Patrijarh Porfirije u Rijeci: Svi treba da se ugledamo na Svetog Nikolu
- Onako kako vjerujemo, onako ćemo i živjeti, a mi vjerujemo riječi Hristovoj. Treba da njegujemo zajednicu među sobom i da tu poruku jedinstva, zajednice, ljubavi i vjere u Hrista širimo izvan sebe da bismo sve ljude ovoga svijeta vidjeli kao svoju braću, kao neophodnost bez koje ne postojimo - rekao je patrijarh.
On je danas, na Nikoljdan, služio Svetu arhijerejsku liturgiju u Hramu Svetog Nikolaja Mirlikijskog Čudotvorca. Molitvenom sabranju prisustvovao je i nadbiskup riječki Mate Uzinić kome je Njegova zahvalio "za sve ono što čini na putu riječi Božije".
Čestitavši slavu Nikoljdan, patrijarh Porfirije je istakao da se Sveti Nikola uvijek isticao istinskom i pravom vjerom i da svi treba da se na njega ugledaju.
Prema njegovim riječima, princip onih koji kažu da cilj opravdava sredstvo ne može da izdrži provjeru principa "ljubi bližnjega svoga, kao samoga sebe" zato što dobro jeste dobro samo onda kada se čini na ispravan i dobar način.
Srpski patrijarh je objasnio da bližnji nije samo onaj koji je "pored nas, pripada samo našem narodu", već je svaki čovjek pozvan da bude "naš brat.
- Ako istinski hoćemo da budemo djeca Božija, pozvani smo da živimo na način na koji nas on poziva, a to nije lako i jednostavno, to je krst - istakao je patrijarh.
Njegova svetost je ukazaop da je čovjek biće vjere, koja podrazumijeva zajednicu, odnosno da čovjek nije stvoren da bude sam.
Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije boravi u kanonskoj posjeti Eparhiji gornjokarlovačkoj.
Gradnja Crkve Svetog Nikole u Rijeci počela je dozvolom cara Јosifa Druge 1785. godine. Hram, koji je obnavljan od 1988. do 1991, godine, kao i 2006. i 2015. godine, krasi ikonostas sa ikonama koje se datiraju od 15. do 19. vijeka, a potiču iz Srbije, Grčke i Rusije.
Predanje govori da se izgradnji hrama protivila lokalna vlast i da je riječki guverner, stojeći ispred Gradskog tornja, na ponovljene molbe Srba za dodjelu mjesta za crkvu, ljutito bacio kamen u more i rekao: Tu gradite crkvu!
Uporni Srbi zasuli su more i na nasipu izgradili hram po projektu arhitekte Ignacija Henkea. Hram u stilu kasnog baroka je završen 1790. godine. Izgrađen je od kamena i opeke, pokriven bakrom, sa zvonikom čija visina sa krstom premašuje 36 metara.