latinica  ћирилица
25/12/2024 |  21:38 | Autor: sputniknews.com

Banjaluka povlači snažan potez – velika pobjeda suvereniteta Srpske

Usvajanjem zaključaka Narodna skupština Republike Srpske sebe je potvrdila kao ustavnu demokratsku instituciju, koja ima moć, samostalnost i koja ima ugled institucija, koja u skladu sa Ustavom samostalno radi i odlučuje. I to sve uprkos svim pritiscima, uključujući i zahtjeve iz Tužilaštva BiH. Radi se o pobjedi suvereniteta Srpske.
Narodna skupština Republike Srpske (foto:ues.rs.ba) -
Narodna skupština Republike Srpske (foto:ues.rs.ba)

Ovako Dodikov savjetnik Ognjen Tadić komentariše usvajanje zaključaka u Narodnoj skupštini Republike Srpske, kojima se srpski predstavnici u zajedničkim institucijama pozivaju da obustave odlučivanje iz domena evropskih integracija "sve dok se ne uspostave uslovi da se proces evropskih integracija odvija u skladu sa postulatima demokratije i vladavine prava".

Drugi zaključci odnose se na neustavnost Suda BiH, Tužilaštva, tužilačkog savjeta, dok se konstatuje da je sudski proces protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i direktora Službenog glasnika Srpske Miloša Lukića politički montiran.

Pobjeda suvereniteta Srpske

Zajednički imenitelj svih zaključaka je Kristijan Šmit, navodni visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH, čiji je legitimitet, kao i legalitet osporen više puta.

Na mjesto visokog predstavnika imenovan je bez saglasnosti savjeta bezbjednosti UN.

Republika Srpska je zato, kao iskrena i odgovorna učesnica procesa evropskih integracija BiH jasno saopštila da put u Evropu ne može biti popločan odlukama Kristijana Šmita, navodi Tadić.

- On ne samo da nije visoki predstavnik, nego i odluke koje donosi, donosi na osnovu lične volje i bez ikakvog uporišta u Dejtonskom sporazumu, Ustavu BiH ili bilo kom drugom međunarodnom aktu ili dokumentu koji bi mu to omogućio - kaže on.

Prema Tadićevim riječima, povod za sve što se u Narodnoj skupštini dogodilo je politički proces koji se pred Sudom BiH vodi protiv Dodika i Lukića, zato što su, kako kaže, vršili ustavnu funkciju i nisu poštovali odluke nekoga ko nema pravo da odluke donosi - Kristijana Šmita.

Usvajanje zaključaka su, ne samo pobjeda suvereniteta Srpske, već i pobjeda demokratskog društva i vrijednosti.

- Sve što je Srpska uradila, uradila je tako da zaštiti te vrijednosti, Dejtonski sporazum, mir koji je proizašao iz toga, ustavni poredak i, na kraju krajeva, da štiteći sve to, zaštiti samu sebe i svoje građane - ističe Tadić.

Pokušaj da se BiH održi na okupu

Zaključci NSRS treba da se komentarišu u cjelini, jer suština je ista, smatra politikolog Vojislav Savić – kako kaže, poenta je da se zaštiti ustavni poredak BiH, a samim tim i Republike Srpske.

Na žalost, došli smo u situaciju da je jedina institucija, jedini parlament gdje se zaista raspravlja o nečemu, gdje imate zaista pluralizam mišljenja, Narodna skupština Republike Srpske. Ni jedan drugi parlament u BiH ne može da dozvoli sebi taj luksuz – na primjer, bilo je situacija da američki ambasador dolazi na sjednice Parlamenta BiH – to je toliko apsurdno da mi, kada to izgovorim zvuči banalno - objašnjava on.

Kada u Sarajevu imate partnera koji je navikao da mu se čarobnim štapićem stvore uslovi za razvoj događaja onako kako bi oni željeli, naravno da odluke Narodne skupštine Republike Srpske djeluju skandalozno i da im djeluju kao prijetnja urušavanju države.

Ali, to je, kako Savić kaže, notorna glupost.

- Ironija je u svemu tome da je ovo pokušaj da se BiH i dalje održi na okupu u okvirima koji su zadati u Dejtonskom mirovnom sporazumu i koji su istovremeno i minimum i maksimum u kojima BiH može da se iznutra razvija - kaže Savić.

Stvari su ogoljene

Kada je u pitanju sudski proces koji se vodi protiv Milorada Dodika i Miloša Lukića, Savić napominje da je vještak koga je sud unajmio da procijeni da li je zdravstveno stanje predsjednika Srpske takvo da on može da prisustvuje suđenju iz svojih ličnih motiva izjavio da Dodik može da nastavi suđenje.

Dodik je, pri tome, operisan naočigled cijele javnosti i jasno je da mu zdravstveno stanje ne omogućava da prisustvuje suđenju.

Milorad Dodik je, podsjećamo, 9. decembra u Beogradu operisao jednjak i želudac, a vještak koga je unajmio Sud BiH, Haris Vranić utvrdio je da je Dodik navodno zdravstveno sposoban za nastavak suđenja.

Vranić je prije nekoliko godina, inače, nazvao Dodika "Hitlerom".

- Ne morate biti ni ljekar, ni pravnik, ni politikolog da biste vidjeli o čemu se tu radi. Dakle, rukavice su skinute i stvar je ogoljena do kraja. Proces se vodi isključivo na političkoj bazi, bez ikakvog osjećaja za pravdu i na kraju krajeva, to utiče na svakog čovjeka koji živi u BiH, a prvenstveno u Republici Srpskoj zato što sutra može bilo ko, na bilo koji način da povede neki proces protiv vas – vi se tu osjećate kao u Kafkinom procesu bez ikakve mogućnosti da zaštitite svoja osnovna ljudska prava i dostojanstvo - upozorava Savić.

Ako Sarajevo dalje eskalira situaciju, posljedice su nesagledive

Od trenutka kada je SDA pokrenula postupak za ukidanje Dana Republike Srpske i od kamenovanja predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, ugaoni su kamenovi onesposobljavanja BiH za međuetnički dijalog, a međuetnička distanca je sve veća i veća, konstatuje Savić.

- Zaključci Narodne skupštine su pokušaj da se razgovor vrati u kakvu-takvu ravnotežu. Naravno, ne možemo predvidjeti šta će se dalje dešavati i kako će Sarajevo pristupiti tome. Odgovor Republike Srpske na svaku dalju eskalaciju sigurno neće biti blag, nego će biti proporcionalan onome što dolazi iz Sarajeva - smatra Savić.

Taj "proporcionalni odgovor" može biti trajna blokada svih institucija, evropskog puta, pravosuđa ili nesprovođenje odluka Suda BiH.

- Može se ići u mnogo radikalnije mjere. Za sad, ovi zaključci ne izlaze iz okvira Ustava BiH i okvira političkog sistema. Ovo su sve načini demokratske borbe i mislim da svaki zakon koji ide u Parlamentarnu skupštinu BiH svakako treba da se pretrese u NSRS. Nema ničeg lošeg da Narodna skupština da svoj savjetodavni sud i komentar i to može ići sve dalje i dalje, a krajnja posljedica može biti nesaglediva - zaključuje Savić.