Od Nove godine u trezorski sistem uključuje se još 34 doma zdravlja (VIDEO)
Odluka o prelasku na trezor bila je jako dobar potez kaže Ljiljana Ivančić direktorka Doma zdravlja u Bratuncu. Ostvaruje se bolja saradnja između lokalne samouprave kao osnivača i domova zdravlja.
- Sem što je odgovornost povećana, isto tako i kontrola poslovanja pogotovo finansijskog Domova zdravlja je sada dostupna i lokalnoj zajednici kao osnivaču - istakla je Ljiljana Ivančić, direktorka Doma zdravlja Bratunac.
Gradska uprave u Bijeljini, Domu zdravlja posljednjih godina duguje oko 2 i po miliona maraka. Izmirenje duga traženo je na sudu, a istovremeno ostao je upitan i prelazak na trezorsko poslovanje.
- Sam proces prelaska na trezor podrazumijeva prvo sporazum između resornog Ministarstva, Gradske uprave i Doma zdravlja. Međutim, po običaju nikakvog odgovora od Gradske uprave nije bilo. Ministar je potpisao sporazum, mi smo potpisali ali gradonačelnik nije - rekla je Danijela Đukin, direktorka Doma zdravlja Bijeljina.
Nakon što gradonačelnik potpiše pomenuti sporazum njega treba da verifikuje Skupština grada, što se u Bijeljini još nije desilo.
- Samo za ovu godinu iznos u budžetu planiran za primarnu zdravstvenu zaštitu 730.000 KM, međutim u posljednje dvije godine Grad Bijeljina nije uplatio ni jednu marku za primarnu zdravstvenu zaštitu svojih sugrađana. Ta sredstva su potrošena u neke druge svrhe, milionski je dug i sada Dom zdravlja mora da neke ambulante u MZ gasi - poručio je Aleksandar Đurđević, predsjednik Skupštine grada Bijeljina.
Za razliku od Bijeljine, u Banjaluci je Sporazum o prelasku Doma zdravlja na trezorsko poslovanje potpisao gradonačelnik. Iz ove zdravstvene ustanove u odgovoru na naša pitanja ističu da su početkom jula sporazum dostavili gradonačelniku, skupštini i resornom ministarstvu.
- U više navrata smo pisanim putem obavještavali i molili nadležne institucije, kako Gradonačelnika tako i predsjednika Skupštine grada Banjaluka da se odluka što prije donese - piše u odgovoru Doma zdravlja.
Predsjednik Skupštine grada Banjaluka kaže da je gradonačelnik potpisao Sporazum ali ga nije dostavio na verifikaciju skupštini.
- I zato mi imamo situaciju da Banjaluka uz Bijeljinu jedina nije verifikovala odluku kroz lokalni parlement. U ovom trenutku 5,5 miliona koliko su dospjele obaveze za radnike Doma zdravlja u Banjaluci prema Fondu PIO i Fondu zdravstva neće moći od strane Vlade preuzete na plaćanje - poručio je Ljubo Ninković, predsjednik Skupštine grada Banjaluka.
Ukoliko do 1. januara gradonačelnik ne dostavi pomenuti dokument skupštini grada, radnici Doma zdravlja koji su pred penzijom, ostaće uskraćeni za plaćanje poreza i doprinosa i to može uticati na visinu njihove penzije.