Propao i Zvizdićev i Bosićev plan: Nema izmjena Krivičnog zakona, a ni stopiranja kupovine zgrade UIO u Banjaluci (VIDEO)
Na prijedlog opozicionih poslanika iz Republike Srpske na dnevnom redu ponovo se našla Deklaracija o zaustavljanju kupovine zgrade za Upravu za indirektno oporezivanje u Banjaluci. Prijedlog ni ovaj put nije dobio podršku. Bez podrške su ostale i izmjene Krivičnog zakona BiH koje je predložio predsjedavajući Doma Denis Zvizdić, ali ovo zakonsko rješenje i dalje ostaje u parlamentarnoj proceduri.
Nakon fijaska na posljednjoj sjednici, SDS-ov Mladen Bosić nije odustao. Ponovo je, sa koalicionim kolegama, Deklaracijom pokušao da stopira nabavku objekta za smještaj Uprave za indirektno oporezivanje u Banjaluci za šta su nedavno i bošnjački ministri u Savjetu, nakon višegodišnje opstrukcije, dali saglasnost. Na stranu to što poslovnički nisu ni mogli predložiti Deklaraciju, jer tim aktom poslanici mogu da reaguju samo na vlastite a nikako odluke izvršne vlasti, pokušali su i da stopiraju investicioni projekat od kojeg bi koristi imala i Republika Srpska.
I mada novi javni poziv još ni raspisan nije, Bosić i društvo proces su već “projektovali“ kao korupciju i recikliranim političkim manifestima, pripisali je vladajućima.
- Radi se o kriminalu koji stoji iza tog posla, radi se o poslu koji je osmišljen, na koji način izgraditi zgradu i tu zgradu prodati - smatra Bosić.
Poziv za kupovinu zgrade, kada i bude raspisan, biće javan sa jednakim pravima svih potencijalnih ponuđača. No to nije smetalo predlagačima Deklaracije da, bez valjanih argumenata i uz mnoštvo uvreda, kriminal inputiraju vladajućoj stranci u Srpskoj. Nisu dugo čekali na odgovor.
- Ovdje se radi o čistom populizmu i potrebi pojedinaca koji su mogu slobodno reći politički mrtvi pa sada žele ponovo da vaskrsnu. Ta obrazloženja Mladena Bosića su potpuno nesuvisla i on je najmanje pozvan da govori o poštenju imajući u vidu, a to mogu i da posvjedoče ljudi koji su mu tada bili bliski, da je on taj koji je dao 50.000 evra za onaj famozni prazni USB - navelal je poslanik SNSD-a Sanja Vulić.
Poslanici, većinski - ipak nisu nasjeli na priču srpske opozicije. Proces kupovine objekta nije stopiran. Novi javni poziv, a pet ih je već propalo zbog nedostatka ili ponuđača ili novca, trebalo bi uskoro da bude raspisan. A cijeli proces da se odvija pod budnim okom Komisije za borbu protiv korupcije, što je jednoglasno prihvaćen zaključak Denisa Zvizdića.
No Zvizdić nije bio tako uspješan kada su na dnevni red pristigle izmjene krivičnog zakona BiH, kojima se predviđa pravo i mogućnost Suda BiH da licitira u kojim slučajevima je moguć otkup zatvorske kazne do godinu dana. Zvizdić je prijedlog nemušto pravdao otkupom u slučajevima pedofilije. No to krivično djelo uopšte nije u djelokrugu zakonodavstva na nivou BiH, već entiteta i kantona, spočitali su mu oponenti.
- Nepotrebna izmjena, jer će dovesti do jedne pravne nesigurnosti različitog postupanja sudova. On može dati godinu i jedan dan kazne ako ne želi da se to zamijeni za novčanu kaznu - istakao je zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Marinko Čavar.
Upravo zbog pravne nesigurnosti Krivični zakon BiH je i izmijenjen još 2015. godine. Do tada je zakon ostavljao na želju i htijenje sudijama da odlučuju ko može otkupiti jednogodišnju zatvorsku kaznu. Zvizdićev pokušaj povratka na staro, nije dobio entitetsku podršku pa će predloženo rješenje na odlučivanje pred tročlani Kolegijum.