Napravljen još jedan korak na evropskom putu - BiH parafirala sporazum sa Fronteksom (VIDEO)
Evropski policajci stižu na granice BiH. Neće je pretvoriti u neprobojan bedem, neće riješiti ni problem nedostatka domaćih graničara, ali hoće umanjiti graničnu poroznost prema neželjenim gostima, unaprijediti operativnost policijskih službenika pred kojima su izazovi ilegalnih migracija, krijumčarenja i trgovina ljudi, zloupotrebe bezviznog režima...
- Mi smo svoje aktivnosti započeli u martu mjesecu ove godine i zaista jednim timskim radom i uz uvažavanje svih članova delegacije danas mogu reći da smo postigli uspjeh i da je sporazum defisiran - rekao je šef tima BiH za pregovore sa Fronteksom BiH Mirko Kuprešaković.
Sporazum je definisan dalje od uobičajenih političkih previranja, smicalica i neustavnih uslovljavanja, uz puno uvažavanje strukture BiH.
- U ovom trenutku je važno osigurati sve resurse koji su na raspolaganju, a u skladu sa usaglašenim operativnim planom i sa opremom i sa ljudstvom. Generalno ćemo time omogućiti BiH da bude dio informacionih sistema koji su nam dostupni, dakle evropskog sistema za nadzor granica koji će osigurati informacije ne samo za granice ovdje, već i generalno informacije o migracijama - istakao je Henrik Nilsen direktor u Generalnom direktoratu za migracije i unutrašnje poslove Evropske komisije.
Evropski graničari koje Fronteks rasporedi, biće pod komandom bh. kolega ne samo iz Granične policije, već i policijskih službenika Srpske, Federacije i kantona. Moći će da provode samo zajednički precizirane akcije bez samostalnog patroliranja graničnim područjem, kontrole kretanja migranata ili drugog oblika policijske autonomije.
BiH će nakon ovog sporazuma postati dio kolektivne bezbjednosti Evrope, što će doprinijeti da se građani BiH osjećaju bezbjednije, rekao je ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Nenad Nešić.
On je naveo da broj pripadnika ove agencije u BiH neće biti veliki zbog dužine granice i da neće biti presudan, jer će i dalje teret svih poslova ostajati na snagama iz BiH.
- Pripadnici Fronteksa će raditi u skladu sa zahtjevima naših bezbjednosnih službi i neće imati autonomiju da preduzimaju bilo šta samostalno, bez naših bezbjednosnih službi - rekao je Nešić.
Domaći kapaciteti, bar oni granični, su limitirani. Oko 1.800 graničara zaduženo je za čuvanje i zaštitu više od 1.500 kilometara granice. Migrantska kriza posljednjih godina dokazala je sve negativnosti takvog odnosa. Zbog toga domaći policajci od evropskih očekuju pomoć, a zvanični Brisel od BiH da nastavi dobru praksu pregovaranja iz oblasti bezbjednosti i u drugim sferama, na putu ka partnerstvu sa Unijom.
Šef Delegacije EU u BiH Luiđi Soreka naglasio je da je parafiranje sporazuma sa Fronteksom potvrda partnerstva između BiH i EU, kao i zajedničke posvećenosti bezbjednosti, stabilnosti i saradnji u ovoj oblasti.
- BiH se ne suočava sa masovnijim izazovima, a EU je tu kako bi obezbijedila podršku. Dijelimo istu odgovornost da rješavamo izazove ilegalnih migracija kroz BiH - rekao je Soreka.
Ta zajednička posvećenost ima i finansijsko-materijalne benefite. Brisel za potrebe Fronteksa planira da izdvoji 5,6 milijardi evra do 2027. godine. Dio sredstava biće usmjeren i za patrolna vozila, "čitače" dokumenata i drugu opremu koja će biti od koristi na bh. granicama.