Banjalučki Vodovod pred kolapsom: Gubici i višemilionska dugovanja tjeraju preduzeće u stečaj
- Imali smo veliko povećanje plata i naknada na godišnjem nivou, skoro pedeset odsto, velika zaduženja i obaveze prema dobavljačima, skoro 250 odsto, u protekle tri godine, gdje u prvi plan dolazi taj dug prema Elektroprivredi zbog čega je račun i blokiran. Možda je i stečaj opcija i da je to nešto ka čemu treba da se ide, to nije ništa strašno, to je način da se drugačije organizuje i poslovanje i dugovanja - kaže Bojan Lučić, ekonomista.
Nije Stanivuković jedini krivac. Sunovrat Vodovoda započeo je još bivši gradonačelnik Igor Radojičić, imenovanjem šumara Zorana Popovića na mjesto direktor, navodi se u tekstu.
Međutim, Stanivuković ništa nije ni popravio, naprotiv. Dok su u Vodovodu građane cijelo ljeto upozoravali da "ne rasipaju vodu", tamo se, izgleda, sredstvima debelo rasipalo. Pa su gradonačelniku sada krivi u Elektroprivredi, a nisu mu krivi direktori koje je smijenio u protekle četiri godine.
- Skinuli su, eto to su i blokirali što znači da Vodovod ne može dalje da radi, tako da ako negdje bude kvarova pitajte Elektroprivredu eto - rekao je Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke.
Da se ne pominje da nema dovoljno para ni za hemikalije koje se koriste za pročišćavanje vode. A da se može raditi bez gubitaka i dugova, dokaz su vodovodi u Laktašima i Gradišci.
- Naše preduzeće nema dugovanja za električnu energiju, mi redovno do valute, znači to je sad do 20 i nekog u mjesecu, redovno izmirujemo svoje obaveze prema Elektroprivredi, gdje su ti troškovi poslije plata radnika najveći u procesu rada preduzeća - kaže Dragan Kelečević, direktor KP Budućnost Laktaši.
- Za električnu energiju nemamo sigurno, a i svi dobavljači u valuti - kaže Sandro Zeničanin, direktor KP Vodovod, Gradiška.
I novopečeni direktor ovog preduzeća Radovan Majkić potvrdio je da je stanje, kako kaže u najmanju ruku, nezadovoljavajuće.