovarao sa privrednicima. Kao i u ostatku BiH, oni se zalažu za veći pristup jedinstvenom evropskom tržištu. BiH već uživa mnoge pogodnosti partnerstva sa EU, uključujući članstvo u programima vrijednim više milijardi evra kao što su i Erasmus plus, Horajzon Јurop, Krijetiv Јurop, EU za zdravlje, Digital Јurop, dodao je Soreka, napominjući da EU želi produbiti to partnerstvo i da BiH koristi sredstva iz Plana rasta.
On je ukazo da Plan rasta ima potencijal da transformiše privrede na Balkanu i nudi mnoge prednosti članstva u EU prije samog pristupanja.
Centralni element Plana rasta je snažnija integracija privreda u regionu sa jedinstvenim evropskim tržištem, što će otvoriti ogromne ekonomske mogućnosti. Šest milijardi evra je osigurano kroz Plan rasta za podršku reformama. Princip je da usvajanje ili implementaciju dogovorenih reformi Evropska komisija prati ulaganjem - pojasnio je Soreka.
Specijalni predstavnik EU je podsjetio da BiH može dobiti više od milijardu evra u zamjenu za reforme.
- Međutim, prednosti nisu ograničene samo na investiranje od milijardu evra – reforme će takođe učiniti BiH privlačnijom za poslovanje i pokrenuti održivi rast i otvaranje radnih mjesta. To je zaista jedan scenario koji je dobar i za privredu BiH i njen evropski put - ukazao je šef Delegacije EU u BiH.
On je izrazio žaljenje što se politički akteri u BiH nisu uspjeli dogovoriti oko Reformske agende sa potrebnim nivoom ambicije da bi u potpunosti iskoristili Plan rasta, što je potencijalno ogromna propuštena prilika.
- Pozivamo nadležne da ubrzo postignu konsenzus koji će omogućiti građanima ove zemlje da iskoriste tu jedinstvenu ponudu koju predstavlja Plan rasta - rekao je Soreka.
Govoreći o pristupnim pregovorima, Soreka je kao prvi važan korak istakao proces skrininga, navodeći da je riječ o zajedničkoj aktivnosti Evropske komisije i zemlje kandidata u okviru koje se vrši procjena koliko je zemlja pripremljena za članstvo u EU.
- To se radi ispitivanjem usklađenosti zemlje s onim što nazivamo acquis communautaire /pravna tekovina/, odnosno sa skupom zakona i standarda EU. Svaka oblast politika EU se detaljno procjenjuje – poseban značaj pridajemo onome što nazivamo "osnovne oblasti", a obuhvata demokratske institucije, vladavinu prava, reformu javne uprave, osnovna prava i borbu protiv korupcije - rekao je Soreka.
On je napomenuo da je su u pripremi za procesa skrininga, institucije BiH već dobile materijale sa objašnjenjima.
- Međutim, skrining se tek može obaviti kako treba nakon usvajanja pregovaračkog okvira i nakon što se održi prva međuvladina konferencija između država članica EU i BiH, kojom će se formalno otvoriti pristupni pregovori. BiH još nije ispunila neophodne uslove za to, kako je prethodno navedeno - rekao je Soreka.
Osim usvajanja reformskih zakona, Soreka je kao jedan od uslova za napredak BiH ka formalnom otvaranju pristupnih pregovora naveo imenovanje glavnog pregovarača i pregovaračkog tima.
- Oni će morati biti u stanju da predstavljaju zemlju kao cjelinu i da govore jednim glasom. Takođe im je potrebno osnovno poznavanje i razumijevanje procesa pristupanja EU. Čuli smo da vladajuća koalicija napreduje po ovom pitanju i pozivamo ih da ubrzaju imenovanja - rekao je šef Delegacije EU u BiH .
Soreka je kao još jedan uslov za dalji napredak je da BiH naveo da je neophodno da se usvoji Nacionalni program za usvajanje pravne stečevine, gdje će se navesti koraci koje će zemlja preduzimati u cilju usklađivanja sa zakonodavstvom i standardima EU.
On je dodao da je takođe je potrebno da BiH brzo imenuje koordinatora za IPA fondove koji će efikasno koordinirati programiranje i raspolaganje pretpristupnim fondovima EU.
- Sve su to uslovi koji su izvodljivi i koji se mogu brzo realizovati uz politički dogovor. Važno je da BiH što prije započne pristupne pregovore – jer kao što se vidi iz primjera svih zemalja koje su uspješno završile pristupne pregovore, proces pristupanja EU donosi brojne prednosti koje unapređuju kvalitet života građana - zaključio je Soreka.