latinica  ћирилица
24/12/2024 |  19:12 ⇒ 20:43 | Autor: RTRS

U Banjaluci i danas kolaps; Grad traži volontere, a odbija pomoć susjednih opština i gradova (VIDEO)

Kada je 2012. godine gotovo cijela Republika Srpska bila okovana snijegom, Banjaluka je bila jedan od gradova s najviše snijega - tri puta više nego sada. Ali, tada su zimske službe radile svoj posao, dok danas vidimo drugačiju sliku - ulice i trotoari neraščišćeni, porušena stabla na putu, saobraćajne nezgode.
Banjaluka, zima - Foto: RTRS
Banjaluka, zimaFoto: RTRS

Prema podacima Policijske uprave Banjaluka, do podne je registrovano više od 70 saobraćajnih nezgoda. Zbog nebrige gradske vlasti prema građinima, brojne lokalne zajednice su ponudile pomoć.

Republička civilna zaštita već pomaže u raščišćavanju ulica i trgova.

Hod po trotoarima kao po kozijoj stazi. Pješaci se ne mogu ni mimoići. Banjalučani ne pamte da grtalice nisu očistile bar uži centar grada. Zaglavljeni u kilometarskim kolonama, radnici su kasnili na posao, a učenici u škole. Za ovakvu katastrofalnu situaciju okrivljuju gradsku zimsku službu. Pitaju do kada će ih snijeg iznenađivati u decembru?

Povećan je broj pacijenata s lomovima ruku i nogu. Služba hitne pomoći na terenu radi u gotovo nemogućim uslovima.

- Sinoć je u Ulici Nikole Pašića, u samom centru grada, vozilo bilo parkirano oko 30 metara udaljenosti, nisu mogli prići, išli su pješke po pacijenata, nosili ga 30 metara do sanitetskog vozila - kaže načelnica Službe hitne medicinske pomoći Nada Banjac.

Građani su prijavljivali i materijalnu štetu na imovini, nastalu usljed pada snijega i drveća. Rekordan broj prijava bilježe i vatrogasci.

- Mi smo do sada imali, od kada je krenulo sve ovo sa snijegom, 97 intervencija i još se ne vidi kraj, nema naznake do kada će trajati - istakao je komandant Vatrogasne brigade Banjaluka Miroslav Malinić.

Pod snijegom su i prilazi republičkim institucijama.

- Novonastala situacija u Banjaluci i samovolja pojedinca. Institucije ne mogu da rade onako kako bi trebale, odnosno saobraćaj do institucija ne može da se odvija normalno. Mi ćemo u toku dana i večeri da odvezemo snijeg na potrebnu lokaciju - dodao je v.d. direktora Republičke uprave civilne zaštite Boris Trninić.

Pomoć u mehanizaciji i gorivu, Banjaluci je ponudilo i nekoliko opština i gradova.

- Vidimo da je pomoć neophodna, pogotovo kada imamo odluku Ministarstva prosvjete da se osnovne škole u Banjaluci zatvore, možda čak i srednje. Mi smo tu da pripomognemo, apelujemo na Grad da pošalje plan da vidimo šta možemo pomoći - istakao je gradonačelnik Laktaša Miroslav Bojić.

Iako su iz Gradske uprave slavodobitno najavljivali da su zimske službe spremne i u pripravnosti, situacija na terenu pokazuje drugačije. Јoš nema podataka koliko je vozila i ljudstva na terenu. Očigledno nedovoljno, čim je Štab za vanredne situcije odlučio da formira volonterske timove za pomoć najugroženijima.

Dok se Banjalučani probijaju kroz snijeg, grtalice i vatrogasna vozila danima stoje na parkinzima ispred republičkih institucija. Svi su u čudu kako je snijeg od 30 centimatera stvorio veće probleme nego onaj od prije deset godina, kada je snježni pokrivač iznosio gotovo metar. Suština je u tome da su tada zimske službe na vrijeme izašle na ulice, a tadašnji gradonačalnik radio svoj posao.