latinica  ћирилица
24/12/2024 |  16:54 ⇒ 25/12/2024 | 03:33 | Autor: RTRS

Posebna sjednica Narodne skupštine; Predloženi zaključci

U Banjaluci je u toku posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske, a na dnevnom redu je informacija o urušavanju pravnog sistema u BiH kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma. Pred poslanicima je i zauzimanje stava povodom Prijedloga zakona o graničnoj kontroli i Prijedloga zakona o zaštiti ličnih podataka BiH, koji su upućeni u proceduru u Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH.
NSRS - prenos uživo -
NSRS - prenos uživo

Sjednicu možete pratiti na RTRS plusu i našem portalu.

Šef Kluba poslanika SNSD-a Srđan Mazalica rekao je da su poslanici vladajuće većine podržali prijedlog zaključka kojim Narodna skupština obavezuje Vladu Srpske da u roku od 30 dana uputi u proceduru zakon kojim bi bila uređena procedura razmatranja pitanja o kojima odlučuje Parlamentarna skupština BiH.

- To znači da bi se o pitanjima o kojima odlučuje parlament BiH prethodno izjasnila Narodna skupština Republike Srpske - rekao je Mazalica.

On je istakao da su drugi prijedlog zaključka podržali, uz vladajuću većinu, i poslanici opozicije.

- Prijedlog zaključka glasi - Narodna skupština Republike Srpske zadužuje skupštinski Zakonodavni odbor da pripremi amandmane na Prijedlog zakona o zaštiti ličnih podataka BiH i izjasni se o Prijedlogu zakona o graničnoj kontroli BiH, te sve dostavi srpskim predstavnicima u parlamentu BiH - rekao je Mazalica.

.................

Premijer Republike Srpske Radovan Višković rekao je da se predsjedniku Srpske Miloradu Dodiku sudi po zakonu koji je nametnuo neizabrani stranac i Srpska se bori protiv toga.

Ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Željko Budimir rekao je da je na skupštinskoj većini istorijska odgovornost i da su ovo trenuci kada se brani ustavni princip da predsjednik Srpske mora potpisati ukaz i da mu se ne može suditi na osnovu odluke.
- Ako se izađe iz principa da se može suditi nekome na osnovu odluke, to nije pitanje krivične odgovornosti, nego trajanja Republike Srpske - rekao je Budimir.

.................

Šef Kluba poslanika SDS-a Ognjen Bodiroga rekao je da nema povjerenja će stranke na vlasti sprovesti zaključke koje su predložile Narodnoj skupštini, a koji se odnose na informaciju o urušavanju pravnog poretka u BiH kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma.

- Do sada je bilo mnogo zaključaka koji su usvojeni u Narodnoj skupštini Republike Srpske. Nažalost, nisu ispoštovani što je nedopustivo - rekao je Bodiroga na posebnoj sjednci Narodne skupštine Republike Srpske.

Poslanik PDP-a Slaviša Marković kaže da se zalaže za nacionalno jedinstvo kada je riječ o pitanjima značajnim za Srpsku.

- Međutim, ova posebna sjednica je sazvana na pogrešan način. Mnogo studioznije se mora prilaziti važnim pitanjima od ovoga kako je urađeno danas kada su poslanici materijale dobijali pred početak sjednice - dodao je Marković.

Šef Kluba poslanika SNSD-a Srđan Mazalica rekao je da je vladajuća većina usaglasila Prijedlog zaključaka koji se odnose na informaciju o urušavanju pravnog poretka u BiH kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma i pozvao poslanike da ih usvoje.

- Јedan od zaključaka se odnosi na to da se predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i vršilac dužnosti direktora Službenog glasnika Republike Srpske Miloš Lukić ne treba da odazivaju na pozive Suda BiH, dok predsjednik Republike ne bude zdravstveno sposoban da učestvuje u postupku - rekao je Mazalica.

On je ocijenio da je Prijedlog zaključaka kvalitetan.

- Јedan od zaključaka glasi - Narodna skupština Republike Srpske konstatuje da neustavni Tužilaštvo i Sud BiH vode politički montirani proces protiv predstavnika Republike Srpske, koji se zasniva na nezakonito nametnutim odlukama Kristijana Šmita, jer su predstavnici Srpske postupali isključivo u skladu sa ustavnim i zakonskim ovlašćenjima i obavezama u okviru zakonodavnog postupka čiji je nosilac Narodna skupština. U skladu sa ovim se zahtijeva da proces odmah bude obustavljen - naveo je Mazalica.

Premijer Srpske Radovan Višković rekao je da poslanik Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović ne voli Srpsku.

- Vukanović je protiv realizacije bilo kakvih projekata u Srpskoj. On ne voli ni institucije Republike što je nevjerovatno - rekao je Višković, reagujući na obraćanje Vukanovića koji je naveo da neće glasti za predložene zaključke, jer ne želi amnestirati predsjednika Republike.

..................

Potpredsjednica SNSD-a Željka Cvijanović izjavila je da se Narodna skupština Republike Srpske bori za reafirmaciju pravne države, kao i za ustavnu BiH i vladavinu prava u kojoj niko neće biti izložen pravosudnoj inkviziciji samo zato što svoj posao radi u skladu sa Ustavom i zakonima.

Cvijanovićeva je rekla da se Narodnoj skupštini Republike Srpske prijeti, iako je demokratski izraz narodne volje i treba da delegira sve teme.

Predsjednik Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić rekao je da Republika Srpska mora čuvati svoju sabornost, te ocijenio da je ubrzavanje sudskog procesa protiv predsjednika Srpske Milorada Dodika napad na 9. januar - Dan Republike.

Predsjednik Socijalističke partije Petar Đokić izjavio je da svi predstavnici srpskog naroda moraju da se bore za očuvanje Republike Srpske jer su konstantna nastojanja da Srpska bude preobražena, odnosno da postane prazna ljuštura bez suverentiteta.

Predsjednik DEMOS-a Nedeljko Čubrilović rekao da je suđenje predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku politički konstruisan proces što su potvrdili pravni eksperti.

Lider DNS-a Nenad Nešić rekao je da je činjenica da se predsjedniku Republike Srpske sudi u politički motivisanom procesu pred Sudom BiH, što je nedopustivo.

- Šteta koja je nastala ovim procesom može se neutralisati političkim pristupom - rekao je Čubrilović.

Predsjednik SPS-a Goran Selak istakao je da se Dodiku sudi u Sudu BiH samo zato što je izvršavao ustavne i zakonske obaveze.

Predsjednica Narodnog fronta Јelena Trivić izjavila je da će se poslanici ove stranke izjasniti o svim predloženim zaključcima, ali i da ih najvjerovatnije neće podržati.

Predsjedavajući Kluba poslanika SDS-PDP i Liste Za pravdu i red u Predstavničkom domu PS BiH Darko Babalj rekao je da Republika Srpska ima mehanizme da spriječi da joj neko nešto nametne i to treba koristiti, ali je neophodno biti i mudar i odgovoran.

...............

Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan izjavio je da je proces u Sudu BiH protiv predsjednika Srpske Milorada Dodika završni čin dugogodišnje borbe protiv Srpske i da od suđenja zavisi opstanak Republike.

Ombudsman za ljudska prava BiH iz reda srpskog naroda Nevenko Vranješ rekao je da se postupak koji se vodi pred Sudom BiH protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika sadrži povrede ljudskih prava zagarantovanih domaćim i međunarodnim pravnim aktima.

Poslanik SNSD-a Ranka Perić Romić izjavila je da međunarodna zajednica uz podršku bošnjačkih političara konstantno urušava pravni sistem BiH i za to koriste visokog predstavnika.

Romićeva je istakla da je narušavanje Dejtonskog sporazuma i interesa Srpske konstantno prisutno od potpisivanja ovog sporazuma.

Ona je rekla da Narodna skupština koristi svaku priliku da pozove međunarodnu zajednicu da se referiše po pitanju narušavanja Dejtonskog sporazuma, kao i da je doneseno niz zaključaka, s ciljem sprečavanja ovih pojava.

..................

Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan rekao je da nema prenošenja nadležnosti sa Srpske na nivo BiH kada je riječ o Prijedlogu zakona o zaštiti ličnih podataka BiH.

- U početnoj varijanti ovoga zakona reagovali smo kako ne bi bilo prenošenja nadležnosti. Mora se voditi računa kada bude sprovođen ovaj zakon, kao što je rađeno i sa ostalim zakonima koji su na nivou BiH - rekao je Karan. 

Potpredsjednica SNSD-a Željka Cvijanović rekla je da podržava da Parlament zauzme stav o prijedlozima zakona o zaštiti ličnih podataka i zakona o Graničnoj policiji BiH i da se nađe najbolje zakonsko rješenje koje neće ugroziti poziciju Srpske.

Cvijanovićeva je rekla da je potrebno da Narodna skupština donese zaključke o ovim prijedlozima kako bi se pomoglo srpskim predstavnicima u Parlamentarnoj skupštini BiH.

- Da bi jedan zakon bio proveden kroz proceduru, čak i ako bude usvojen u Savjetu ministara, zadnja je na parlamentu - rekla je ona.

Šef Kluba poslanika SNSD-a Srđan Mazalica rekao je da se treba zauzeti stav o prijedlozima zakona o graničnoj kontroli i zakona o zaštiti ličnih podataka BiH, kao i da se vidi proaktivno djelovanje institucija Srpske kako ne bi bilo prenosa nadležnosti.

- Kad se sve sabere vidi se proaktivno djelovanje institucija Srpske i uključenost naših predstavnika u Savjetu ministara i rad naših poslanika u Predstavničkom domu - rekao je Mazalica.

Predsjednik Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić rekao je da Republika Srpska može da zaštiti lične podatke svojih građana zakonom, što je predviđeno Ustavom Republike Srpske i da je Parlament mjesto na kojem treba raspravljati o ovakvim pitanjima.

On je naveo da je neko Tužilaštvu BiH poslao informaciju da će Narodna skupština Republike Srpske večeras donijeti odluku o otcjepljenju.

- Narodni poslanici Srpske su najzaštićenije osobe i imaju najveći imunitet za donošenje odluka i o njihovim odlukama može da raspravlja samo Ustavni sud. Ovo je 16. posebna sjednica Narodne skupštine Srpske. Kako je počeo spin o otcjepljenju, tako je počeo pokušaj sijanja sjemena razdora - rekao je Stevandić.

Predsjednik DNS-a Nenad Nešić rekao je da je zaštita interesa Republike Srpske jedini cilj srpskih predstavnika u zajedničkim institucijama BiH.

- Smatram da svi trebamo u Narodnoj skupštini Srpske da nastavimo ovu dobru praksu jer ako poslanici u našoj skupštini budu zauzimali stav o ovome biće nam lakše u Savjetu ministara da djelujemo - poručio je Nešić.

Predsjednik PDP-a Draško Stanivuković rekao je obraćajući se na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske da je neprihvatljivo prenošenje nadležnosti, te zadiranje u ustavnu poziciju Srpske.

Predsjedavajući Srpskog kluba u Predstavničkom domu PS BiH Milan Petković rekao je da se ne posvećuje dovoljno pažnje važnim zakonskim rješenjima, te da nije bilo stava struke kada je riječ o prijedlozima zakona o graničnoj kontroli i o zaštiti ličnih podataka BiH.

Petković je rekao da se lične karte skeniraju u privatnim ustanovama, te upitao da li je to dozvoljeno. On je istakao da struka mora reći na koji način ovu oblast treba urediti.

Republika Srpska mora zaštititi svoje interese kada je riječ o Prijedlogu zakona o zaštiti ličnih podataka i Prijedlogu zakona o Graničnoj policiji BiH, jer ne smije biti prenosa nadležnsti na nivo BiH, smatra predsjedavajući Kluba poslanika SDS-PDP i Liste Za pravdu i red u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Darko Babalj.

Sjednici prisustvuju i ministri u Vladi Srpske, kao i ministar finansija i trezora u Savjetu ministara Srđan Amidžić.

....................

Predsjednik Narodne skupštine Srpske Nenad Stevandić rekao je juče da je neophodno da poslanici razmotre informaciju o urušavanju pravnog sistema u BiH kako bi se spriječio pokušaj da se BiH uvede u fazu upravljanja putem visokog predstavnika, a ne parlamenata Republike Srpske i BiH.

- To je neophodno s obzirom na to da vodimo borbu i da dokazujemo da visoki predstavnik nije legalan, a i da je legalan ne može da nameće zakone i ne može po tim zakonima da se postupa. Јedan od tih zakona je i onaj po kome se sudi predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku - rekao je Stevandić.

Kada je riječ o prijedlozima zakona o graničnoj kontroli i zaštiti ličnih podataka, Stevandić je naveo da je, budući da je pokušano da se ovi zakoni usvoje na hitnoj sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH bez amandmanske faze, što su odbili poslanici iz Srpske, logično da Narodna skupština Srpske o tome da svoj stav.