Srpski povratnici ponovo protestuju protiv kamenoloma, pozvali Nešića da se uključi
Okupljeni su još jednom pozvali gradonačelnika Mostara, kantonalnu Vladu i više nivoe vlasti da se uključe u rješavanje njihovog problema.
Ističu i da im je narušena bezbjednost te su zatražili da se u rješavanje njihovog problema uključi i ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Nenad Nešić.
Mještanin Kute Aleksandar Lozo rekao je da je situacija izmakla kontroli i da strahuju od hapšenja.
- Gradske vlasti su došle u četvrtak, bez ikakvog dijaloga s nama. Idu automobilom na nas, neće da se zaustave. Policija iza njih. Očekujemo da će nas policija zaštiti, ali nam prijeti - rekao je Lozo.
Povratnik Siniša Lozo kaže da se nad povratnicima vrši nasilje i da inspektor Dalila Spahić po svaku cijeni želi prokrčiti put investitorima kamenoloma.
Podsjetio je da je ona prije mjesec dana rekla je da je to javni nekategorisani put i da ga niko osim mještana ne može koristiti, ali je sada promijenila mišljenje i tvrdi da je javni put i da se može koristiti. Istakao je imaju papire da je to njihovo.
On je napomenuo da su u četvrtak na terenu sa predstavnicima investitora i inspektorke bili i predstavnici Oružanih snaga koji su došli da pregledaju područje na kome se želi praviti kamenolom kako bi ga deminirali.
- Nismo protiv deminiranja, ali zašto ne deminiraju oko naših kuća, već privatniku - upitao je Lozo i istakao da će im život biti ugroženi ako tu bude napravljen kamenolom.
Istakao je da gradonačelnik Mostara Mario Kordić ne želi da im pomogne, da pred kamerama priča o suživotu, a kada se ugase kamere šalje Dalilu Spahić i pravi kamenolom.
Predsjednik Eko udruženja "Kuti" Aner Omanović kaže da ovo nije prvi put da se na mještane naselja Kuti šalje inspekcija i policija, a da posebno zadaju strah povratnicima.
- Kako da se vrate kada im inspekcija i policija prijete svaki dan. Ne znam koliko puta smo se obratili u četiri godine. Gradonačelnik nas je primio jednom, a nakon toga dao papir da se raščišćava put do kamenoloma - rekao je Omanović i dodao da i on prima prijetnje.
On je rekao da ne žele da postanu Donja Јablanica i da mu je žao što gradonačelnik nema sluha za njih.
- Sa žaljenje govorim o životima koji su izgubljeni zbog nemara vlasti - kaže Omanović.
On je rekao da su se u brdu Orlinka gdje se planira kamenolom otvorile pukotine i da su o svemu obavijestili vlasti, te podsjeća da su kuće od te lokacije na manje od 200 metara udaljenosti.
Predočio je i dokument iz 2014. koju je izdao BHMAK i u kome je navedeno da se lokacija kamenoloma proglašava lokacijom bez utvrđenog rizika od mina koji potpisuje Šaban Sefić.
- Interesuje me otkud onda mine 2021. i 2024. - rekao je Omanović i dodao da nije bitno da li je tu neko Srbin, Hrvat, Bošnjak.
Mještanin Ibro Omanović rekao je da bi, da se mjesečno aktivira tona eksploziva, odnosno 12 tona godišnje, srušilo Velež, a ne Orlinku koja je visoka 900 metara.
Mještani naselja Kuti već nekoliko godina vode borbu protiv otvaranja kamenoloma u njihovom selu. Osporavali su dozvole, tražili da se kamenolom izbriše iz prostornog plana, blokirali put, ali sve bezuspješno.
Sada ne žele da dozvole da se preko njihove zemlje otvori put za kamenolom, ali gradske vlasti su poslale inspekciju da otvori stari put.
Inspektor Dalila Spahić ranije je rekla Srni da je na terenu kako bi se pozicionirala lokacija javnog puta, odnosno da neće utvrđivati međe sa privatnim vlasnicima već da je njena nadležnost nad javnim nekategorisanim putem, koji će utvrditi i locirati.